Planeettavaluutta

Anonyymi

Tutkijat jutustelee:
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2020/04/11/planeettavaluutta-yksi-ratkaisu-maapallon-kestavyyskriisiin

Tutkijat ehdottavat kaikkiin hintoihin sisällytettäväksi todelliset kustannukset maapallon resurssien mukaan. Jos öljyä on vähän ja se katsotaan ympäristölle haitalliseksi, sen hinta on huomattavan korkea.

Ongelma: edelleen maapallolla voi olla muutama superrikas, jotka omistavat rahaa määrän, joka vastaa 80% maapallon resursseista. Jos superrikas haluaa käyttää öljyä talonsa lämmitykseen, moottorinsa voiteluun ja käsisytkärin polttoaineena, voi hän sen tehdä ongelmitta.

Jos tupakin sytyttäminen maksaa 3 Nokian verran, superrikas sanoo vain työntekijöille että lisää tehoa, tulosta ja säästöä. Voitte nukkua vaikka taivasalla.

Planeettavaluutta ei siis poista ympäristön ja rahan ongelmaa.

Ainoa järkevä ratkaisu on maapallon resurssien mitoittaminen eri tyyppisille ja kokoisille väestöille, yhteisöille ja rakenteille. Ratkaisu ei saa olla oma erikoisala, jota tavallinen ihminen ei ymmärrä eikä siihen kykene vaikuttamaan.

Esimerkiksi, kun syntyvyys uhkaa nousta liian korkeaksi ja resurssit uhkaavat supistua, syntyvyydestä luodaan kiintiöt eri alueilla, tasapuolisesti. Jossakin on teknologikeskittymä, jossain luonnonmukainen, jossain nudistit, jossain ei ole ollenkaan yksityisautoilua. Jossakin on yksityisautoilu ja rallikisat.

Jos joku suomalainen haluaa tehdä 9 lasta, mutta Suomen kiintiö on täysi, voi perhe muuttaa alueelle, jossa on runsaat resurssit ja syntyvyyden vajaus. Jos alueella varsinaisesti on pulaa lääkäreistä ja tutkijoista, muuttolupaa ei tule rakennusmiehelle.

Jos hän silti haluaa sinne muuttaa, on katsottava kuka korvaisi hänet, miten ja yleensäkin miten voidaan säätää kulutusta, osaamispanosta, tulevaisuutta jne. Jos onnistumisprosentti on suuri, koska lapset voidaan kouluttaa ja yhteisöjen rakenteet ja sukupolvien kokemus on onnistunut siinä aiemmin, muuttolupa tulee.

Kun pääpaino on lasten koulutus, perhe voi muuttaa, mutta kasvatus ja koulutus vastuu on korkeakouluopinnoilla eikä perheen vanhimmasta tai nuorimmasta voi tulla rakennusmiestä. Vanhemmat siis luopuvat ohjaus ja kasvatusvastuusta ja saavat tilalle 9 lasta.

Eli ihmiset joutuisivat miettimään uudelleen elämän tarkoituksen, perheyhteisön, ja ympärillä olevan kulttuuri. Joustoa, erilaisia yhteisöjä, pienten ja suurten rakenteiden kokeilua ja ihmisten tiedollinen osallistuminen.

Tällaista säätöä ei kyllä rahataloudessa saavuteta, jos rahan määrällä voi aina ostaa niin että ainoastaan rahan määrä säätelee kykyä. Samaa säätöä ei voi tehdä silloinkaan jos on ns. eliitti, aristokraatit tms. jotka voisivat vapaasti valita tekonsa, siis kulutuksen.

Planeettavaluutta termi johdattelee myös kohti laajempaa käsitystä - avaruutta. Jos maapallon resurssit kirjataan ylös muuttamatta rahatalousjärjestelmää, pian Mars ja Saturnuksen kuutkin mitataan. Sen jälkeen tarvitaan erilaisia poliittisia ja taloudellisia sopimuksia ettei riistokpitalismi määrittele kuka saa syntyä ja kuinka vanhaksi saa elää.

Kun avaruus otetaan mukaan, käytössä on rajaton resurssi, ja kun kaikki on etukäteen sovittu poliittisesti, ei kellään ole enää mitään mielenkiintoa korjata rahatalousjärjestelmän vikasietokykyä, koska aina voidaan luoda rahaa tyhjästä sillä lupauksella että sitä vastaava resurssi saadaan jostain Sarurnuksen kuusta.

Nyt puhutaan ilmastonmuutoksesta, ilmaston lämpenemisestä, hiilidioksipäästöistä jne. ja haluataan säätää lakeja, jotka rajoittavat ihmisten vapautta tuhlata. Jos avaruuden resursseista aletaan ennakkoon sopimaan on se mielestäni järjetöntä ilman rahatalousjärjestelmä uudelleen rakentamista.

1

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Edes euro ei toimi, saati planeettavaluutta.
      Täyttä satua ja haihattelua.
      Planeettavaluuttaa haluavat massasiruttajat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      63
      3884
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      205
      3466
    3. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      238
      2932
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      71
      2499
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1879
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      4
      1542
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      12
      1537
    8. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      1
      1492
    9. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      50
      1444
    10. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1408
    Aihe