Hienoa!
SK: Valtio myönsi Huutokauppakeisarin kauppahuoneelle 100 000 euron tukipotin – tukea saaneiden joukossa muitakin julkisuudesta tuttuja yrityksiä
https://www.is.fi/viihde/art-2000006479340.html
SK: Valtio myönsi Huutokauppakeisarin kauppahuoneelle 100 000 euron tukipotin – tukea saaneiden joukossa muitakin julkisuudesta tuttuja yrityksiä
https://www.is.fi/viihde/art-2000006479340.html
Vastaukset 55
Vanhimmat
Suomi jakaa
..
Hallituksen hätätukea on myönnetty 5 200 hakijalle.
Helpotusta kassavirtaan on nyt saatu valtion rahoitusyhtiöltä Business Finlandilta.
100 000 euron tukipotteja saivat muun muassa Huutokauppakeisari-tv-ohjelmasta tutun pariskunnan Hirvaskankaan Kauppahuone ja Kolarin Ylläksellä toimiva Jounin Kauppa, lehti kirjoittaa.
Muita tuen saaneita ovat muun muassa Finlayson, joka sai myös 100 000 euroa.
Saman summan kuittasivat myös tuotantoyhtiö Yellow Film & TV, viestintään, johtamiseen ja vaikuttamiseen erikoistunut konsulttitalo Miltton Group ja Huono Äiti -someyhteisöä pyörittävä osakeyhtiö.
..
IS
Business Finland jakaa lainarahaa ikä suoraa tukea yrittäjän pankkitilille.
Onko+suvakki+liian+tyhmä+tajutakseen+lukemaansa?
KUINKA+PALJON+RAHOITUSTA+VOI+SAADA?
Rahoitus+on+avustusta,+ja+sitä+ei+tarvitse+maksaa+takaisin.+Rahoitusta+on+saatavilla+kahta+erilaista,+ja+se+voidaan+myöntää+yritykselle+kerran,+poikkeustapauksessa+useammin.+Et+voi+hakea+molempia+rahoituksia+samanaikaisesti.+Kehittämisrahoitusta+voi+hakea+myös+suoraan+ilman+esiselvitysprojektia.
1)+Esiselvitysrahoitus+liiketoiminnan+häiriötilanteisiin+–+enintään+10+000+euroa.+Avustuksen+suuruus+on+80+%+projektin+hyväksytyistä+kokonaiskustannuksista+ja+ennakkoa+voidaan+maksaa+70+%+myönnettävän+avustuksen+määrästä.+Business+Finlandin+rahoituksen+suuruus+on+enintään+10+000+€+(hankkeen+kokonaisbudjetti+tällöin+12+500+euroa).
2)+Kehittämisrahoitus+liiketoiminnan+häiriötilanteisiin+–+enintään+100+000+euroa.+Avustuksen+määrä+on+80+%+projektin+hyväksytyistä+kokonaiskustannuksista+ja+ennakkoa+voidaan+maksaa+70+%+avustuksen+määrästä.+Business+Finlandin+rahoituksen+suuruus+on+enintään+100+000+€+(hankkeen+kokonaisbudjetti+tällöin+125+000+euroa).++
https://www.businessfinland.fi/suomalaisille-asiakkaille/palvelut/rahoitus/hairiotilannerahoitus/
Älä puhu parempaa tietoa vastaan.
"Business Finland ja ely-keskukset voivat HS:n mukaan jakaa koronan vuoksi ongelmiin ajautuneille yrityksille suoria tukirahoja, joita yritysten ei tarvitse maksaa myöhemmin takaisin". Löysin tällaisen kun etsin tuista päättäviä tahoja. Ajattelin että kuntien elinkeinoasiamiehet päättävät, sen olisin sitten paremmin ymmärtänyt että halutaan kuntaan äksonia.. Mutta ei ollutkaan näin. Keisari ynnä keisarinna boikottiin.
Älä puhu parempaa tietoa vastaan.
"Business Finland ja ely-keskukset voivat HS:n mukaan jakaa koronan vuoksi ongelmiin ajautuneille yrityksille suoria tukirahoja, joita yritysten ei tarvitse maksaa myöhemmin takaisin". Löysin tällaisen kun etsin tuista päättäviä tahoja. Ajattelin että kuntien elinkeinoasiamiehet päättävät, sen olisin sitten paremmin ymmärtänyt että halutaan kuntaan äksonia.. Mutta ei ollutkaan näin. Keisari ynnä keisarinna boikottiin.
