Te uudeltamalta sekä muista isommista kaupungeista tänne vanhempien hoiviin tai mökeiöle turvaan havittelevat: ETTE OLE TODELLAKAAN TERVETULLEITA!
Olkaa hyvä ja pysykää siellä missä osoitteenne määrittämä paikka on tällähetkellä!
Se nyt vaan on kaikkien maaseudun asukkaiden, ennen kaikkea pienten kuntien asukkaiden aikoa keino selviytyä tästä kriisistä.
Jos virus leviää pieneen kuntaan, niin kaikki kaupat ja palvelut sulkeutuvat jopa kuukausiksi.
Eli uskokaa nyt. Ja PYSYKÄÄ POISSA! Kukaan ei tahdo teidän levittävän oireettomana tautia enemmän ja aiheuttavan kuolemia.
Koronapakolsiset!
5
274
Vastaukset
- Anonyymi
Mökeille
- Anonyymi
Jaa taas täysin p.puhetta. Ei mitkään kaupat kiinni mene vaikka koronaan sairastumisia tulisi. Esimerkiksi Vetelissä on ollut jo useampi paikkakuntalainen koronavirukseen sairastunut, eikä yhtäkään kauppaa tai muuta liikettä ole sen vuoksi suljettu! Kiitettävästi näyttävät evijärveläiset käyvän niin Kaustisen Halpa-Hallissa kuin Kauhavan Lidlissä ostoksilla. Kauhavalla koronaan sairastunut saanut tartunnan kaupassa asioidessaan! Eli ihan meille evijärveläisille muistutukseksi "käykää oman paikkakunnan kauppaliikkeissä ja apteekissa, välttäkää pienissä naapurikunnissa ja kaupungeissa asiointeja!! Ja mökkeilijät, olette tervetulleita, kunhan noudatatte yleisiä ohjeita. Toivottavaa on myös, että asioitte paikkakunnan liikkeissä.
- Anonyymi
Maaseutu kelpaa uudenmaalaisille kyllä kesällä ja tällaisissa tilanteissa, muutenhan maaseutu ja maalaiset on vaan riesa.
- Anonyymi
Ei taida olla Evijärvellä kovin monta uusmaalaista mökkeilijää.
- Anonyymi
Ei ole uusmaalaisia eikä muualtakaan tulleita lomailijoita. Silmiinpistävää on tuolla kaupassa asioidessa se, että suurin osa esimerkiksi S Marketin asiakkaista on yli 70 vuotiaita, osa lähes satavuotiaita!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705