Putinin terveys epäilyttää

Suomen syyttäminen Sandarmohin murhista ja Puolan syyttäminen toisesta maailmansodasta tuovat mieleen Stalinin loppuajat.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Lääkärien_salaliitto
301129
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Syytökset vaikuttaa sairailta.

Äänestä

Stalin oli ennen kuolemaansa käynnistämässä uutta puhdistusaaltoa. Perättömien syytösten perusteella.

Äänestä

Tiukkaa asiaa, trollitkaa ei voi valittaa!

”Vladimir Putin on nyt kaiken yläpuolella eikä enää vastuussa”

Liennytystä lännen kanssa on amerikkalaistutkijan mukaan turha edes haikailla.

Tilanteessa, jossa koko maailma kamppailee koronaviruspandemian ja sen aiheuttaman taloustaantuman kourissa, voi amerikkalaistutkija Eugene Rumerin mukaan olla houkuttelevaa kuvitella Venäjän ja lännen välisten jännitteiden lientyvän.

– Logiikassa on paljon järkeä: Öljyn hinta on pudonnut alimmalle tasolleen vuosikymmeniin, minkä seurauksena Venäjän talous ajautui ahdinkoon käytännössä yhdessä yössä. Myös Venäjän muiden tärkeiden vientituotteiden kysyntä laskee maailman edetessä syvään lamaan. Kyllä presidentti Vladimir Putin nyt hylkää huonosti harkitut sotilaalliset seikkailunsa Ukrainassa ja Syyriassa ja keskittyy huolehtimaan Venäjän taloudesta ja sen kansalaisten hyvinvoinnista, eikö vain, Carnegie-ajatushautomon Venäjä ja Euraasia -tutkimusohjelmaa johtava Rumer kirjoittaa.

Sellainen ajatus perustuu hänen mukaansa kuitenkin olennaisesti virheelliseen käsitykseen Venäjän ulkopolitiikasta ja sen vaikuttimista.

– Venäjän näkökulmasta sota Ukrainaa vastaan – tai Ukrainasta – on välttämättömyys, ei valinta. Putinin ja hänen turvallisuusjohtonsa maailmankuva on kylmän sodan ja Venäjän kylmän sodan jälkeisen ”vaikeuksien ajan” muovaama. He katsovat lännen käyttäneen hyväkseen Venäjän heikkoutta ja käynnistäneen etupiirinsä leppymättömän laajentamisen aina Venäjän rajoille saakka, Rumer toteaa.

Tätä taustaa vasten Kreml ei halunnut missään nimessä sallia Venäjän keisarikunnan ja Neuvostoliiton sydänalueisiin luetun Ukrainan irrottautumista Moskovan ohjauksesta ja liukumista osaksi länttä.

Ennen nykyistä tehtäväänsä Eugene Rumer on toiminut muun muassa tiedustelu-upseerina seuranta-alueinaan Venäjä ja Euraasia.

Etupiiripolitiikalle ei näy loppua
Se, että edes Venäjän talouden romahdus saisi presidentti Putinin lopettamaan sodan Ukrainassa, on Rumerin mukaan silkkaa toiveajattelua, vaikka länsi voisi siinä tapauksessa purkaa osan Venäjälle asettamistaan pakotteista.

– Sellainen diili merkitsisi nöyryyttävää tappiota. Putinin olisi käytännössä hyväksyttävä Ukrainan irtautuminen hänen itse määrittelemästään etupiiristä vapaana seuraamaan omaa polkuaan integraatiossa kohti EU:ta ja Natoa, Rumer sanoo.

Presidentille, joka ylpeilee nostaneensa Venäjän takaisin jaloilleen, sellaista vaihtoehtoa ei hänen mielestään yksinkertaisesti ole olemassa.