Jätteen myyjälle lisää rahaa....Todellakin aika uusille vaaleille jo!
Julkisuudesta tutuille yhtiöille ei saa myöntää tukea.
No mut eihän julkisuus tarkoita, että olisi hyvissä varoissa: meillähän on pilvin pimein velkaisia julkimoita...
Verokalenteri kertoo ja oma vikansa jos ei satojen tonnien vuositulot riitä, nettihuutokauppakin käyvät koko ajan. Pitäisi olla säästöjä vuosiksi eteenpäin.
Huomasin sen kaupassa asioidessani.
https://www.youtube.com/watch?v=eAk1wBPanVc
Minä sain te-toimistosta karensilla uhkailukirjeen, jos en hae mansikanpoimijaksi.
Hei kyllä me tästä selvitään!
Miksi et hae, eihän he halua suomalaisia poimijoita, joille pitäisi maksaa myös oikea palkka.
Joten hae pois, ei ole pelkoa töihin joutumisesta.
Eikö niillä te-toimistossa ole oikeita töitä?
Eikö tuen pitänyt vastata työmarkkinatukea?
N. 500 euroa kuukaudessa.
Siinä on useamman kuukauden tuki samassa. :-)
Finlaysonille sata tonnia on pikkuraha.
Aika monen kuukauden, 100 kuukauden tuki kahdelle, näyttää rikkaille olevan eri säännöt tukien jaossa. Ahneille paskoille ei mikään riitä, mutta köyhiltä viesivät viimeisetkin ruokarahat.
Paljonko noi saa normaalisti Tt-tukea?
olisko normikansalaisen toimeentulotuki 500e/kk ja asumistukea päälle muutama satanen.
Ja ehtona että mitään et saa omistaa ja rahaa ei saa olla tilillä kuin seuraavan kuun vuokran verran. Rikkaille Yrittäjille sen sijaan helikopterirahaa 100 000euroa!
Kyllä pistää vihaksi, tuollaisille ahneille paskoille ei pitäisi jakaa yhtään, eivät todellakaan ole sen tarpeessa ja 100 000€ vielä. Mitä helvetin älykääpiöitä nuo tyhmät tytöt on. Ja kepuli lintilä oikein mainosti PIIKKI AUKI, hakemuksia sisään, mitään ei tarkasteta.
Joku selitti eilen tv uutisissa , että nyt jaetaan niin paljon rahaa 💰 , että ei hakemusten käsittelyyn ehdi aikaa tuhlata. Jollain helikopterilla jaetaan 💰. Pitää vaan varmistaa, että jaetaan tarpeeksi💰.
Riittääköhän tuo 100 000 euroa edes alkuun💰?
Onko nyt taas joku 80-luku meneillään rahaa vain lapioidaan kottikärryistä kaikille kivoille tutuille
Taas kuten viime lamassakin rikkaat saavat tukia ja pienyrittäjät jätetään hirttäytymään omaan köyteensä! Miten Hirvaskankaan kuparipannukeisari saa 100 00e humpan pyörittämiseen? Voi elämän kevät! Sillähän elävät jo kumpikin kaksi vuotta tekemättä mitään!
Niinpä, mitä vittua se valtiolla kuuluu jos tuo hujari ei saa pannujaan myytyä hölmöille muutamaan kuukauteen, pitäkööt lomaa, on niillä siihen varaa.
Ei vaikuta millään tavalla Suomen kansantalouteen lopettaako tuollaiset tai ei ja miksi rikkaiden elintaso ei saisi laskea, peruspäiväran taso pitäisi riittää ja onhan niillä omaisuutta mitä myydä. Ei työttömäksi jääneille tuolalsia summia jaella ja jopa yli 2000€ arvoinen auto pitää myydä ellei muuten pärjää.
Tarviiko keisari uuden mersun vai mihin ilmaiset rahat pistää. Hävetköön, meni täysin tuonkin ahneen läskiparin arvostus. Tuotantoyhtiö maksaa ties kuinka paljon, rahaa pitäisi riittää vaikka pitäisivät monta vuotta lomaa.
Ja jatkaahan ne nettihuutokaupan pitoa, juuri kehui lehdessä miten sai muumimukilla kymmeniätuhansia ja muulla roinalla helvetisti lisää. Millekään tuille ei mitään tarvetta, ei ole tyhmillä tytöillä pienintäkään järkeä tuossa rahan jaossa. Taitaa olla lahtareiden keksintöä koko korona että saavat tekosyyn pistää valtio ottamaan velkaa ja työläiset maksamaan miljardien tukiaiset itselleen. Miten helvetissä tälläistä voi tapahtua!!!
