Helppo ratkaisu koronan selättämiseksi

Olisi määrätä kaikki kansalaiset käyttämään ulkona/julkisilla paikoilla liikkuessaan hengityksen suojana maskia, hengityssuojainta, kaulahuivia, buffia tai mitä tahansa nyt keksiikin.

Ilman suojausta liikkuville annettaisiin tuntuva sakkorangaistus ja sakkoa nostettaisiin aina edellistä sakkoa suuremmaksi, ellei ensimmäisestä sakosta uskoisi.

Jos toimittaisiin näin, niin muita rajoituksia ei tarvittaisi.
1750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Niinhän tuo olisi, lisäksi vielä samalla tavalla pitäisi vielä suojata sakon uhalla paljaat kädet.

Äänestä

Silti pitäisi pitää myös 2 metrin turvaetäisyys, sekä joukkotapahtumien ja väenryhmien esim. ravintolakielto. Nämä maskipakon kanssa tukahduttaisivat koronaviruseoidemian Suomesta nopeasti. Perusmaski ei ehkä suojaa hengittämästä koronavirusta maskin tai huivin ym. läpi keuhkoihin, mikäli koronaa sisältäviä aerosolipisaroita on pilvenä ilmassa, mutta maski, huivi, nenäliina ym. estää niiden aerosolipisaroiden pääsyn ilmaan oireellisen tai oireettoman tartuttajan puhuessa, kröhiessä, yksiessä, aivastaessa siihen maskiin ym. esteeseen. Ja se mikroskooppinen määrä joka pääsee suojaimen läpi menettää liike-energiansa ja putoo nopeasti ja luhyen matkan jälkeen.
MIT -tutkimus selvitti että puhuessa, yskiessä ja aivastaessa ilmaan puhaltuva aerosolipisarapilvi etenee laajalle ja pitkälle, koska eri kokoisten aerosolipartikkelien pilven yksittäiset partikkelit vuorovaikuttavat toistensa kanssa. Mitä vähemmän partikkeleja pääsee ilmaan maskin takia, sitä vähemmän ne vuorovaikuttavat toistensa kanssa ja laskeutuvat. Myös hiukkasten liike-energia laskee maskin takia.
Myös tupakointi ja sähkötupakointi tulisi kieltää paikoilla joissa liikkuu kymmenien metrien säteellä ihmisiä, koska keuhkojen läpi puhallettu tupakan savu-aerosolipisaraseos sekä sähkötupakan höyry-aerosolipisaraseos levittää jopa yskäisyä ja aivastelua tehokkaammin koronavirusta ilmateitse.

Äänestä
  • Ei toimi 2m.
    Pitää olla 4-5m.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei toimi 2m.
    Pitää olla 4-5m.

    Riittää, jos on suojautunut.

    Äänestä

Ulkonaliikkumiskielto koko maahan. Silloin ei tarvitsisi Uudellamaalla asuvien kadehtia muita.

Äänestä
  • Uusmaalaiset saavat avata vaikka terassinsa ja istua siellä, kunhan pysyvät siellä.

    Äänestä

  • Eikö hesa nyt olekaan muuta maata parempi?

    Äänestä

  • Ettekös te jo tarpeeksi matkustellut, Kauniaisissa asuvilta valtion pitää takavarikoida omaisuus, sitä on käytetty rikoksen teko välineenä.

    Äänestä

Kaksi viikkoa täysi liikkumiskielto.

Äänestä

Olisiko muovikassi hyvä, jos teippaa kaulan kohdalta

Äänestä

Isoihin ruoka kauppoihin saisi mennä kerralla vain 10 ihmisrä

Äänestä

Annetaan heikkojen kuolla

Äänestä
  • Niin että elää saavat ne, jotka ovat vahvoja punttien nostossa?

    Äänestä

Eipä tuo ole mikään ratkaisua. Niitä kunnollisia hengityssuojia ei vaan ole kaupan, ja ihmisten on kuitenkin käytävä mm. ruokakaupassa. Ns. "kauppakassi"-palvelut ovat valtavan ruuhkautuneita, ja ne olisi muutenkin säästettävä niiden käyttöön jotka eivät itse kauppaan pääse. Oli syy sitten sairaus, täyskaranteeni, riskiryhmiin kuuluminen etc... Siksi olisi tärkeää että ne jotka itse kykenevät kaupoissa asioimaan, jättäisivät "kauppakassi"-palvelut heikompien käyttöön.

Äänestä

Asiantuntijat+sanovat+että+kyseessä+on+lievä+flunssa.+Jotkut+asiantuntijat+sanovat+että+mitään+”covid-19”+ei+edes+ole+todistettu+olevan+olemassa+vaan+kyse+on+kaikilla+ihmisillä+luonnostaan+olevista+eksosomeista.+Lääkäri+Andrew+Kaufman:+”Viruksen+ei+ole+todistettu+olevan+olemassa+joka+aiheuttaa+sairautta”.+Hän+sanoo:+”Testiä+ei+kannata+ottaa+koska+80%+todennäköisyydellä+tulokset+ovat+vääriä+ja+silti+niiden+perusteella+tehdään+toimenpiteitä.”Wuhanista+otetuista+näytteistä+löydettiin+”geneettistä+materiaalia”.+Sieltä+piti+löytää+”virus”.+Geneettisestä+materiaalista+ei+löytynyt+virusta+vaan+eksosomeja.+Jostain+syystä+eksosomia+alettiin+nimittämään+”covid-19+-virukseksi”.+Lääkäri+Andrew+Kaufman:+”covid-19+on+todellisuudessa+eksosomi.”

Äänestä

Tiedätte varmaankin, että maskin oikea käyttö vaatii sen vaihtamista noin tunnin välein. Kertakäyttömaskeja tarvittaisiin siis sen ollessa pakollinen miljoonia joka päivä. Sellaisia määriä ei ole saatavilla mistään.

Pysyvään käyttöön tarkoitettuja maskeja olisi pestävä samoin tunnin välein, mikä rajoittaisi merkittävästi liikkumista eli olisi käytännössä ulkonaliikkumiskielto rajoitettuna. Pakollisuus ei olisi oikeassa suhteessa siitä saatavaan hyötyyn.

Äänestä

Ylivoimaisesti helpoin ratkaisu olisi käydä WW3. Ei tarvitse kuin painaa nappia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olisi määrätä kaikki kansalaiset käyttämään ulkona/julkisilla paikoilla liikkuessaan hengityksen suojana maskia, hengityssuojainta, kaulahuivia, buffia tai mitä tahansa nyt keksiikin.

Ilman suojausta liikkuville annettaisiin tuntuva sakkorangaistus ja sakkoa nostettaisiin aina edellistä sakkoa suuremmaksi, ellei ensimmäisestä sakosta uskoisi.

Jos toimittaisiin näin, niin muita rajoituksia ei tarvittaisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu