Planeettavaluutta

Anonyymi

Tutkijat jutustelee:
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2020/04/11/planeettavaluutta-yksi-ratkaisu-maapallon-kestavyyskriisiin

Tutkijat ehdottavat kaikkiin hintoihin sisällytettäväksi todelliset kustannukset maapallon resurssien mukaan. Jos öljyä on vähän ja se katsotaan ympäristölle haitalliseksi, sen hinta on huomattavan korkea.

Ongelma: edelleen maapallolla voi olla muutama superrikas, jotka omistavat rahaa määrän, joka vastaa 80% maapallon resursseista. Jos superrikas haluaa käyttää öljyä talonsa lämmitykseen, moottorinsa voiteluun ja käsisytkärin polttoaineena, voi hän sen tehdä ongelmitta.

Jos tupakin sytyttäminen maksaa 3 Nokian verran, superrikas sanoo vain työntekijöille että lisää tehoa, tulosta ja säästöä. Voitte nukkua vaikka taivasalla.

Planeettavaluutta ei siis poista ympäristön ja rahan ongelmaa.

Ainoa järkevä ratkaisu on maapallon resurssien mitoittaminen eri tyyppisille ja kokoisille väestöille, yhteisöille ja rakenteille. Ratkaisu ei saa olla oma erikoisala, jota tavallinen ihminen ei ymmärrä eikä siihen kykene vaikuttamaan.

Esimerkiksi, kun syntyvyys uhkaa nousta liian korkeaksi ja resurssit uhkaavat supistua, syntyvyydestä luodaan kiintiöt eri alueilla, tasapuolisesti. Jossakin on teknologikeskittymä, jossain luonnonmukainen, jossain nudistit, jossain ei ole ollenkaan yksityisautoilua. Jossakin on yksityisautoilu ja rallikisat.

Jos joku suomalainen haluaa tehdä 9 lasta, mutta Suomen kiintiö on täysi, voi perhe muuttaa alueelle, jossa on runsaat resurssit ja syntyvyyden vajaus. Jos alueella varsinaisesti on pulaa lääkäreistä ja tutkijoista, muuttolupaa ei tule rakennusmiehelle.

Jos hän silti haluaa sinne muuttaa, on katsottava kuka korvaisi hänet, miten ja yleensäkin miten voidaan säätää kulutusta, osaamispanosta, tulevaisuutta jne. Jos onnistumisprosentti on suuri, koska lapset voidaan kouluttaa ja yhteisöjen rakenteet ja sukupolvien kokemus on onnistunut siinä aiemmin, muuttolupa tulee.

Kun pääpaino on lasten koulutus, perhe voi muuttaa, mutta kasvatus ja koulutus vastuu on korkeakouluopinnoilla eikä perheen vanhimmasta tai nuorimmasta voi tulla rakennusmiestä. Vanhemmat siis luopuvat ohjaus ja kasvatusvastuusta ja saavat tilalle 9 lasta.

Eli ihmiset joutuisivat miettimään uudelleen elämän tarkoituksen, perheyhteisön, ja ympärillä olevan kulttuuri. Joustoa, erilaisia yhteisöjä, pienten ja suurten rakenteiden kokeilua ja ihmisten tiedollinen osallistuminen.

Tällaista säätöä ei kyllä rahataloudessa saavuteta, jos rahan määrällä voi aina ostaa niin että ainoastaan rahan määrä säätelee kykyä. Samaa säätöä ei voi tehdä silloinkaan jos on ns. eliitti, aristokraatit tms. jotka voisivat vapaasti valita tekonsa, siis kulutuksen.

Planeettavaluutta termi johdattelee myös kohti laajempaa käsitystä - avaruutta. Jos maapallon resurssit kirjataan ylös muuttamatta rahatalousjärjestelmää, pian Mars ja Saturnuksen kuutkin mitataan. Sen jälkeen tarvitaan erilaisia poliittisia ja taloudellisia sopimuksia ettei riistokpitalismi määrittele kuka saa syntyä ja kuinka vanhaksi saa elää.

Kun avaruus otetaan mukaan, käytössä on rajaton resurssi, ja kun kaikki on etukäteen sovittu poliittisesti, ei kellään ole enää mitään mielenkiintoa korjata rahatalousjärjestelmän vikasietokykyä, koska aina voidaan luoda rahaa tyhjästä sillä lupauksella että sitä vastaava resurssi saadaan jostain Sarurnuksen kuusta.

Nyt puhutaan ilmastonmuutoksesta, ilmaston lämpenemisestä, hiilidioksipäästöistä jne. ja haluataan säätää lakeja, jotka rajoittavat ihmisten vapautta tuhlata. Jos avaruuden resursseista aletaan ennakkoon sopimaan on se mielestäni järjetöntä ilman rahatalousjärjestelmä uudelleen rakentamista.

1

172

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Edes euro ei toimi, saati planeettavaluutta.
      Täyttä satua ja haihattelua.
      Planeettavaluuttaa haluavat massasiruttajat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      305
      1180
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      71
      835
    3. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      56
      761
    4. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      663
    5. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      642
    6. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      41
      636
    7. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      586
    8. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      49
      555
    9. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      535
    10. 45
      527
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      505
    12. Miten nainen kohteli sinua?

      😋
      Ikävä
      32
      501
    13. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      33
      487
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      78
      463
    15. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      432
    16. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      427
    17. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      7
      422
    18. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      19
      417
    19. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      401
    20. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      26
      384
    Aihe