Kierrätystoimintaa. Filmaus ei ole varmaan halpaa. Viihdettä samalla.
Tiedäthän että tässä maassa on paljon ihmisiä jotka elää alle 5000€ vuodessa.Oletan että talo on keisarin oma.
Filmaus ei ole myöskään välttämätöntä, vuoden tauko ei haittaa yhtään ja voivat jatkaa kuten ennenkin, mutta nyt hävisi katsojat, ainakaan itse en aio katsoa enää yhtä ainoaa jaksoa. Oksettaa nähdäkin nuo koronan varjolla rahastavat ahneet läskit.
Itse olen selvinnyt 50€/kk ruokaan, 10 000€/vuosi bruttona, minkä helvetin takia noille rikkaille pitää antaa 100 000€, se on 5 vuoden korvaukset kerralla vaikka jatkavat toimintaansa netin kautta. Ja kaikki tuet valtio joutuu ottamaan velkaa muiden maksettavaksi.
Kepuli valtionvarainministerinä, mitä muuta voi odottaakaan kun jakavat maajusseille miljardeja joka vuosi, vaikka nekin valtio joutuu ottamaan velkaa. Nyt sitten maaseudun tyhjänpäiväisille yrityksille jotka eivät työllistä juuri ketään. Peruspäiväraha ajalta minkä yritys on kiinni on enin mitä saisi antaa, eikä tämä ole edes kiinni vaan tekevät kymmenien tuhansia voittoja netissä.
Kuukausi ollu korona humppaa ja heti ollaan antamassa helikopterirahaa rikkaille jotka eivät tarvii latikaaan, kuin korkeintaan pankista markkinakorolla.
On tämä kanssa ja maatoudessa työvoimapula samaa linjaa 15000 pitäisi lennättää ja:
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/artikkeli-1.1058445
Huutokauppakeisari olisi voinut myydä pannun päivässä jollekkin uunolle kolmellasataa ja elänyt keisarillista elämää nimmaripannullaan!
Sellainen joka oikeasti tarvitsisi tukea firmalleen saa latin latia, kaikki tyssää jo anomusta hakiessaan! 100 000euroa noille pannukeisareille! Voi vitun vittu!
Mummoa ja pappaa kuolee sitä tahtia, että kyllä keisarilla myytävää piisaa.
Kyseessä on Business Finlandin lainaraha eikä suora yritystuki. Kannattaisi Palsanmänekin tulla julkisuuteen ja kertoa asia kosk amuutoin saa veronmaksajien vihat päälleen.
Lopeta se paskanjauhamine vitun idiootti, se on TUKEA eikä lainaa, eikä tukikeisari halunnut kommentoida, en ilkeäisi minäkään moisen ahneuden jälkeen.
"IS tavoitti lauantaina Huutokauppakeisari Aki Palsanmäen, joka kieltäytyi kohteliaasti kommentoimasta koronan yritystoiminnalleen aiheuttamia vaikeuksia."
https://www.is.fi/viihde/art-2000006479340.html
Minkä helvetin takia muiden pitäisi se kustantaa jos tulot hiukan tippuu, luulisi olevan säästöjä ja nykyisilläkin tuloilla pärjäävän helposti.
Hirveä summa, ymmätäisin kyllä, jos ei ole kertakaikkiaan mitään tuloja, niin silloin autetaan, mutta kyllä normaali työttömyysraha riittäisi. Suomessa on kymmeniätuhansia yrityksiä, jotka ovat joutuneet panemaan koko liiketoiminnan seis, riittääkö kaikille tuollaisia summia? Eikö nämä tollot tajua, että kyllä se pohja löytyy paksummastakin rahasäkistä, tällä menolla Suomessa salamavauhtia.
Saivat sitte Palsanmäetkin monen vuoden toimeentulotuen karralla, normi köyhä joutuu hakemaan sitä joka kuukausi erikseen.
Business Finlandin tuki on lainarahaa eikä suoraa rahatukea yriyttäjän pankkitilille.
taasko jankkaat tota valhetta.
