Kuka ministereistä sanoi helmikuussa 2020, että pandemia ei koske Suomea?
Pandemia ei koske Suomea???
Anonyymi
34<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Varmaan aika moni oli sitä mieltä, alkaen ihan pääministeristä.
Kuinka voi olla päättämässä näin tyhmää porukkaa Suomessa? Kuinka?
Äänestäjistä puhumattakaan.
No koskiko se helmikuussa 2020?
Eipä näyttänyt koskevan, vaikka selvät ennusmerkit maailmalla olivat jo nähtävissä. Mutta niinhän se on, ettei mistään asiasta kannata huolta kantaa jos se on maamme rajojen ulkopuolella, työntää vaan päätä pensaaseen ja kuvittelee olevansa turvassa.
Yritä ymmärtää. Helmikuussa ei ollut olemassakaan pandemiaa koko planeetalla, joten ei myöskään Suomessa.
Vai pitäisi vihervasureita muka yrittää ymmärtää, KIITOS EI.
Oli nähtävissä, että virus leviää maailmanlaajuiseksi lentoliikenteen ja matkustelun myötä. Tästä tuli paljon tietoa jo alkuvuodesta. Ei vaadi paljon älyä ymmärtää tämä asia. Kaikilta ei ilmeisesti tarpeeksi älyä löydy.
Sinulta varmasti löytyi, kuten joka ikiseltä persulta. Ainakin nyt jälkeenpäin :)
Jo helmikuussa kerrottiin "Supertartuttajasta". Tästä pystyi päättelemään aika paljon, että mihin ollaan menossa.
”Supertartuttaja” kertoo toipuvansa sairaalassa, epäillään tartuttaneen jopa 11 ihmistä uuteen koronavirukseen. Julkaistu: 11.2.202 klo 20:05
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006404295.html
Kuinka pihalla olet, pandemian merkit oli ilmassa jo tammikuussa, ja pandemia täydessä vauhdissa helmikuussa. Sille taas ei mitään voi jos et näe silmiesi edessä riehuvaa pandemiaa ennen kuin se virallisesti sellaiseksi julistetaan.
Älyllisen ajattelun ulkoistaminen muille näyttää olevan nouseva trendi.
Bingo! Tässä maassa on näköjään jonkin verran ihmisiä joiden oma pää ei tarpeeksi ohjaa ilman suosituksia, rajoituksia, kieltoja tai estoja. Kaiken pitää heille kertoa tai määrätä.
Onko tuossa helmikuun mielipiteessä jotain outoa?
Suomen terveydenhuoltoa ministeristä lähtien aina pienimpään terveyskeskukseen johtavat lääketieteen amatöörit : erilaiset yhteiskuntatatieteen, valtiotieteen, hallintotieteen ym. maisterit , joilla on sopiva jäsenkirja.
Terveyskeskuksissa tekevät sen työn mitä kunnanlääkärin vaimo ennen teki.
He määräävät resursseista ym. ja antavat lausuntoja ja ohjeita koronaepidemian hoidosta.
Ainut ongelma on, että vaikka kokonaisvaltaista näkemystä potilaan hoidosta piisaa, niin miksi ihmeessä he eivät opiskelleet lääkäreiksi ?
On suorastaan moraalitonta, että tällaiset nerot siirtelevät A4- papereita pinosta toiseen sen sijaan, että käyttäisivät neroutensa vaikka aivokirurgisten potilaiden aivojen leikkaamiseen, tosin nykyistä pienemmällä palkalla.
Persujen valeuutinen.
Kukaan ministeri ei ole sanonut näin.
Miksi joku levittää tällaista paskaa? Johtuuko siitä, että persuilla menevät seksisin todellisuus ja mielikuvitus.
Ei kukaan, paitsi ehkä suunnilleen kaikki persujen ihan omassa fantasiamaailmassa. Mutta siis ei todellisuudessa.
Eikö tule mieleen ketään, kukahan mahtaisi olla ?
Kukaan ei voinut helmikuussa sanoa että pandemia ei koske Suomea, koska WHO julisti koronan pandemiaksi vasta maaliskuun puolella.
Tosiaan, tässähän on demarien pelastus.
Coronaahan sanottiin epidemiaksi ja vasta WHO: n hyväksyttyä pandemia termin käytön sitä sanottiin pandemiaksi.
Demariministerihän sanoi helmikuussa, ettei mikään epidemia koske Suomea.
Siinäs näitte, persut aina valehtelee.
Ei helmikuussa demariministeri vielä edes ymmärtänyt, mitä pandemia sana tarkoittaa.
Kuinka hän sitten olisi edes käyttänyt pandemia-termiä, kun ei ollut koskaan kuullutkaan koko sanaa?
Suomessa on tälläkin hetkellä pieni mutta innokas vihervasureiden lauma, joka ei tunnusta mitään koronavirusta olevan edes olemassa, pandemiasta nyt puhumattakaan.
Vain persufantasioissa, ei muualla.
Saisikohan jo viimeinkin sen noin sanoneen ministerin nimen. Vaikkapa linkki uutiseen.
