Simuloi koronaa

Koronasimulaatio. Tapa tai paranna koko kansa. Kuinka oikeita tuloksia tuo antaa on arvoitus, algoritmin oikeellisuudesta ei ole tietenkään varmuutta. Tekijät ovat kuitenkin tutkijoita.

Tuon suurin anti on oikeastaan se, että se auttaa kenties ymmärtämään kuinka monia eri parametreja joudutaan huomioimaan, tiedettyjä ja enemmän tai vähemmän arvaamisen puolelle meneviä. Niin helppoja ratkaisuja ei todellisuudessa siis taida olla mitä täälläkin patenttikonsteina esitetään.

https://korona.kausal.tech/sim/

9

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piti heti kokeilla tuo Ruotsin malli. Aika synkkiä kuolleisuuslukuja.
      En tosin ymmärrä tuosta mallista kuin sen, että jotkut itseäni huomattavasti fiksummat ovat sen tehneet ;-)

      • Simulaation Python-kielinen lähdekoodi on Open sourcea. Simulaatiota päivitetään jatkuvasti ja luotuna näyttäisi olevan data-tiedostoja Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin lähdedatan lisäksi maakunnittain ja sairaanhoitopiireittäin. Jatkossa siis simulaatio tulee olemaan luultavasti koko maan kattava ja simulaatioita voi ajaa alueittain.


      • Simulaation asetuksista parametreja voi säätää. No, se on maallikolle vain leikkiä mutta oletusarvoisesti niinkin suuren osuuden kuin 50% tartunnoista on arvioitu jäävän oireettomiksi. 😬


      • a-teisti kirjoitti:

        Simulaation asetuksista parametreja voi säätää. No, se on maallikolle vain leikkiä mutta oletusarvoisesti niinkin suuren osuuden kuin 50% tartunnoista on arvioitu jäävän oireettomiksi. 😬

        "Tutkijat arvelevat, että 88 prosenttia ihmisistä ei edes tietäisi kantavansa virusta."
        Tuostakaan en osaa sanoa kuin että ehkä jopa noin.

        Jokin noissa todetuissa tartunnoissa, niiden yhtäkkisissä leviämisissä, niitä seuraavissa ennustamattomissa hiipumisissa jne. pistää ihmettelemään.

        Vai selittyisikö nekin rajoitustoimenpiteillä, viikon parin viiveellä, kulttuurilla ja aina kulloisenkin väestön ikäjakaumalla, metabolisilla oireyhtymillä, testauksilla ja kuolinsyiden vaihtelevilla kirjaamisilla etc.

        Jotenkin tuntuu, ettei virus käyttäydy kuten sen olettaisi käyttäytyvän, olkoonkin että se on jo mutatoitunut, joka ilmeisesti osaltaan selittää sen epämääräisyyden, joka leviämisessä ja esim. kuolleisuuksien vaihteluissa tapahtuu.




        https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006508233.html?ref=rss
        (juttu voi olla maksumuurin takana ja se koskee Afrikan maita)


      • Vaikka ei Pythonia hallitsisikaan lähdekoodista pääsee lähes kuka tahansa sen verran jyvälle, että kykenee havaitsemaan kuinka simulaatio arvionsa laskee. Pääasiassa se on jako- ja kertolaskua vain.


    • Anonyymi

      Ei olisi Amerikan valloitus onnistunut ilman isorokkoa .

      • Ja monia muitakaan kulkutauteja. Oman ilkeämielisyytensä kertoo kyllä kauppiaat jotka myivät intiaaneille tautien saastuttamia peittoja. Tuossa ihan oikeasti pitää olla jo todella ilkeä ihminen.


    • Noissa helpoissa ratkaisuissa mielestäni korostuu hyvin ihmisten itsekkyys. Asioita ajatellaan sieltä omasta poterosta ja vaaditaan sille suurempaa huomiota kuin muille.

      Tuota tietenkin joku voi pitää yllättävänä mutta itse en niinkään. Sellainen ihminen on, loppupeleissä aika itsekäs otus ja se koskee suurinta osaa, oli sitten uskonnollinen tai ei.

    • Laumasuojaa ei tule testien perusteella.

      "Tuoreet vasta-ainetutkimukset murskasivat Ruotsin haaveet laumaimmuniteetista"
      "Koronan kurittamassa Espanjassa vain viidellä prosentilla väestöstä on viruksen vasta-aineita. "(iltalehti)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      20
      3774
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      24
      3169
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2375
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2149
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      22
      1990
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1642
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      41
      1621
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1512
    9. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      502
      1463
    10. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1424
    Aihe