Tuli tietoa, että Ähtäsissä saa syödä vielä ravintoassa sisällä. Eikös sen pitäsi olla kiellettyä.
Ähtärissä saa vielä syödä sisällä
Anonyymi
1071942
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 107
Vanhimmat
Poikkeusolot, terassikausi ei oo alkanut
Vai että ihan "Ähtäsissä saa syödä vielä ravintoassa sisällä ". Mikä Ähtäsin ravintoa mahtaa olla kyseessä?
En vastaa kirjoita oikein jos on kysyttävää !
Välimerkit?
Kuka hullu näin kylmällä ulkona ruokailee ravintolassa saa ruokailla 10 henkeä yhtäaikaa ja väliä pitää olla 2metriä kysytty ely keskuksesta joten haista pekka v---u !!!
No nyhhän se palijastuikin kuka rikkoo poikkeuslakia, kjähä kjähä.
Nyt on kyllä mennyt tunteisiin. Voi että sentään! Oikeinko näit vaivaa ja kysyit ELY -keskukselta asiaa. Voi sinua pientä!
Pakkohan se on haistaa kun myllymäiltä päin tuulee..
Nesteellä kyllä ehdottomasti parhaat ranskalaiset
Jos vaikka vilkaisee iltiksen nettilehtehden otsikkoa niin sieltähän se oikea tieto löytyy.
Ja miten hyvältä varmaan mene raukka syömään .älä karehdi !!rohkeasti vaan !varmaan ruokkivat sinutkin !!tilaa on ja väljyyttä.
Enpä tiiä!!
Missä muka paremmat?
Onko iltis muutakuin lööppiä täynnä ??Asia loppuu yleensä siihen !!
Lähialueella !!
Ennemmin tuo ely keskuksen lupa tässä haisee v---lle
Samaa mieltä!! Pitsatkin mahtavia!
Älä pelkää työmaasipuolesta !!Eivät ne lypsylehmää keikauta nuri !!
Eipä niissä eroa ole . Eikä tarvi aina tekiää mieliksi kehua .
Ottiko kipeetä kun tajusit . Tatvitko nitroja ?
Juuri näin! Anna ihmisten olla ja yrittää
Eli? Kerro toki, niin käyn kokeilemassa
Ei saa syödä sisällä, vaikka olisi vain kaksi asiakasta 5 metrin päässä toisistaan. Tuo esittämäsi "tulkinta" on peruutettu jo aikoja sitten ja tuli ehdoton kielto. Alle 10 henkilöä saa kyllä jonottaa take-away annostaan jos turvaväli on vähintään 2 m, mutta syödä ei saa. Sisällä syönti on nyt kokonaan kielletty, viranomaiset voi lopettaa tuollaisen ravintola ulosmyynninkin jos määräyksiä ei noudateta. Onkohan tiskin takana ollut joku arka tyttöihminen joka ei ole uskaltanut komentaa ruokailijoita ulos kun ovat alkaneet syömään sisällä take-away annostaan. No poliisit hoitaa kyllä homman jos joku tekee ilmiannon.
Muistelee vanhoja ohjeita, ne on jo kumottu hallituksen päätöksellä.
Ja poliisithan varmaan lähtee Alavudelta Nesteen ruokailijoita häätämään! Tule jo alas puusta
Olisiko se taas sitten pizza sunnuntai
kiipeä sinä sinne tilalle noilla ajatuksillasi. Totta kai poliisit tulee jos lakia rikotaan.
Kiipeä, minne? Poliisit tuskin lähtee ajamaan ähtäriin huoltoasemaa tyhjentämään.
Et sitte ymmärtäny ettei siellä huoltoasemalla sisällä kukaan syö?
Niin, kiipeä ja minne? Mitä kieltä puhut?
Jos vaikka sinne puuhun alas tulleen tilalle.
Pitääkö olla omateväät?
Narusanka taitaa yrittää nostaa nesteellä imagoo
Antaa ranskalaisten olla. Siellä oli kovasti pahaa koronaa.
Asiakkaita ei nesteellä näy.
Kannattaisi ympäristöä vähä kehittää.
Vetovoimaa ei ole.Kaasua kohdalla kovaa ja ohi.
Ranskalaisethan on yksi artikkeli joiden vuoksi nesteelle mennään
Minne puuhun, kuka sieltä alas tulee? En kyllä kerta kaikkiaan ymmärrä mitä ihmettä oikein suollat suustasi
Ravintolaan omilla eväillä. Ei voi tapahtua muualla kuin Ähtärissä
Friiraiderit eli vapaamatkustajat jättävät tietoisesti huomioimatta kansalliset suositukset pandemian leviämisen estämiseksi, koska he arvioivat henkilökohtaisen riskin pieneksi tai he arvostavat jotain muuta asiaa enemmän kuin sellaisia toimia, jotka edistäisivät yhteistä hyvää.
Ravintolan pitäjän pitäisi estää tälainen toiminta.