Kyllä+on+suora+tuki.+80%+avustus+kehittämiseen,+mikä+on+suora+palkkatuki,+koska+ehdot+vaativat+palkkojen+maksamista+mihin+rahat+on+annettu+ja+siitä+raportti+tehtävä.++Joten+pienfirmalle+alle+5hlöä+työllistävälle+100k+on+aivan+liikaa.+Pörstäilyä.+Muutama+tonni+olisi+korkeintaan+pitänyt+jakaa,+jotta+jaettavissa+olevat+rahat+riittäisivät+oikeudenmukaisesti+ja+tasapuolisesti+hakijoiden+todellisten+tarpeiden+ja+hyvien+ideoiden+kesken.+
Pallo+lähtenyt+alkuvaiheen+päätöksistä+kokonaan+käsistä.+Tietää+huonoa+loppupään+hakijoille+elleivät+sitten+kuvittele+että+valtion+on+vaan+pumpattava+samaan+turhuuteen+lisää+veronmaksajien+rahoja.+Ei+pitäisi+näin+epätasaisesti+jakaa,+jossa+pienyrittäjät+joutuvat+sossunluukulke+ja+pörstäilevästi+toisaalla+jaetaan+yli+äyräiden+sellaisiin+tarkoituksiin+mikä+ei+kannata+kuin+omistajien+palkkatukea.
Näissä+pitäisi+huomioida+kokonaisuus+ja+tasapuolisuus+paremmin.
Jokaiselle suomalaiselle satatuhatta tilille, niin alkaisi talous pyöriä.
Kepu noita yritystukia jakaa. Marinin SDP:llä on muuta hommaa koronassa ihan tarpeeksi.
kepulit sen tukien jakamisen osaa nyt on ammattilaiset asialla
Pääministeri on täysin vastuussa mitä kepuli valtionvarainministerinä tekee ja itsekin oli ottamassa 20mrd lainaa jaettavaksi huijareille. Jos demareiden kannatus tälläisen kuprun jälkeen pysyy korkeana niin Suomessa täytyy olla maailman tyhmin kansa tai ainakin naiset jotka äänestää sukupuolen perusteella. Ei mollamaijan kuulu olla pääministerinä, pitäisi olla järkeäkin päässä.
Pelkkää huijausta koronan varjolla joka maassa, jaetaan miljardeja tuosta vaan yrityksille jotka eivät todellakaan tarvitse mitään tukia.
Ilmeisesti huutokauppakeisari on maksanut valtiolle veroina viime vuonna noin miljoona euroa, muutenhan tuossa summassa ei ole minkäänlaista tolkkua.
Järkyttävää paskaa. Hurstin ruoka. Apu ei saanut senttiäkään.
hurstin apu ei ole riittävästi sipi eikä sarva
Ne vain ruokkii köyhiä ja rahattomia
Ja paljonko menee ahneiden poliitikkojen lähipiireille ???
Sekä .... anna mulle 100 000 , niin saat puolet takaisin, -ihan itsellesi- pimeästi !
Kun tämän näin, niin ajattelin sen olevan jonkun vitsin. Nythän homma näyttää lähtevän ihan lapasesta. Tässähän ei voi olla odotettavissa kuin täydellinen katastrofi jos tällä tavalla jaellaan velaksi otettua valtion rahaa. Arvasin kyllä, että raamatullisesti hoituu; ne joilla jo on runsaasti annetaa ja niiltä joilla ei ole, otetaan loputkin pois.
Tukia näköjään saavat vahvemmat.
Valtiohallinto on huolissaan saako Palsamäet tarpeeksi ruokaa. Ovat niin riutuneen oloisia.
Hävyttömyyden huippu koko avustusten jako, kuinka valtion toimesta voidaan varoja jakaa aivan löysin perustein.
Tuen perusteena pitäisi tässäkin tapauksessa olla perusteet siten, kuin köyhän anoessa toimeentulotukea. Eli yrittäjän pitäisi näyttää toteen, että ruoka on loppu ja mistään ei saa rahaa sen hankkimiseen. Vaaditaanhan sossun luukultakin toimeentolonsa hakevien näyttävän pankin tiliotteet omonen kuukauden ajalta ennen, kuin edes toimeentulohakemusta aletaan miettimään.
Epäilen että näitä avustuksia perataan mediassa vielä kauan. Nyt on esillä vasta jäävuoren huippu.
Missä on koko lista 📃 elinkelpoisista tuetuista firmoista?
Suomi on yksi harvoja maita joissa lähes ilmainen nettibloggauskaan ei siis kannata siihenkin pitää saada ilmaista ylläpitoa valtiolta 100 000 euroa