Kai te nyt jo muutkin olette tämän huomanneet? Joka päivä on kuin lukisi Sipilän hallituksen toilauksia...
Suomen hallitus on vitsi.
Anonyymi
27101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Eihän Sipilä mitään toilaillut, päinvastoin sai lopetettua valtion velkaantumisen ja uusi hallitus aloitti sen heti uudelleen.
Ai ei vai......Vakuutuskuoret, Talvivaara,Pakoloiset....ei tartte vissiin jatkaa?
Mitä vihan lietsontaa on todeta että maataloustukea on korotettu kahden viime hallituskusen aikana ennätys suureksi.
Maataloustuki vaatikkeetonta tukea.
Kaikkia muita tukia ja etuuksia.on leikattu sipilän hallituksen toimesta.
Paitsi maataloustukea ja yritystukea.
Onko se oikein ja tasapuolista
Kansalaisten kohtelua.
Samoin todetaan että kaupanhinta ei ole kotimaisten kasvisten kilohinta . Vaan se on noin 50€ kilo
Koska jokainen kansalainen maksaa veroissa noin ,100€' kuukaudessa maataloustukea.
Nelihenkinen perhe maksaa vuodessa 5000€ lisäruokalaskun veroissa .
Tämä raha jaetaan maatiloille vastikeettomasti ja verotta sosiaalitukena.
Sipilän mukaan tukien leikkaminen tehostaa aktiivisuutta.
Miksi sipilä ei halua tehostaa maatalouden aktiivisuutta. Ja vähentää kustannus vajetta
Samoi. Todetaan vaaan että maanviljelijät jo huutellevat satokorvauksia vaikka viljaa ei ole vielä kylvetty.
Samoin eivät kastele peltoja.
Samoin todetaan että keksimäärin maataloustuki on tilaa kohden n.,70 000€ vuodessa verotonta ja vastikkeetonta sosiaali tukea
Sekoira älähtää mihin kapula kolahtaa
Samoin todetaan että sipilän hallitus leikannut kaikilta muilta eläkeläisiltä köyhilta ja työttömiltä.
Maataloustukea vaan kasavtettu ennätyslukemiin.
Vakuutuskuoressa ei ole mitään vikaa, vastaa nykyistä osakesäästötiliä verotuksellisesti. Eikä vakuutuskuori ollut Sipilän keksimä.
Sipilä ei perustanut Talvivaaraa, eikä tehnyt päätöstä ettei tulvavesia saa ylijuoksuttaa. Ko. päätöksen teki lapin ely-keskus ja ilman kieltoa kipsisakka-allas ei olisi murtunut.
Pakolaiset olisi pitänyt käännyttää rajalla vetoamalla Shengen sopimukseen, jonka perusteella turvapaikkaa täytyy hakea ensimmäisestä Shengen-alueen maasta, johon turvapaikanhakija saappuu.
Sipilälaittoi vaan oman taloutensa kuntoon
Köyhillä menotkasboi otettiin tarvitsevila antteii suurtuloisile jotka ei dedestarvii
Vietiin kansalisten ostoboimaa
Rikaat siirsi voittonsa. Ulkomaille pois suomen talouselämästä
Sipilä teki suomesta neuostoliiton. Yhtä köyhän vaivaisen
Totta, tämä sekoilu pitäisi loppua ja perustaa asiantuntijaryhmä hoitamaan tämä loppuun.
Ei mitään järkeä, kun asioita ei hoideta kunnolla loppuun. Sählätään sinne tänne.
En ole todellakaan huomannut, päinvastoin
Valehdella kyllä osataan asiasta kuin asiasta. Mitä nyt Kulmunilla joskus pokka pettää. Kesken puheen alkaa naurattamaan väkisin. Osaa vetäistä jo äkkiä perusilmeen takaisin. Lisää harjoitusta vain niin kyllä se alkaa sujumaan.
..postin piti lähteä koputteemaan vanhusten ikkunoihin "onks kaikki hyvin" ja lupaukset petettiin. Valinnavapaus estettiin viher-vasemmiston taholta ja lupailtiin 4000 hoitajaa lisää ja 1000 lääkäriä. Talous ja työllistäminen loppui ja aiheutettiin 5000 ihmisen työttömyys uusilla vanhemmuus lomilla. Jatkettiin pitkäaikaistyöttmyyden rentoa oloa, määrättiin nuoret jatkamaan koulua, jotta saataisiin tilastot paremmiksi. oppivelvollisuuden jatkaminen on tuhansille nuorille huono asia,estäen pääsyn töihin ja "aikuistumaan". Hallitus alkoi keksimään kansainvälisiä syitä, miksi työllisyys lopetti kasvunsa ja työttömyys lisääntyi, Suomen talous kääntyi alspäin. Sipilänhallitus jopa maksoi valtionvelkaa ja järjesti 140 000 työpaikkaa.