Eipä tunnu estävän vaan pikemminkin auttavan säännösten rikkomisessa.
Täytyypä taas huomenna hakea nesteeltä ruokatunnilla vähän evästä
Eikai nyt kukaan sisällä syö. Sehän on kiellettyäkin
Kyllä. Muutenkin pidän nesteestä myyjättäret ihastuttavia, ruoka hyvää
Tuotahan ne tiedot löytyy valtioneuvoston sivuilta.
Vain ulosmyynti on sallittua.
Kylläpä se virkavaltakin nämä säännöt tuntee, jos sattuu ohi ajamaan
Menin sivulle valtioneuvosto.fi.
Ei siellä mistään 10 hengesta ja 2 metristä puhuta.
Totaalikielto.
Ovat ohiajaneet ja poikenneet !!todenneet täällähän on tilaa ja väljäyttä !! Olleet sisällä niinkuin muutkin asiakkaat nauraen !!
Kaaramökki on Ähtärin tuleva viruslinko.
Siinäpä se kannattais kyllä lopettaa etti ole koko Ähtäri koronassa
"Siinäpä se kannattais kyllä lopettaa etti ole koko Ähtäri koronassa" siis, Hä?
Ei saa muuten terassillakaan! Vain noutoruoka on sallittua, ei syöminen ravintolan sisä-eikä ulkotiloissa. Jos näitä jossain rikotaan, tehkää ilmoitus asiasta välittömästi.
Kannatettava ehdotus
Kateellista! Eikö maailmassa ole tarpeeksi pahaa !!Rakastakaa lähimmäistä niinkuin itseänne !!eletään vain sovussa !!
Tällä paikkakunnalla lähimmäisen rakkaudessa on niin paljon muutakin
Ainakin läpikuultavaa lähimmäisrakkautta ja liikaa kateutta tulkaa toimeen!!!!!
Sukulaisuus rakkaus menee hieman yli
Huomenna koukut käy kylässä.
Hoh hoijaa! Moni on täältä lähtenyt, asemalle jääneet ruikuttaa
Ovat asiallisia kaveria !!Tilaa varmaan löytyy ja väljäyttä !!
Toivotaan niin
Samat äijät siellä istuu ku ennenkin. Ei vaikuta rajoitukset.
Näkyy ne öljymäelläkin äijät istuvan samaan malliin...
Mielestäni ei istu, mikäli olen sokea kun ruokaa olen hakenut. Turhaa pitää kiinni ylipäätään
Asiaa seuranneena ymmärrän että,kilpailevaa ravintola/huoltoasema yrittäjää kyrsii.Itsellä ei käy asiakkaita ja piha tyhjä.On aikaa kytätä toisten bisneksiä.
Samalla tarmolla kun keskityt työntekoon sinustakin tulee oikea yrittäjä.Naapurissa noutoruoka tekee kauppansa.Kannattaisi keskittyä omiin tekemisiin,ei toisten vahtimiseen.
Onks kyseessä sama juoksupoika, joka taannoin jakeli kaupungin kokouksissa epämääräisiä mustamaalamislappuja nimertömänä pöydille?
Kaikkiahan se kyrsii kun toinen pitää paikkaansa auki melkein normaalisti näinä aikoina. Siinä ei ajatella kun omaa pussia eikä kylän terveyttä. Monelta olen kuullut että rajotuksien loputtua, jonain kauniina päivänä, ei tarvitse enää kyseistä pirttiä kannattaa.
Sama joka huutaa ähtäriin yrittäjyyttä, yrittäjyyttä, yrittäjyyttä.
Todellisuudessa jos joku oikeesti yrittää. Nostetaan vuokraa,.
Nostetaan vuokraa muutamia kertoja siitä se lähtee.
Jos viellä nainen yrittää, äkkiä mustamaalataan jne..
Kaupungille myydään maata..niin ja viereistä tonttia kaksinkertaisella hinnalla.
Asenne kohdillaan kuten eliitillä.Ahkeria lypsetääntään,,lypsetään ja umpeen jo lypsetty.
Ihan ei aukea, miten vaikuttaa siihen, että joku rikkoon selkeätä kieltoa
Ei oo vielä näköjään koukut käyny laittamassa lappua luukulle
Miksi olisikaan?
Niin ruokahan on kuljetuslootassa ja kun poliisiauto kurvaa pihaan, porukka sulkee äkkiä lootansa ja marssii ulos. Todisteita ei löyty.
Näin koronan aikana ei parane räkiä sormiin voi asiakkaat alkaa karttamaan....
Näin kyllä on!! Ei ainakaan asiakkaan nähe !!eikä tehä pitsoja paljainkäsin asiakkaan nähen!!
-67 t€ 2016. -23t€ 2017 ja -19t€ 2018. Pakko myydä.
Ei kai taas sama väkkäräsääri yritä samaa temppua kuin jokin aika sitten kulttuurissa? Mustamaalata kilpailijaa, joka on vahvempi ja osaavampi.
