Kysyisin että onko kukaan keksinyt testata kuinka kauan virus
pysyy hengissä suojaimessa?
Jos minulla olisi vaikka 30 kappaletta suojaimia ja käyttäisi niitä
vuorotellen päivittäin niin ensimmäinen suojain olisi tuulettumassa
30vuorokautta ensimmäisen käytön jälkeen niin uskoakseni
siinä ei enää viruksia olisi.
pysyy hengissä suojaimessa?
Jos minulla olisi vaikka 30 kappaletta suojaimia ja käyttäisi niitä
vuorotellen päivittäin niin ensimmäinen suojain olisi tuulettumassa
30vuorokautta ensimmäisen käytön jälkeen niin uskoakseni
siinä ei enää viruksia olisi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos sitä suojainta ei vaihda niin yhtäkauan kuin ihmisen elimistössäkin.
Itse kun käytän kertakäyttöisiä nenäliinoja, kun nenähän vuotaa varsinkin talvella ulkoillessa: kuin hiihtäjilläkin roskikseen kannattaa laittaa aina käytetty nenäliina eikä takaisin taskuun.
Korona säilyy pinnoilla ehkä pari päivää, vatsatautipöpöt kauemmin. Korona säilyy elimistössä kauemmin kuin pinnoilla. Jossain oli epäilty, että korona voisi elää viisi viikkoa elimistössä.
Kyllä se tehokkaista vaan kääntää nurinpäin, niin kuin alushousut. Saa puhtaan pinnan itseensä vasten. Eihän ne muutenkaan suojaa toisten tartunnoilta, vaan ettei itse levitä pärskeillään muita.
Korkeintaan 72 tuntia.
Useimmilta pinnoilta virus hajoaa 24 tunnissa, mutta
pieni osa viiruksista saattaa pysyä koossa 72 tuntia.
Kosteassa virus säilyy kauemmin kuin kuivalla pinnalla .
Höyrysilitys tuhoaa viruksen 1-2 minuutissa.
Useimmat virukset hajoavat jo 60 asteen lämmössä,
joten silitysraudan 100 asteeen höyry hajottaa ne heti.
Jos tekee 10 kangasuojaa niin ne voi silittää kerralla
ja ottaa taas käyttöön koko sarja 10 päiväksi.
Itselläni on (kalliita) II ja III luokan suojaimia. Laitan iltaisin käytetyn suojaimen kattilaan jossa on höyrykypsennykseen tarkoitettu sisäkattila pariksi minuutiksi höyrykylpyyn. Desinfioinnin jälkeen eteisen naulaan yöksi kuivumaan.Ei varmasti ole viruksia eikä bakteereja kun seuraavana päivänä otan sen uusiokäyttöön.
Keitätkö myös kätesi ja ovenkahvat ja ulkovaatteet ja, ja...? Keitätkö lapsetkin, eli teini-ikäiset mopomiitingin jälkeen? Näin vaikeaa se on oikeasti.
Kettingilläkö pysyy kasvoillasi? Niissä vakiona oleva "kumi"nauha ei kestä 100 asteen lämpötilaa kovinkaan pitkään.
Virukset tuhoutuvat muutamassa päivässä. Auringon UV-säteilyssä todennäköisesti paljon nopeammin. Mutta virus ei ole ainoa pöpö. Maskiin voi kertyä (ja kertyy) myös muita bakteereja ja sieni-itiöitä, jotka ovat paljon sitkeämpiä kuin virukset. Eli epähygieeninen maski voi joka tapauksessa aiheuttaa jonkin taudin.
"Auringon UV-säteilyssä todennäköisesti paljon nopeammin"
Kyllä, mutta sen eteen on vähän ponnisteltava koska ne pitäisi viedä otsonikerroksen yläpuolelle jossa sitä UV-C:tä on auringosta käsin tarjolla.