Korona viruis saapui pelastamaan hallitusta. Ääliömäinen hallitusohjelma on yhä tarkoituksena toteuttaa, ei uskalleta myöntää edes yhteiskunnan ollessa täydellisessä myllerryksessä, että ei ole mitään mahdollisuutta toteuttaa tätä "onks kaikki hyvin" pelleilyä....
Sää ootkii huumormiehii!
Vitsi kuin Hitsi eli TIG-hitsauskone, tai kuivain, hiustenkuivaaja huulipunan jälkeen.
Mitä ihmettä te oikein vaaditte? Olisiko vanhan liiton änkyrät pystyneet hoitamaan tämän kriisin yhtään paremmin kuin Marinin hallitus on tehnyt. Persujen on hyvä huudella oppositiosta jälkikäteen miten olisi pitänyt toimia, mutta kuten historia on opettanut he eivät pysty muuta kuin aukomaan päätään ja raapimaan muniaan. H-A kun jotain vinkaisee niin anuksennuolijat linkkuveitsenä kiittelemässä,, että taas se niin viisaita puhuu. Tekisivät edes jotain mutta kyvyt ei riitä kuin pokkuroimaan jotain näsäviisasta himpulaa ja latvalahoa jeesustelijaa.
Vanhan liiton änkyräpuolueet nimenomaan ovat nyt asiaa hoitamassa. Samat demari-, vasuri- ja viherpuolue, jotka linkkuveitsenä Kataista nuollen järjestivät Suomeen suurtyöttömyyden, ennenäkemättömän jättivelan ja historiallisen suuret veronkorotukset. Niin ja vielä lahjoittivat rahaa miljardeittain EK:lle ja josta saivat demari-takuupaperin jolla voisi pyyhkiä persettä.
Ja näillä eväillä muka saataisiin nyt aikaiseksi muuta kuin ruumiskasoja ja kerjuulaumoja?
Hallitus kuvilla: Hitsauskone, Huulipunapuikko, Hiustenkuivan ja linkkari /linkkuveitsi aseenaan. WC-paprua varalla jos vetypommi jysähtää bunkkerissa niiden avulla.
Siitä ei ole kahta sanaa, etteikö Suomi olisi taloudellisessa ahdingossa, jossa vain EU-pankin lainat estävät maamme ajautumista konkurssiin ja kehitysmaaksi.
Päättäjämme ovat vuosikausia pirstoneet hyvinvointikoneistoamme (esim. Caruna-farssi, luonnonrikkauksien myynti jne. Onneksi edes tieverkostojen yksityistäminen ja SOTE epäonnistui!) ja pala palalta sitä on "kansainvälistetty" kansainvälisillä osakemarkkinoilla, globalismin hengen mukaisesti, aiheuttaen itsellemme satojen miljardien eurojen tappiot, sekä suvereniteetin katoamisen, ja monia muita lieveilmiöitä unohtamatta. Tämä "kansaivälistyminen" eli integroituminen on tappioiltaan valtavasti suurempi, kuin että Suomi olisi EU:n ulkopuolella.
Nykyinen hallitus vain jatkaa saman paskatunkion möyhimistä ja yritetään näyttää päteviltä. Tätä ongelmakenttää ei pystytä purkamaan, vaan ainoastaan pyritään löytämään keinoja, että siinä pystytään elämään. Ehkä tämäkin hallitus joutuu Sipilän tapaan luomaan paperilla hyvältä näyttävää tilannetta, että voidaan näyttää itse hyviltä, että kannatus säilyy. Esim. työttömyys- ja työllisyysasteen muotoilu oli surullinen esimerkki, miten epärehellinen hallitus toimii. Marinkin jatkoi samalla linjalla valehdellessaan, että Suomella on valmiudet, poikkeustilasuunnitelmat ja lait kunnossa koronaepidemian kohdalla. Unohtamatta sitä, että hallitus on jo saanut pyyhkeitä mm. kyvyttömyydestään johtaa ja ohjata mm. työllisyystilanteessa.
Jos jotain tukea jostain saadaan, ne rahat menevät monikulttuurin kehittämiseen, moskeijahankkeisiin, pakolaisten lisäämiseen ja heidän elämänlaatunsa parantamiseen sekä koulu-uudistukseen, jonka sisältö tulee olemaan kolmeneljäsosaltaan monikulttuuri- ja ilmasto-oppia. Materiaalin toimittaa Vihreä Liitto.
