Eikö ihmiset tosiaankaan ymmärrä koronan vakavuutta. Kaupoissa kävellään melkein päälle ja hengiterään toisten niskaan. Kassoille tullaan viereen vaikka keltainen viiva lattiassa edellyttää pitämään etäisyyttä toiseen ihmiseen. Näin etenkin Lidlissä. Ei mitään tolkkua ja kaiken huippu se,että ruokakauppoihin otetaan lapset mukaan ja mennään koko perheen voimin. Onko ihan pakko. Luulis, että jokainen vanhempi katsoisi edes lastensa parasta.
Kaupoissa asiointi
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ihminen on tyhmä olento kuten taas se on havaittu. Ei malteta yhtään. Pysykää ylimääräiset kotona.
Itse olen huomannut sen, että todella monet käyttävät hyväkseen tilannetta ja kiilaavat, jos itse odottaa esim että menisi katsomaan jotakin tuotetta edellisen asiakkaan jälkeen. Tänään joku mummo sykyili kahden kassajonon välillä, oli perässäni ensin, sitten menikin toiseen jonoon ja kun olin laittamassa ostoksiani hihnalle tulikin nappaamaan jonkun ostoksen kassaltani millä olin. Kiire on hautaan, mutta on todella ajattelematonta ja vastuuntunnottomuutta ihmusten käytös kaupoissa. Itsekkyys vain tuntuu lisääntyvän!
Voitko ystävällisesti kertoa, kuka on ylimääräinen??? Vain sinäkö olet tärkeä???
Tässä varmaan tarkoitetaan sitä, että kaupassa voi/pitäisi käydä yksin ettei tarvitse koko perhettä ottaa mukaan. Maalaisjärjen käyttö on sallittua!
Joo. Yks aamu olin prismassa seinäjoella ja meitä kolme asiakasta rautapuolella, ensin yritin katsoa yhtä tuoetta, ja toinen niistä muista, eikö melkein hihaan kiinni. Menin katsomaan tapetteja niin eikös viereistä rullaa pitänyt just samaan aikaa ihmetellä. Luovutin vaikka itketti, kerran viikossa uskaltaudun ulos, ja aijoin yhden asian ostaa rautapuolelta, ei onnistunut. Kahdesta metristä ei tietoakaan.
Kun on yksinkertainen niin ei voi muuta vaatia.
Kannattaa varoetäisyydet pitää edelleen!
Minkä ihmeen takia, yksittäisiä virustartuntoja on ollut maakunnassa ja ihmiset on aivan sekasin. 200 ihmistä on kuollu ja koko valtion talous on pilattu vähintään kymmeneksi vuodeksi eteenpäin. Kaiken maailman humpuukiyrittäjät on kääriny satoja miljoonia liiveihinsä tämän naurettavan hysterian takia, Mitä nopeampaa virus menee maan läpi sitä parempi pienipallkaiselle ihmiselle joka tämän kuitenkin maksaa. T
KORONAVIRUS ON VÄHENTÄNYT KOKONAISKUOLLEISUUTTA SUOMESSA.
Kuinka moni jatkaa ikuista panikointiaan, aihe vaan vaihtuu ?
Sinä panikoija, juuri Sinä, kertoisitko miksi toimit kuten toimit ?
En panikoi, mutta noudatan hallituksen antamia ohjeita parhaani mukaan.
Oikeassa olet. Tämä on oikea sarvikuonojen maa. Järki lähtenyt hallitukselta ja maa ajettu konkurssiin ja ihmiset vankilan oloisiin oloihin.