Koronasimulaatio. Tapa tai paranna koko kansa. Kuinka oikeita tuloksia tuo antaa on arvoitus, algoritmin oikeellisuudesta ei ole tietenkään varmuutta. Tekijät ovat kuitenkin tutkijoita.
Tuon suurin anti on oikeastaan se, että se auttaa kenties ymmärtämään kuinka monia eri parametreja joudutaan huomioimaan, tiedettyjä ja enemmän tai vähemmän arvaamisen puolelle meneviä. Niin helppoja ratkaisuja ei todellisuudessa siis taida olla mitä täälläkin patenttikonsteina esitetään.
https://korona.kausal.tech/sim/
Simuloi koronaa
9
113
Vastaukset
Piti heti kokeilla tuo Ruotsin malli. Aika synkkiä kuolleisuuslukuja.
En tosin ymmärrä tuosta mallista kuin sen, että jotkut itseäni huomattavasti fiksummat ovat sen tehneet ;-)Simulaation Python-kielinen lähdekoodi on Open sourcea. Simulaatiota päivitetään jatkuvasti ja luotuna näyttäisi olevan data-tiedostoja Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin lähdedatan lisäksi maakunnittain ja sairaanhoitopiireittäin. Jatkossa siis simulaatio tulee olemaan luultavasti koko maan kattava ja simulaatioita voi ajaa alueittain.
Simulaation asetuksista parametreja voi säätää. No, se on maallikolle vain leikkiä mutta oletusarvoisesti niinkin suuren osuuden kuin 50% tartunnoista on arvioitu jäävän oireettomiksi. 😬
a-teisti kirjoitti:
Simulaation asetuksista parametreja voi säätää. No, se on maallikolle vain leikkiä mutta oletusarvoisesti niinkin suuren osuuden kuin 50% tartunnoista on arvioitu jäävän oireettomiksi. 😬
"Tutkijat arvelevat, että 88 prosenttia ihmisistä ei edes tietäisi kantavansa virusta."
Tuostakaan en osaa sanoa kuin että ehkä jopa noin.
Jokin noissa todetuissa tartunnoissa, niiden yhtäkkisissä leviämisissä, niitä seuraavissa ennustamattomissa hiipumisissa jne. pistää ihmettelemään.
Vai selittyisikö nekin rajoitustoimenpiteillä, viikon parin viiveellä, kulttuurilla ja aina kulloisenkin väestön ikäjakaumalla, metabolisilla oireyhtymillä, testauksilla ja kuolinsyiden vaihtelevilla kirjaamisilla etc.
Jotenkin tuntuu, ettei virus käyttäydy kuten sen olettaisi käyttäytyvän, olkoonkin että se on jo mutatoitunut, joka ilmeisesti osaltaan selittää sen epämääräisyyden, joka leviämisessä ja esim. kuolleisuuksien vaihteluissa tapahtuu.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006508233.html?ref=rss
(juttu voi olla maksumuurin takana ja se koskee Afrikan maita)Vaikka ei Pythonia hallitsisikaan lähdekoodista pääsee lähes kuka tahansa sen verran jyvälle, että kykenee havaitsemaan kuinka simulaatio arvionsa laskee. Pääasiassa se on jako- ja kertolaskua vain.
- Anonyymi
Ei olisi Amerikan valloitus onnistunut ilman isorokkoa .
Ja monia muitakaan kulkutauteja. Oman ilkeämielisyytensä kertoo kyllä kauppiaat jotka myivät intiaaneille tautien saastuttamia peittoja. Tuossa ihan oikeasti pitää olla jo todella ilkeä ihminen.
Noissa helpoissa ratkaisuissa mielestäni korostuu hyvin ihmisten itsekkyys. Asioita ajatellaan sieltä omasta poterosta ja vaaditaan sille suurempaa huomiota kuin muille.
Tuota tietenkin joku voi pitää yllättävänä mutta itse en niinkään. Sellainen ihminen on, loppupeleissä aika itsekäs otus ja se koskee suurinta osaa, oli sitten uskonnollinen tai ei.Laumasuojaa ei tule testien perusteella.
"Tuoreet vasta-ainetutkimukset murskasivat Ruotsin haaveet laumaimmuniteetista"
"Koronan kurittamassa Espanjassa vain viidellä prosentilla väestöstä on viruksen vasta-aineita. "(iltalehti)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1387617Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.282918Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole3261779Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422681465Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih1131265- 1001159
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371062Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com19966Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j20936Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.82921