Eihän hallitustakaan voi kaikesta syyttää kun niiden neuvojat ovat idiootteja korkeinta lääkärikuntaa myöten.
Niistä virheistä kylläkin jonka takia kansalaisia kuolee kuin kärpäsiä. Ja kun jo näkee, että määrät tulevat vaan suurenemaan.
Havaittavissa melkoista hajontaa lääkärikunnan asiantuntemuksessa. Hallitus päättänee, mihin toivonsa panevat, uskoon vaiko epäuskoon.
Kansalaisia EI KUOLE kuin kärpäsiä koska rukoilemme Jumalaa auttamaan ja Hän armahtaa meitä !!
Mutta kansan pitäisi jo tajuta että lääkärit EIVÄT OLE JUMALIA ja siksi niiden esimerkkiä ei kannata noudattaa eikä niitä kannata kuunnella. Niille koko niiden tieto on teoriaa, jota eivät edes itse noudata. Muuten eivät olisi levittäneet tautia Suomeen eikä vanhainkoteihin, jos olisivat itse tehneet kuten opettavat.
Kuuntelin kauhulle erästä lääkäriä joka kertoi TVssä oman perheensä taudista. Oli kuulemma itse selvinnyt kevyesti mutta miehensä oli kuoleman kielissä. Mitä teki "lääkäri" vaimo? Sanoi :" kuuntelin sen sydäntä ja keuhkoja kun sen huulet meni sinisiksi".
HALOO !!!!!! Ei kertonut mitenkään auttaneensa miestään, kuvitteli kai että kuuntelu auttaa hengittämsiessä kun jo huulet ovat siniset hapen puutteesta. Tällaisia ovat lääkäriperheet kun omiastajavat jumalan omasta takaa niin pitävät itseään kaiken yläpuolella olevina mutta kuulija joutuu kauhistelemaan täydellistä aivottomuutta.
Nyt jos oikeistohallitus olis vielä vallassa niin nyt köyhemmät ei kuolis ainoastaan virukseen vaan myös nälkään ja kylmään. Saivat nyt vähän enemmän armonaikaa vasemmiston myötä. Tiedä sitten kumpi parempi,vähemmän ehkä kärsisivät kun aiemmin kuolisivat pois. Inhimillisempääkö? Mene ja tiedä,kuka kertois sen.
Ja miten köyhät sai armonaikaa kun leipäjonotkin lopetettiin? Kauppajonot kyllä säilyi koska rahaa palvotaan edelleen.
Kun koronan jälkipyykki alkaa silloin on oikeisto vallassa. Tapa miten suosta noustaan ei tule ketään nykyhallituksen sosialistia miellyttämään sillä laiskuuden ja ilmastoöyhötyksen aika on silloin ohi. Sodan jälkeen ja laman jälkeen ei suomi ole sosialismilla noussut eikä nouse koronakriisistäkään. Tämä on kylmä fakta.
Nytkun alkavat vielä kyydittää ministereitä salaisiin kokouksiinsa audejen takakonteissa, niin sitten ovat kuin Sipilän hallitus.
Ei onnistu, menee mekot ryttyyn, meikit ja kampaukset sekaisin.
"Keskustele vapaasti aiheesta kuin aiheesta" -Luin tuon tämän palstan otsikon ja mietin, pitääkö suomessa sananvapaus ja jos ei pidä, miten muiden kuin mielivallalla valittujen haluttujen totuuksien ilmitulo estettäisiin, moderoitaisiin, sanktioitaisiin jne.
Onneksi meillä saa sanoa mielipiteensä. Tässäkin ketjussa näkee kuitenkin myös sen, että mieliåiteitä, totuusväittämiä ja loppupäätelmiä ei aina, jos koskaan, tehdä objektiivisin kriteerein. Vaan tarkituksena on vain mustamaalata ihmisiä, jotka eivät kuulu omiin etupiireihin ja omiin intressi- ja sidosverkostoihin tai omiin arvoverkkoiin.
Mikä valta ratkaisee ihmisten kohtaloita? Mielikuvat ja mielivalta!
Vanhat viisaat kylänvanhimmat tapasivat sanoa keskenään nyökytellen kahvipöydissä toisilleen: "Tyhmä ei huomaa ja viisas ei virka mitään."
Ainakin tämä yksi antinillittäjä joka mustamaalaa persuja kaiket päivät pitäisi moderoida pois. Tietoista maalittamista ja oman pahanolon esiin tuomista.