Lopultakin kansantajuinen selostus ilmastonmuutoksen syistä

Ilmastokeskusteluissa olen törmännyt tuon tuosta esrilaisiin yksittäisväittämiin, joista ei saa otetta, tai sitten tohtoritason matematiikkan varaan rakennettuja esitelmiä monimutkaisine laskelmineen. Mutta ensi kertaa törmäsin nyt esitykseen , joka pyrki pelkistämään hiilidioksidikierron niin yksinkertaiseksi, että kansakoulupoja riitti näkemään mistä on kysymys.

Tuo kahdeksan sivuinen selostus löytyy oheisesta osoitteesta ( www.bod.fi/s?k=soupfvjlkd1c ), ja varsinkin sen viimeisellä sivulla oleva kaaviokuva, jonka pohjana on Ilmatieteenlaitoksen ilmasto-oppaasta löytyvä vastaava kuva pysäytti ainakin minut, sillä ensikertaa tajusin , että fossiilinen hiili todellakin tulee elonkehän ulkopuolelta ja siirtyy sitten maan meren ja ilmakehän muodostamaan suljettuun kiertoon, Kun ihmisten ilmastoteot eivät pysty kiihdyttämään CO2:n poistumista elonkehästä, seuraa siiitä vääjäämättä sen kumuloituminen - puolet ilmakehään ,ja loput maahan ja meriin.

Vaikka kirjan ilmastoa käsittelevä osa toimii johdantona fiktiiviselle kakkososalle, kehottavat tekijät suhtautumaan johdantoon äärimmäisellä vakavuudella .

Kirjan kakkososa on sitten jo fiktiota siitä, mitä tapahtuu kun ilmastoteot eivät riitä, ja maailman joutuu kaaokseen, jossa fasismi kaappaa vallan feminismin kaavussa. Feminismi fasimin metafoorana ei varmaankan naurata kaikkia, mutta minulle siitä syntyvä musta huumori kelpasi.

Mutta nuo kahdeksan ensimmäistä sivua kannattaa tutkia huolella, Jos joku jaksaa ne käydä läpi, kuuntelisin mielellani kommentteja!

2

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sorry , linkki edellisessä ei näyttäisi toimivan joten toimisiko tämä. en oikein osaa näitä nettihommia
      www.bod.fi/s?k=soupfvjlkd1c

    • Sorry , ei taida vieläkään toimia kuin vetämällä siniseksi ja sitten siirtymällä jatkokomennolla ko osoitteeseen,
      Ainakin tekstin löytää googlettamalla: " BoD", sitten siellä kirjakaupan kenttään haku
      "Tulevaisuuden lyhyt historia"

      Sorry, mutta lukunäyte kyllä palkitsee etsijänsä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      2871
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      61
      2480
    3. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      22
      1971
    4. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      68
      1673
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      143
      1443
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      169
      1384
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      109
      1377
    8. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      90
      1294
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      115
      1284
    10. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      121
      1052
    Aihe