Eiköhän tuossa muutama nimi löydy, vai montako oikein tarvitset?
https://www.talouselama.fi/uutiset/koronaviruksesta-liikkuu-suomessa-vaaraa-tietoa-perussuomalaiset-syyttaa-thln-pelleja-keskittyisivat-valehteluun-alkoholista-kun-sen-kerran-osaavat/38fd694c-fe3c-4d95-ae36-37d73149abd2
Ministerit. Katri Kulmuni, Krista Kiuru, Sanna Marin ja Aino-Kaisa Pekonen osallistuivat hallituksen koronatiedotustilaisuudessa torstaina 27.02.2020
Täälläkin on taas niitä viisaita, jotka tietävät mitä olisi pitänyt tehdä, mutta joilla ei ole pienintäkään ajatusta mitä pitäisi tehdä nyt. Idiootit hävetkää!
On tiedetty mitä tehdä jo helmikuussa, mitä olisi pitänyt tehdä, ja tiedetään edelleen, mitä pitäisi tehdä. Ei välttämättä kaikki täällä tietenkään mutta osa tietää ja ymmärtää.
Mutta minkäs teet kun demarihallitus haluaa tahallaan levittää virusta, niin että mahdollisimman moni suomalainen sairastuisi vakavasti.
Hassummiksi käyvät koko ajan nuo persujen salaliittoöyhötykset
No nyt alkaa menemään hurjaksi kun järjen ja logiikan käyttökin on jo salaliittoteriaa🤣
Kiihkovasurille se varmasti onkin jotain mystistä, suorastaan yliluonnollista.
Suurin osa S24 keskusteluissa helmikuussa ainakin oli tohkeissan, että älkää vouhkatko siitä koronasta, flunssaankin kuolee enemmän ihmisiä. Nyt on puheet kääntyneet aivan toiseen suuntaan. Kansalaisten muisti on tosi lyhyt, kuuluista kananlentoa paljon lyhyempi.
Kyllä hyvin muistamme kuinka vihervasemmisto nimitteli koronaa tavalliseksi kausiflunssaksi niin helmi- kuin maaliskuussakin.
No ei tuo yksi psykoottinen vihervasuri ole "suurin osa", vaikka spämmillään sellaisen mielikuvan saattaakin antaa.
On erittäin hyvin kyllä takaraivossa suomalaisten päättäjien ja viranomaisten suhtautuminen asiaan tammi-helmikuussa. Toisin kuin pääosalla muista suomalaisista, jotka unohtavat aivan kaikki päättäjien toilailut viimeistään seuraavaan päivään mennessä...
Fiksut tajusivat jo helmikuussa.
”Supertartuttaja” kertoo toipuvansa sairaalassa, epäillään tartuttaneen jopa 11 ihmistä uuteen koronavirukseen.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006404295.html
Julkaistu: 11.2.2020.
Hallitus ja THL on joulukuusta asti tiennyt, mitä on tulossa. Siitä ei ole kahta sanaa. Ei nämä ihmiset tyhmiä ja sokeita ole, sillä kyseisiin rooleihin ja virkoihin vaaditaan paljon, että niihin pääsee. Kun ilmenee, että tammikuusta maaliskuuhun ei tehty mitään, vaan viivyteltiin, niin ei se johdu siitä, että tauti yllätti, tai tuli tietämättä, eikä siitä, etteikö tiedetty valmiuksien, lakien yms. tilanteesta. Meillä on varsin hyvät tiedot kapasiteetista, jota testataan joka vuosi mm. kausitaudeilla. Kaikki ns. virheet, sekä viruksen päästäminen maahaan vapaasti tapahtui tietoisesti, sillä hallituksella on vastuulla Suomen kokoinen järjestelmä, jossa markkinatalouden seisaukset aiheuttaa jopa valtavia taloudellisia ja yhteiskunnallisia ongelmia niin yksilöille kuin yrityksillekin, ja samalla koko valtiolle. Ts. hallitukselle 30000 kuolemaa on välttämätön mahdollinen paha 300000 menetetyn työpaikan ja lukuisten konkurssien, sekä sosiaalitukien nousun yms. rinnalla. Uskokaa vaikka huviksenne, että laumaimmuniteetista on keskusteltu jo alussa suljettujen ovien takana ja katsasteltu skenaarioita ja luotu toimintasuunnitelma sen perusteella. Eihän kukaan oikeasti usko, että hallitus vielä maaliskuussa pohdiskelee mitä on poikkeustila ja onko Suomi sellaisessa, ja että tulisiko valmiuslakia päivittää. Kyllä nämä on olleet tiedossa jo ihan alusta asti ja tietoisesti on kaikki toimet tehty. Kuten eräs asiantuntijaroolissakin ollut sanoi "hallituksen kaikki toimet viittavat laumaimmuniteetin nopeaan muodostamiseen".
Kuka sanoi helmikuussa, että "lähtisin vaikka itsekin Thaimaahan"?
Aina syytellään Sanna Marinin hallitusta, vaikka ongelmat juontavat aikaisemmilta porvarihallituksilta. Muistelkaapa mitä teki Sipilän hallitus tai Sipilää ennen Sunila 1, Ventola 2 tai Tulenheimon hallitus.
Kyllä köyhältä silloin otettiin.
Ilman SDP:n työtä ei olisi päästy tähän, että 3/4 kansasta saa sosiaalisia tulonsiirtoja.