Simuloi koronaa

Koronasimulaatio. Tapa tai paranna koko kansa. Kuinka oikeita tuloksia tuo antaa on arvoitus, algoritmin oikeellisuudesta ei ole tietenkään varmuutta. Tekijät ovat kuitenkin tutkijoita.

Tuon suurin anti on oikeastaan se, että se auttaa kenties ymmärtämään kuinka monia eri parametreja joudutaan huomioimaan, tiedettyjä ja enemmän tai vähemmän arvaamisen puolelle meneviä. Niin helppoja ratkaisuja ei todellisuudessa siis taida olla mitä täälläkin patenttikonsteina esitetään.

https://korona.kausal.tech/sim/

9

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piti heti kokeilla tuo Ruotsin malli. Aika synkkiä kuolleisuuslukuja.
      En tosin ymmärrä tuosta mallista kuin sen, että jotkut itseäni huomattavasti fiksummat ovat sen tehneet ;-)

      • Simulaation Python-kielinen lähdekoodi on Open sourcea. Simulaatiota päivitetään jatkuvasti ja luotuna näyttäisi olevan data-tiedostoja Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin lähdedatan lisäksi maakunnittain ja sairaanhoitopiireittäin. Jatkossa siis simulaatio tulee olemaan luultavasti koko maan kattava ja simulaatioita voi ajaa alueittain.


      • Simulaation asetuksista parametreja voi säätää. No, se on maallikolle vain leikkiä mutta oletusarvoisesti niinkin suuren osuuden kuin 50% tartunnoista on arvioitu jäävän oireettomiksi. 😬


      • a-teisti kirjoitti:

        Simulaation asetuksista parametreja voi säätää. No, se on maallikolle vain leikkiä mutta oletusarvoisesti niinkin suuren osuuden kuin 50% tartunnoista on arvioitu jäävän oireettomiksi. 😬

        "Tutkijat arvelevat, että 88 prosenttia ihmisistä ei edes tietäisi kantavansa virusta."
        Tuostakaan en osaa sanoa kuin että ehkä jopa noin.

        Jokin noissa todetuissa tartunnoissa, niiden yhtäkkisissä leviämisissä, niitä seuraavissa ennustamattomissa hiipumisissa jne. pistää ihmettelemään.

        Vai selittyisikö nekin rajoitustoimenpiteillä, viikon parin viiveellä, kulttuurilla ja aina kulloisenkin väestön ikäjakaumalla, metabolisilla oireyhtymillä, testauksilla ja kuolinsyiden vaihtelevilla kirjaamisilla etc.

        Jotenkin tuntuu, ettei virus käyttäydy kuten sen olettaisi käyttäytyvän, olkoonkin että se on jo mutatoitunut, joka ilmeisesti osaltaan selittää sen epämääräisyyden, joka leviämisessä ja esim. kuolleisuuksien vaihteluissa tapahtuu.




        https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006508233.html?ref=rss
        (juttu voi olla maksumuurin takana ja se koskee Afrikan maita)


      • Vaikka ei Pythonia hallitsisikaan lähdekoodista pääsee lähes kuka tahansa sen verran jyvälle, että kykenee havaitsemaan kuinka simulaatio arvionsa laskee. Pääasiassa se on jako- ja kertolaskua vain.


    • Anonyymi

      Ei olisi Amerikan valloitus onnistunut ilman isorokkoa .

      • Ja monia muitakaan kulkutauteja. Oman ilkeämielisyytensä kertoo kyllä kauppiaat jotka myivät intiaaneille tautien saastuttamia peittoja. Tuossa ihan oikeasti pitää olla jo todella ilkeä ihminen.


    • Noissa helpoissa ratkaisuissa mielestäni korostuu hyvin ihmisten itsekkyys. Asioita ajatellaan sieltä omasta poterosta ja vaaditaan sille suurempaa huomiota kuin muille.

      Tuota tietenkin joku voi pitää yllättävänä mutta itse en niinkään. Sellainen ihminen on, loppupeleissä aika itsekäs otus ja se koskee suurinta osaa, oli sitten uskonnollinen tai ei.

    • Laumasuojaa ei tule testien perusteella.

      "Tuoreet vasta-ainetutkimukset murskasivat Ruotsin haaveet laumaimmuniteetista"
      "Koronan kurittamassa Espanjassa vain viidellä prosentilla väestöstä on viruksen vasta-aineita. "(iltalehti)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      137
      3917
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      35
      2586
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      54
      1963
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1854
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      201
      1724
    6. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      72
      1045
    7. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      21
      1032
    8. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      139
      742
    9. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

      Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
      Suomalaiset julkkikset
      22
      722
    10. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      714
    Aihe