– Putinin ulkopolitiikka on uskaliasta, mutta tuskin yltiöpäistä. Siihen sisältyy laskelmoituja riskejä. Ukrainan tapauksessa Yhdysvallat ja sen liittolaiset tekivät selväksi, että ne eivät lähde suoraan yhteenoton osapuoliksi. Venäjän joukkojen lähettäminen Syyriaan pelastamaan presidentti Bashar al-Assadin hallintoa oli rohkea liike, jonka tuotto oli riskinoton arvoinen. Keskeinen riski eli sotilaallinen yhteenotto USA:n kanssa oli minimaalinen, sillä Washington ilmaisi hyvin selvästi, ettei se ryhtyisi sotilaalliseen interventioon al-Assadin kaatamiseksi, Rumer toteaa.

Viime vuosien toimillaan Ukrainassa, Syyriassa, Libyassa ja Keski-Afrikassa sekä sekaantumisellaan USA:n ja Euroopan politiikkaan Kreml on hänen mukaansa ottanut vain siedettäviä riskejä, mutta kyennyt luomaan mielikuvan Venäjästä globaalisti vaikuttavana suurvaltana.

Perääntymistä ei näköpiirissä
Jotta Kreml edes harkitsisi perääntymistä aggressiivisesta ulkopolitiikastaan, Venäjän taloudellisessa ja poliittisessa menestyksessä pitäisi Rumerin mukaan tapahtua erittäin merkittävä käänne huonompaan.

– Lähitulevaisuudessa Kreml saattaa rajoittaa sotilasoperaatioita Syyriassa vähentääkseen joukkojensa riskiä altistua virukselle. Niiden sijasta voidaan käyttää yksityisiä sotilasyhtiöitä, hän sanoo.

Venäjän asevoimat suhtautuu Rumerin mukaan yksityisen sotilasyhtiöiden henkilöstöön uhrattavissa olevana resurssina. Kun työttömyys Venäjällä lisääntyy, on todennäköistä, että maan rajojen ulkopuolella toteutettaviin korkean riskin operaatioihin hakeutuu entistä runsaammin vapaaehtoisia. Hän ennustaakin Venäjän lähiaikoina vain kiihdyttävän ulkomaisia interventioitaan, disinformaatiokampanjoitaan ja sekaantumistaan läntisiin vaaleihin.

– Televisioidussa tapaamisessa 8. huhtikuuta Putin itse asiassa antoi kansakunnalle lupauksen voitosta ja vertasi koronavirusta Venäjälle keskiajalla hyökänneisiin ryösteleviin valloittajiin. Hän ei kuulosta johtajalta, joka olisi vetäytymässä ulkopoliittisista lippulaivasaavutuksistaan. Kun Putin on nyt varmistanut ikuisen presidenttiytensä, hän voi turvallisesti keskittyä perustuslain hänelle suomaan rooliin – kansakunnan ylimmäksi johtajaksi, joka rauhoittelee kansaansa, läksyttää kuvernöörejä ja soittelee maailman muille johtajille. Putin on nyt kaiken yläpuolella eikä ole vastuussa enää mistään, Rumer toteaa.

Äänestä
  • 3 x Uraa Venäjän ja Putinin menestykselle!

    Äänestä

  • 3 x Uraa Venäjän ja Putinin menestykselle!

    Äänestä

  • 3 x Uraa Venäjän ja Putinin menestykselle!

    Äänestä

Täällä huudetaan uraaa sille, kun Putinia verrataan Staliniin.

Onkohan nyt luiskahtanut joku vieteri pois paikaltaan.

Äänestä

Putinin sanomisiksi on pantu asioita mitä se ei ole sanonut. Sandermoh on jonkun perinneyhdistyksen julkistama hanke ja Puolasta Putin on sanonut historiallusen tosiasian että Puola päästi saksalaiset ensin maahan Puolan suurlähettilään tekemällä sopimuksella jonka myös Puolan silloisen johdon on pitänyt tietää mutta Puolan parlamentti kumosi sopimuksen ja sota alkoi Puolan ja Saksan välillä. Putinia harmittaa se että Puola teki sopimuksen NatsiSaksan eikä NLn kanssa mikä olisi parantanut NatsiSaksan torjumista. Putin on terve realisti mutta turhaan haikailee menneitä ja nykyinen Puolan asema USAn etuvartioasemana muistuttaa Puolan asemaa toisessa maailman sodassa.

