öljy vai rasva (ceridal)

mie

hirveen kuivat limakalvot alapäässä.
ostanko rasvaa vai öljyä ja voiko sit rasvaa laittaa alapäähän vai onko se tarkoitettu kasvoille?????

4

1716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuivis

      bepanthenia, apteekista!

    • Kuin kala kuivalla maalla

      Kävin tämän vuoden tammikuussa lääkärissä saman ongelman takia ja oma lääkärini suositteli juuri tätä ceridalia mutta suihkeena. Se on erittäin hyvä ja sitä kannattaa ehdottomasti kokeilla. Rasva on myöskin hyvää (ceridal intimite) tuotteet ovat hyviä, varsinkin jos on sukupuoliyhdyntöjä ne ehkäisevät hankautumista.

      Toivottavasti löydät tuotteen mikä sinulle sopii.

      Aurinkoista kevättä!

      • tämä

        JOs käyttää kondomia, niin kannattaa muistaa, että öljypohjaiset tuotteet voivat haurastuttaa kondomia (menee rikki). Eli liukuvoiteen (emättimen kostuttamiseen) tavoin käytettävän tuotteen tulee olla vesipohjaista.


      • 10senttiä
        tämä kirjoitti:

        JOs käyttää kondomia, niin kannattaa muistaa, että öljypohjaiset tuotteet voivat haurastuttaa kondomia (menee rikki). Eli liukuvoiteen (emättimen kostuttamiseen) tavoin käytettävän tuotteen tulee olla vesipohjaista.

        Muutama huomia ja tarkennus.

        Öljypohjaiset tuotteet voivat haurastuttaa _lateksikondomia_ (luonnonkumi). Muovikondomit eivät ole öljystä moksiskaan.

        Vesipohjaisissa tuotteissa on aina yliherkkyysriski olemassa. Vesipohjaisissa tuotteissa on _aina_ säilöntäaineita, jotka voivat aiheuttaa ongelmia.
        Tämä korustuu kun tuotetta laitetaan limakalvoille, josta mahdolliset allergeenit pääsevät tehokkaasti imeytymään limistöön.

        Joten kannattaa olla tarkkana siitä, mitä alapäähänsä laittaa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3192
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2718
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2548
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1495
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe