Ja myös eronneilta huoltovarmuuskeskuksen johtajalta. Suojavaruste kriisin syy on, yksinomaan Supon syytä, Supon johtajan on erottava, hän on tehtäväänsä täysin epäpätevä. Eikö hän osaa lehtiä lukea, on siinä tiedustelu päälikkö, suurin osa tiedustelutyötä on tiedotusvälineitten seuraamista. HS 6.2.2020 uutinen olisi viimeistään pitänyt herättää, ja muutenkin pitää tietää, mitä muiden valtioiden kansalaiset touhuaa Suomessa, varsinkin kun toiminta on isoa.i
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006397215.html
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006397215.html
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kokoajan on siis piiloteltu Supon töppäilyjä.
TUHANSIA hengityssuojaimia, laatikoittain käsidesiä ja suurta määrää kertakäyttöisiä suoja-asuja ei noin vain panna postiin. Avustusoperaatiossa pitää olla kolme erilaista Kiinan viranomaisten kautta saatua lupaa ja kutsua.
”Kiinassa on nyt todella tiukat tullitarkastukset. Elleivät luvat ole kunnossa, tulli on takavarikoinut näitä lähetyksiä”, Chen-Ye sanoo.
6.2
Hengityssuojaimet ja käsidesi katoavat kaupoista: Suomen kiinalaiset lähettävät tavarat taisteluun koronavirusta vastaan
Sanna Marin kertoi äskettäin että syyllisiä ovat kunnat itse ja kunnissa on oltu välinpitämättömiä huoltovarmuusvarastojen ylläpidosta.
Marin tosin itse oli alkuvuodesta aina sitä mieltä ettei Suomeen tule mitään epidemiaa, saati pandemiaa.
Tämä tietysti rauhoitti myös huoltovarmuudesta vastaavaa ministeriä ja myös Tuula Haatainen nukkui rauhallisesti yönsä.
Nyt kun kaikkien kuntien huolimattomuus on paljastunut, niiden johto on erotettava ja marssitettava kulkueessa pyytämässä anteeksi hallitukselta ja erikseen Tuula Haataiselta.
Kuntien toimihenkilöiden pankkitilit on jäädytettävä vahingonkorvausten saamiseksi.
SDP-ministeri ei alaistensa holtittomuutta suvaitse.