Äänestä
  • Onko Putin niin munaton ettei pysty oikomaan tuota valehtelevaa propagandaa.
    Tuskinpa vain, paskapuheilla on Putinin siunaus.

    Äänestä

Mistä erottaa natottajan ja vessapaperin? Täytyy vastata itse kun ette kumminkaan älyä, vessapaperi on kaksinkertainen.

Äänestä
  • Mistä tuntee ryssän tiltun? No sen suunnattomasta kiinnostuksesta anaalipuolen asioihin. Johtuu varmaan pienen kääpiön antamasta esimerkistä...

    Äänestä

Onko natottajapuolueenkin puheenjohtaja kääpiö kun on Putinia pienempi.

Äänestä

Ryssä ( putiin ) alkaa kaivaa jatkosodan historiaa etsien tekaistuja syyllisyyksiä suomalaisten päälle! Tällä yritetään peitellä koronan ongelmia venäjällä ja saada aivottomat venäläiset unohtamaan oman maansa suuret ongelmat!!Roistovaltion johdon otteet ovat roistomaisia, eihän muuta voisi ollakaan.Venäläisten tekemien joukkosurmien rinnalla suomalaiset ovat kuin pyhäkoulupoikia!

Äänestä

Eihän ne mitään tekaistuja syytöksiä ole. Suomihan rakenteli Hitlerin oppien mukaan Petroskoin lähelle keskitysleirejä johon vangitsi syntyperältään Venäläisiä ja Ukrainalaisia. Kerkisi tappaa 3500 kunnes sieltä tuli kiire lähtö .Hitlerin uunimestari oli sinne parasta aikaa lähdön tullessa suunnittelemassa kaasukammioita,kesken jäi mutta rauniot nähtävissä nytkin nähtävyytenä.

Äänestä

Venäjä epäilee Suomea kansanmurhasta

Venäläisten ydinjatke on pitkä ja se kuljettaa tietoa hitaasti. En epäile etteikö kohta löytyisi jääkautinen Neukkuperhe jonka kallot oli murskattu suomalaisella visakoivulla....jos oikein tarkasti katseli nuijaa niin siitä erottui hakainen risti js ss.

Venäjä epäilee Suomea kansanmurhasta – Karjalassa käynnistetään rikostutkimus

Presidentti Vladimir Putinin alaisuudessa toimiva Venäjän tutkintakomitea ilmoitti ryhtyvänsä selvittelemään suomalaisten suorittamaksi epäiltyä siviiliväestön joukkotuhontaa Karjalassa.

VENÄJÄN federaation tutkintakomitea (SK) ilmoittaa virallisilla nettisivuillaan, että sen tutkijat ryhtyvät selvittämään suomalaisten epäiltyjä rikoksia Karjalassa suuren isänmaallisen sodan – eli toisin sanoen jatkosodan – aikana.

– Karjalais-suomalaisen sosialistisen neuvostotasavallan siviiliväestön rotuun perustuvasta kansanmurhasta suoritetaan tutkimus epäiltyjen rikosten tunnusmerkkien perusteella Venäjän federaation rikoslain pykälän 357 mukaisesti, tutkintakomitean sivuilla ilmoitetaan.

Tutkintakomitean kerrotaan tutustuvan vastikään Venäjällä julki tulleisiin materiaaleihin, jotka ”koskevat neuvostoliittolaisten sotavankien ja slaavilaisen siviiliväestön tuhoamista Suomen miehityshallinnon perustamilla keskitysleireillä”.

