edusmiesten voimin taistoon koronaa vastaan. Heidän kohteensa on vain väärä. He koettavat saada finanssimaailman rahavirrat liikkeelle, jotta käytössä olevilla algoritmeilla päästäisiin louhimaan millisekunneissa rahaa pankkiholveihin ja suuryritysten kassoihin. He lyövät kirveensä kiveen. Ei sillä koronaa voiteta. Sillä kiihdytetään sen toimintaa ja liikkuvuutta. Hätä on suuri - ei niinkään itse taudista - vaan menetetyistä miljardeista.
Kyvyttömien poliitikkojen on kumarrettava kaikkivoipaisia markkinoita. Ihmiset eivät hahmota, miten globalisaation myötä tapahtuneet, rahoitusmaailmalle suotuisat muutokset ovat yleensä vaatineet hallitusten aktiivista asiaan puuttumista - tai tahallista puuttumattomuutta. Keskuspankit on tarkoituksellisesti vapautettu suoran demokraattisen valvonnan piiristä ja niiden tavoitteet tarkoituksellisesti muutettu sellaisista päämääristä kuin täystyöllisyyden edistäminen inflaation kurissa pitämiseen.
Kauppa- ja sijoitussopimukset, jotka ovat tietoisten neuvottelujen tulosta ja tietoisesti solmittuja, sitovat hallitusten kädet ja estävät puuttumasta asiaan kotimaisen teollisuuden suojelemiseksi.. Hallitukset ovat tietoisesti yksityistäneet valtavia määriä julkista omaisuutta ja syöttäneet sen finansialisoituneisiin kilpailupuitteisiin. Neovat valinneet pääomaveroleikkaukset ja työtekijöiden oikeuksien heikentämisen. Rahoitusalan globalisoituminen ei tarkoita vain liikkuvan pääoman virtaamista esteettä valtioiden koneistojen läpi, se edellyttää hallitusten välisiä sopimuksia, joilla luotonantajille maksetaan takaisin.
Kilpailukykyagendan ytimestä löytyy vieläkin suurempi epäselvyys. Virhepäätelmä on että, suuryritysten ja suurten pankkien omaisuus on identtinen koko maan talouden omaisuuden kanssa. Ei ole, koska niiden voitot on irrotettu talouden muista osista.
Näiden menestys yritetään samastaa valtion menestykseen siten, miten meidän on pakko tehdä vaikeita valintoja, leikata terveysmenoista, koulutuksesta, työttömyysturvasta jne., jotta meidän jättiläisemme pystyisivät kilpailemaan maailmalla.
Emmehän me koe vastaavaa tarvetta tukea paikallisia yrityksiä , jotka eivät kilpaile globaalisti. Tämä on vain keino "kusettaa" ihmisiä tukemaan näitä globaaleja jättejä.
"Kansallinen kilpailukyky" tarkoittaa sitä, että vaurautta puristetaan talouden köyhemmistä, pienemmistä, vähemmän liikuvista elementeistä ja ojennetaan se suuremmille.
Nyt lähdetään suurteollisuuden ja pankkien
2
122
Vastaukset 2
- Anonyymi
Pystyykö nykyihminen lukemaan enemmän kuin 140 merkkiä. Suuri osa ei pysty, olen huomannut. Heittäkää ne kännykkänne kaivoon. Ne tyhmistävät!
- Anonyymi
Näinhän se menee. Valitettavasti joka uutisessa ainakin sivutaan taloutta ja on kova huoli kuinka rikkaat pärjäävät.
Köyhistä eläkeläistäkin on tavallaan puhuttu. Kova on ollut huoli. Eläkeyhtiöiden "sulaneesta" varallisuudesta nimittäin. Ei se pörssikurssien lasku realisoidu kuin vasta myydessä ja nyt eläkeyhtiöillä ei ole siihen tarvetta, vaikka koronaepidemia jatkuisi vuosia.
Turhaahan se on siitä köyhästä olla huolissaan, kuolkoon pois... Kunnes huomataan, että onhan se normaali ihminenkin kuluttaja joka maksaa vähintään välillisiä veroja. Oli sitten työtön, eläkeläinen, vammainen tahi porvari. Sitten kun ökyoikeisto sen huomaa, ollaan auttamattomasti myöhässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.177988Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48672- 76670
- 81581
- 39549
- 46530
- 106520
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä37513Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499- 21488
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja273482Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47464Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan34455Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37431Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91428- 21422
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.26420Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80415Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24406Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain67398