Mummu. Ei saa pilkata toista sääristä. Joku voisi löytää sinunkin ulkonäöstäsi jotain pilkanaiheita. Heheheee......
Ei ole mummun kirjoittama.liian vähän kirjoitusvirheitä.
Kyseessähän on tämä polttopuumyyjä Kenen klapit on lahonnut vuositolkulla.pitäis varmaan tehdä maakauppoja kaupungin kanssa 4krt hinnalla.en ole mummeli vaan merkonomi.
Tuntuu klapit olevan parempia kuin pystyyn lahonnut talo(entinen).
Ei niitä kasoja saa purkaa, niissä on ollut liito-oravia asustelemassa jo monta vuotta.
Kauanko pankin usko riittää
Ei voi mustamaalata asiakasta joka joutuu odottelee yli puoli tuntia pizzojaan. Ja en ollut ainoa odottelija. Kiire näytti olevan kun oli kaikenlaista säkpottaajaa liikenteessä. Osaisiko ne jeparit kiirettä purkaa pizzoja tekemällä. Kahvit sain kyllä odotusvaivasta. Kiitos.
Seuraavalla kerralla tilaat puhelimitse annoksesi niin tietää milloin annos on suunnilleen valmiina eikä tarvitse odotella. Ylätasanteella tämä toimii ainakin hienosti-entiä miten siellä montussa.
Ja valitit kuitenkin. On tämä ihme paikkakunta, kun mikään ei riitä
OPPO toimii hyvin, vaikka ei sisälle pääsekkään. Noutopöytä lautanen hyvää
Kummallista keskustelua.
Ravintolaa ei saa pitää auki muuta kuin ulos myyntiin.
Sieltä saat pahimmillaan koronan.
Mieti sitä
Ei kai kenellekään ole epäselvää säännöt ravintoloiden osalta? Minä ainakin teen heti ilmoituksen, jos havaitsen rikkeitä! Terveys ensin.
Mistä vaan saa pahimmillaan koronan, jopa veljeltäsi
Niin, mieti sitä
Pysyisit kotona. Ei kukaan vahingossa sylje päällesi
Ravintolaa
Eihän täällä ole yhtään kunnon ravintolaa eikä ruokapaikkaa jota voisi kutsua edes jolain tavalla ravintolaksi.
Nämä ns ravintolat ovat työmaa ruokala tasoa, kaikki tyyni. Niin keskustan kuin muutkin.
Nämä yrittäjät jotka tarjoaa ruokapalvelua ravintola tason hinnalla mutta ruokala laadulla, niin kannattaa näin korona aikana käyttää aikaa opiskeluun millaista kunnollinen ravintola tyyli ruuan suhteen on.
Mielestäni ruuan laatuun suhteen hinta ihan ok. Eihän kukaan keskustan ravintoloista ei edes yritä myydä ravintola annoksia
Tehkää ilmoitus, niin saadaan puljut kiinni, jos aihetta oikeasti on. Muutoin palstalla itkeminen on turhaa. Tosin, jos aihetta ei ole, tuollainen nokittelu ja lokaaminen on lapsellista touhua.
Eiköhän sitten tehdä, koska aihetta on.
Kiitos vinkistä
Tuskin teit ilmoitusta. Noloa, niin noloa
Saako panda syödä sisällä?
Varmaan se ois mukavaa kun kaikki ähtärin yrittäjät lopettais toimintansa ja varmasti monelle käykin näin. Itseä ei paljon haittaa vaikka syötäisiinkin sisällä olkoon ne tulematta kenelle on haittaa, toki onhan tää vakava viirus, mutta kyllä siltä välttyy kun ei mee iholle toista
Melkoinen idiootti tunnut olevan. Eikö se mene tajuntaan, että nyt on kiellettyä syödä tai juoda ravintolan sisällä. Myös esim. ravintolan terassilla syöminen ja juominen on kielletty.
👍👍👍👍👏 et taida olla syntyperäisiä ähtäriläisiä? 👍👍👍👏
Älä syö, pysy Poissa, anna muiden olla
Et voi olla noin imeltynyt!
Tampereella päin pyydetään kaikkia juomaan kahvit eteisessä, eli oikeastaan ihan sama et syökö sisällä, eniten se eteisestä leviää kaikkiin
Eikö nukuta? Vai oletko töissä?
Etätöissä.Nukuttaa.
Kaikenlaisia+vasikoita+sitä+onkaan+liikkeellä!!!+&%¤%#
Työpaikkaruokailu on sallittua.
Työpaikkaruokailu ja työpaikkaruokala eivät nyt liity mitenkään tähän keskusteluketjuun.
Ei vaan tunnu ihmiset ymmärtävän kummallakaan puolella tiskiä, että riski taudin leviämiseen on suuri.
Saa syyttää taudin saamisesta vaan itseään.
Tiukat typyt pyörittelee parhaimmat burgerit