– Keskitysleirivankien todistuksen mukaan asumisolot sekä ruoka- ja työnormit olivat luonteeltaan yhteensopimattomia elämän edellytysten kanssa, minkä seurauksena miehityksen aikana keskitysleireillä kuoli tuhansia ihmisiä, mukaan lukien alaikäisiä nuoria ja pikkuvauvoja, lukee tutkintakomitean julkaisemassa lehdistötiedotteessa.

VENÄJÄN turvallisuuspalvelu FSB julkaisi viimeksi viime viikolla joukon uusia arkistodokumentteja, jotka koskevat jatkosodan aikaisia tapahtumia Karjalassa ja olosuhteita Suomen armeijan ylläpitämillä leireillä.

Salauksesta poistettujen arkistodokumenttien julkaisusta kerrottiin Venäjän johtavissa valtiollisissa medioissa laajasti. Esimerkiksi 5-televisiokanava otsikoi dokumenteista kertovan uutisensa näin: ”Karjalan alueella toimi suuren isänmaallisen sodan aikana 14 suomalaisten perustamaa kuolemanleiriä”.

Venäjä julkaisi jo viime syksynä joitakin Itä-Karjalan suomalaisleirejä koskevia dokumentteja. Tuolloin Kansallisarkiston pääjohtaja Jussi Nuorteva sanoi IS:lle, että suomalaisten sotilasviranomaisten toimintaa ei voi pitää etnisenä puhdistuksena.

– Suomalaiset eivät ryhtyneet laajamittaisiin väestönsiirtoihin eivätkä laajamittaisiin surmaamisiin, Nuorteva sanoi.

Nuortevan mukaan Suomi teki kuitenkin etnistä erottelua Itä-Karjalassa.

– Tämä on asia, josta historioitsijoiden on hyvä käydä keskustelua. Mitä enemmän aineistoja avataan ja mitä enemmän käydään keskustelua, sitä paremmin kokonaiskuva hahmottuu, Nuorteva korosti IS:lle lokakuussa 2019.

Lue lisää: Suomalaisten keskitysleirit Itä-Karjalassa otettiin esiin Venäjällä – ”Suomessa tämä ei ole ollut vaiettu asia”

VENÄJÄN federaation tutkintakomitea kertoo, että se aikoo perehtyä nyt salauksesta vapautuneeseen aineistoon ja tutkia ”suomalaisten miehittäjien sekä heidän apureidensa” toimet Neuvostoliiton siviiliväestöä kohtaan, minkä jälkeen tapahtumasta tehdään ”oikeudellinen arvio”.

– Mikä tahansa teko, joka perustuu rikollisiin ajatuksiin jonkin rodun paremmuudesta ja nojaa ihmisvihaan ei saa jäädä rankaisematta edes vuosikymmenien kuluttua, tutkintakomitea ilmoittaa tiedotteessaan.

Venäjän federaation tutkintakomitean johtajana toimii Aleksandr Bastrykin, mutta elin toimii suoraan presidentti Vladimir Putinin alaisuudessa. Tutkintakomitea vastaa yleensä kaikkien vakavimpien rikosten tutkinnasta, kuten esimerkiksi terroritekojen, suurten onnettomuuksien tai epäiltyjen poliittisten murhien selvittelystä.

UUTISTOIMISTO Ria Novosti kertoi Venäjän turvallisuuspalvelun julkaisemista uusista materiaaleista viime viikolla. Aihetta koskeva artikkeli oli merkitty tunnuksella ”Vanhenemispäivää ei ole” ja otsikossa viitattiin ”suomalaiseen natsismiin”.

– Suomalaiset miehittäjät eivät ampuneet joukoittain – toisin kuin saksalaiset miehittäjät – ja siksi heidän rikoksensa ovat jääneet moniksi vuoksiksi saksalaisen fasismin varjoon. Suomalaiset natsit piinasivat nälällä ja kestämättömillä leiriolosuhteilla, pakkotyöllä ja jatkuvalla nöyryyttämisellä, Ria Novostin artikkelissa kirjoitetaan.

