No nyt meinaavat rokottaa 65 vuotiaat ihan eri tautia vastaan. Että silleen.
ILtasanomat
ILtasanomat
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Parempihan se on ettei ole monta tautia päällä yhtä aikaa.
No olen 168 cm pitkä ja painan 84 kg munasilleen. Että silleen.
No nyt olinkin 167 cm ja 86 kg t-paidassa. Että silleen.
No Iltalehti.
Koettavat taas lapsiin, ja luulevat että unelijaisuus on nykyaikaa. Sitten tajuavat että se onkin sivuoire kun ulkomailta saavat viestejä
Siun soten sosiaalitoimessa ei tee työtä....siis viettävät aikaansa....ei niin älykkäät olennot.
Nykykakarat roikkuu somessa yöt ja päivät. Eipä ihme että ovat uneliaita.
Ots perssu pölvästi selvää asioista ennen kuin alat sössöttään.
Koskenkorvalla parantuu Koskenkorvalla.
Ikärasismia. Rokotus joko kaikille tai ei kenellekään.
On erittäin järkevä toimenpide ainakin riskiryhmille. Melkoinen osa koronan uhreistakin kuolee lopulta bakteerikeuhkokuumeeseen, joiden yleisin aiheuttaja yleensä on juuri pneumokokki. On hyviä syitä olettaa, että rokottaminen vähentää kuolemia, sillä nyt osa ehkä välttää keuhkokuumeen kokonaan tai se ainakin on lievempi kun siellä on yksi pöpö vähemmän ja antibiootteja ei tarvita paljon.
Ihmelääkkeestä ei siis ole kyse, vaan eräästä keinosta vaikuttaa tilanteeseen. Muitakin on jo tiedossa, Trumpin mainostama malarialääke hidastaa toisilla jonkin verran viruksen monistumista. Sitä on usein käytetty melko typerästi vasta tehohoitovaiheessa, jossa virustulehdus on jo muutenkin lakkaamassa ja potilas kuolemassa keuhkokuumeeseen. Silloin sen teho on heikko. Mutta jos sitä käytetään heti oireiden ilmaannuttua, se auttaa pitämään viruksen aisoissa juuri sen ratkaisevan ajan, joka kuluu (1 viikko) ennen kuin potilaan oma immuunireaktio käynnistyy ja tuhoaa viruksen. Näin käytettynä sillä voitaisiin vähentää tehohoitoon joutumista ja todennäköisesti paitsi vähentää kuolleisuutta ja jälkivaurioita melkoisesti, myös säästää hoitokustannuksissa ja tarvikkeissa. Se tehohoito on kalleinta ja kuluttaa niitä tiukalla olevia resursseja ja kaiken lisäksi tällä hetkellä ainakin puolet, Suomen tapauksessa ilmeisesti jopa reilusti yli sen niistä uhrauksista menee hukkaan eli on suoraan hautausmaalle ajettua rahaa.
Kolmas mistä on ollut apua, on reumalääke, joka hillitsee immuunireaktiota, joka ilmeisesti varsinkin niillä nuorilla ja terveillä sairailla on se, joka tappaa heidät. Keuhkokuume saadaan yleensä asettumaan antibiooteilla, mutta lima joka tukkii putket tulee elimistön omasta reaktiosta joka voi sekin tuhota viruksen saastuttamattomiakin keuhkosoluja ja vammauttaa tai tappaa. Silloin tulehduksen lieventäminen auttaa asiaa. Reumalääke on tehnyt sen aika hyvin. Muitakin on kokeiltu, mutta niiden epäillään vaimentavan immuunireaktiota liikaa, jolloin virus ei kuolekaan vaan se tuhoaa keuhkot ja tappaa potilaan.
Lääketiede on melkoista tasapainoilua. Suo siellä, vetelä täällä ja siitä välistä pitäisi yrittää päästä. Sitä se paljon puhuttu hoitotasapaino tarkoittaa myös siellä mummon ja papan lääkityksissä ihan joka päiväisessä elämässäkin. Ja kaikkien nuorempienkin, jotka syystä tai toisesta saavat jotakin hoitoa.
Jokohan kannattais laittaa kesämökki myyntiin, kunhan sais sen 20 000 euroa että sais omansa pois, tonttia on puoli saarta?
Hommaa koko saari ittelles, niin nousee mökin arvo melkoisesti.
Ja kun puhutaan siitä näytöstä... siellähän sitä on menossa krematorioihin. 50 kalmoa on, joita tutkimalla taudista saataisiin paljonkin tietoa, mutta eiväthän ne varmaan uskalla mennä niitä aukomaan ja niin sitten arvaillaan ja arvotaan.
Itse ainakin ihmettelen, eikä ruumiinavausta voi tehdä kauko-ohjatuin robotein ulkoa käsin eristetyssä tilassa. Eihän sen pitäisi nykyisellä teknologialla olla temppu eikä mikään.
Nyt ainakin sellaiset valmiudet tulisi kehittää, seuraava virus voi olla vielä vaarallisempi. Silloin pitää kaiken toimia ehdottomasti paljon tehokkaammin kuin nyt on toiminut.
Keuhkotauti taitaa olla kaikilla lopullinen kuolinsyy.
Persuna pidän koko hommaa lääketehtaiden salajuonena.
Persut nyt omistavat vain paikallisen tossutehtaan osakkeita ja Wincapitaa.