Hei, syön Cipralex 20 mg keskivaikeaan masennukseen sekä Diovan 80 mg verenpaineeseen. Olen lihonut 4 kg parin kuukauden aikana. Onko kellään vastaavia lääkkeitä ja onko paino lisääntynyt niiden aikana? Olen 43-vuotias nainen. Tietysti voi olla kysymys normaalista iän mukanaan tuomasta aineenvaihdunnan heikkenemisestä?
Cipralex ja Diovan
Eve
1456
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olen itse kohta 18-vuotias naisenalku. Itse olen syönyt Cipralex 20-40mg (myöskin keskivaikeaan masennukseen). Masennuslääkkeethän usein saattavat vaikuttaa ruokahaluun/-haluttomuuteen. Minun ahmimistani (aivan, olen siis myös bulimikko) lääkkeet ehkä lisäsivät. Ja voihan olla, että kun elimistö alkaa vastaanottamaan jotakin vierasta ainetta, niin se reagoi siihen tavalla tai toisella.
Tästä tuskin oli apua... Jospa kysyisit lääkäriltäsi, voiko mainitsemiesi lääkkeiden yhteisvaikutus tai yksittäinen vaikutus aiheuttaa nesteiden kertymistä kroppaan tai ruokahalun muutoksia..!