Ria Novostin mukaan suomalaiset perustivat miehittämälleen alueelle Karjalais-suomalaisessa neuvostotasavallassa vuosina 1941-44 muutamia kymmeniä leirejä siviiliväestöä varten. FSB:n dokumenttien mukaan leireille kerättiin pääasiassa slaavilaista väestöä: yli 90 prosenttia leirille joutuneista oli venäläisiä, valkovenäläisiä ja ukrainalaisia.

Äänestä
  • Venäläiset sotilaat raiskasi yli 400 000 saksalaista naista ja lasta. Nämä rikolliset on tuomittava rikoksistaan.

    Äänestä

Viittaa Ukrainan tilanteeseen, sekä mainilan laukauksiin, nyt presidentin täytyy olla ajassa mukana ja varmistaa apu jos ryssä alkaa piikittämään.

Äänestä

No, Venäjä on nyt virallisesti julistanut että suomalaiset ovat eri rotua heidän kanssaan. Voitto meille, tappio tiltuille.

Äänestä

Venäjä on äärimmäisen iljettävä naapuri ja niin kauan kun ei NATO:ssa olla niin paskaa sieltä niskaan tulee.
Se minua vaan ihmetyttää miksi suomen monet kommunistit on jääny uskolliseksi tuommosella äärioikeistolaiselle,riistokapitalistiselle ja fasistiselle paskavenäjälle.
Persujen venäjä ja Putleri fanituksen kyllä ymmärrän.

Äänestä

Venäjällä kestää vajaat 100 vuotta alkaa syyttelemään Suomea kansanmurhista.

Eikö reppanat uskaltaneet aikaisemmin?

Äänestä

Sama juttu Suomella. Nythän Suomessa on aloitettu Stalinin Suomalaisuhrien tutkimukset ja selvittelyt.

Äänestä
  • No sama juttuhan ei ole ollenkaan. En ainakaan ole kuullut suomalaisten antamien niskalaukausten täyttämistä joukkohaudoista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No sama juttuhan ei ole ollenkaan. En ainakaan ole kuullut suomalaisten antamien niskalaukausten täyttämistä joukkohaudoista.

    Tapot tapahtui pitkällä ajalla leirillä ja useimmiten nälkään näännyttämällä mutta kyllä suomalaiset osasi ampua niskaan ja keskelle otsaakin ja vangeiksi antautuneita tapettiin mielivaltaisesti kiinniotettaessa siviilien lisäksi.

    Äänestä

Venäjän korona tuli suomesta ja tappoi venäläisten lapset ja vanhukset lukee historian kirjoissa.

Äänestä
  • Ei lue kun koronahistoriaa ei ole vielä tutkittu

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei lue kun koronahistoriaa ei ole vielä tutkittu

    Eihän Venäjällä tarvita tutkimuksia historiankirjojen muokkaamiseen. Putte vain sanoo ja asia on siinä.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Eihän Venäjällä tarvita tutkimuksia historiankirjojen muokkaamiseen. Putte vain sanoo ja asia on siinä.

    Tuo on NATO@Hiltusen oma käsitys mikä on täysin väärä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuo on NATO@Hiltusen oma käsitys mikä on täysin väärä

    Ehei, kyllä se on täysin oikea, Putin keksii, mitä historiankirjoihin Venäjällä pitää kulloinkin kirjoittaa.

    Äänestä

Putte tietää tulevaisuudenkin. Venäjää odottaa maailman johtaminen ja kansa kylpee yltäkylläisyydessä.

Ulkomaat suitsuttavat Puttea ja kaikki haluavat seurata Venäjän mallia.

Näin siis Putten mieli toimii....todellisuus karkasi käsistä vuosia sitten.

Äänestä

Putin täysin terve mutta sitä ei voi sanoa palstan NSTO@Hildusien terveydestä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomen syyttäminen Sandarmohin murhista ja Puolan syyttäminen toisesta maailmansodasta tuovat mieleen Stalinin loppuajat.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Lääkärien_salaliitto

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu