Helsingin hengellisesta tilasta on huolestettu kun Koronaa o. HELSINGISSÄ 3000 ja muualla vähemmän
Onko Helsinki hengellisesti Suomen Godoma ja Soronna?
Anonyymi
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mitä jos huolestuisitte omasta tilastanne. Stadilaiset tietävät miksi epidemiat leviävät tiheämmin asutuilla seuduilla enemmän kuin harvaan asutuilla.
Jos pakanuskomuksia katsotaan, niin pohjoisessa on varmaan vieläkin shamanismia tai muuta vastaavaa, jossa vieläkin tutkitaan kousan pohjalle jääneitä roippeita tai jäniksen käpälöitä. Hesassa on varmaan sitten monelaista muuta syntiä. Mutta varmaan myös siksi, koska siellä on paljon ihmisiäkin. Onhan Israelissakin pää- ja suurkaupunki Tel Aviv oikea paheitten pesä. Tai Niinive Assyriassa. Tai Sodoma ja Gomorra.
Katsotaan nyt, miten hesalaisten käy. Jos kaupunki tuhoutuu, niin sitten ei tainnut löytyä edes kymmentä vanhurskasta. Mutta siihen en kyllä usko.
Helsingissä on julistettu vuosikymmeniä paljon evankeliumia. Jeesus sanoi: "Mutta kun tulette kaupunkiin, jossa teitä ei oteta vastaan, niin menkää sen kaduille ja sanokaa: 'Tomunkin, joka teidän kaupungistanne on jalkoihimme tarttunut, me pudistamme teille takaisin; mutta se tietäkää, että Jumalan valtakunta on tullut lähelle'. Minä sanon teille: Sodoman on oleva sinä päivänä helpompi kuin sen kaupungin" (Luukas 10:10-12).
Sitten Jeesus lausui voi huudahduksensa, eli kirouksensa, Korasinille, Beetsaidalle ja Kapernaumille. Ei taida olla enää niitä kaupunkeja olemassa. Joten Herran sanoista huomaa, että mitä enemmän joku on saanut valoa, sitä suurempi on vastuukin. Se on pelottava asia Helsingin, Suomen ja pohjoismaiden kohdalla.
Tuomio tosin voi siirtyä Jeesuksen mainitsemaan "siihen päivään", mikä tarkoittanee tuomiopäivää. Mutta asia on silloin sitäkin pahempi. Ehkäpä tosiaan Helsingistä löytyy kuitenkin tarpeeksi niitä, jotka ovat ottaneet lahjavanhurskauden vastaan.
Kallio on varsinainen pahuuden pesä Helsingissä. Siellä näyttää soittavankin tuomion pasuunaa joku katolla.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/63f70a5a-e707-4ffb-a572-025040f22a0f
Kallio+on+Suomen+tiheimmin+asuttu+alue.+Syntyperäisiä+helsinkiläisiä+siellä+on+23%.+Joten+ei+tässä+pelkästään+helsinkiläisiä+voi+osoittaa+sormella.
Jos asuu Helsingin Kalliossa on hesalainen, vaikka olisi missä syntynyt ja ennen asunut.
Jos asut joskus ulkomailla, et ole suomalainen vaikka olisit suomessa syntynyt.
Aabrahamin ja Iisakin ja Jaakobin Jumala halusi näin korona viruksen kautta
muistuttaa Helsinkiä ja tämä virus on erittäin hieno täsmä ase, sehän ohittaa lapset ja ainoastaan yli 70 vuotiaat ovat vaarassa kuolla virus "imfektioon" Tovotankin oikein hyvää vappua!
1 Mooses 6:5-7 Mutta kun Herra näki,
että ihmisten pahuus oli suuri maan päällä
ja että kaikki heidän sydämensä aivoitukset
ja ajatukset olivat kaiken aikaa ainoastaan pahat,
niin Herra katui tehneensä ihmiset maan päälle,
ja hän tuli murheelliseksi sydämessänsä.
Ja Herra sanoi:
"Minä hävitän maan päältä ihmiset,
jotka minä loin,
sekä ihmiset että karjan,
matelijat
ja taivaan linnut;
sillä minä kadun ne tehneeni."
Matteuksen evankeliumi: 24:36-42
Mutta siitä päivästä
ja hetkestä ei tiedä kukaan,
eivät taivasten enkelit,
eikä myöskään Poika,
vaan Isä yksin.
Sillä niinkuin oli Nooan päivinä,
niin on Ihmisen Pojan tulemus oleva.
Sillä niinkuin ihmiset olivat niinä päivinä ennen vedenpaisumusta:
söivät ja joivat,
naivat ja naittivat,
aina siihen päivään asti,
jona Nooa meni arkkiin,
eivätkä tienneet,
ennenkuin vedenpaisumus tuli
ja vei heidät kaikki;
niin on myös Ihmisen Pojan tulemus oleva.
Silloin on kaksi miestä pellolla;
toinen korjataan talteen,
ja toinen jätetään.
Kaksi naista on jauhamassa käsikivillä;
toinen korjataan talteen,
ja toinen jätetään.
Valvokaa siis,
sillä ette tiedä,
minä päivänä teidän Herranne tulee.
Aamen.
HUS HUS ilimastointi levittää sitä jokaisen stadilaisen sieraimeen ja tuulen mukana myös Espoon perukoille!
No, eipä tuon Helsingin tilanteen ymmärtäminen vaatine laaja-alasempaa ymmärrystasoa, jos huomioi miten virus leviää.
Mutta, sitä en ymmärrä alkunkaan, miksi hallitus ei toimi kaupunkimaisuutta vastaan päämäärään pääsemisessä.
Kaupunkihan tulisi tyhentää / perheet, joilla on mahdolisusu - muttaa maalle - mökeilleen.
Maaseudullahan viruksen vaikutus / toimenpiteiden on etäinen asia. Ainoastaan kaupassa käyminen on erilaisesti suunniteltu.
m.l
Helsingissä on miltei 660 000 asukasta ja pääkaupunkiseudulla 1,4 miljoonaa. Minne heidät siirrettäisiin siten, että virusongelma ei siirry mukana?
Kuten jo totesin. Joilla on mahdolisuus. Hallitushan nimenomaan kielsi menemästä esim. mökeille tai ulos Uuudeltamaalta.
Hallituksen olisi nimenomaan pitänyt ottaa tämäkin tekijä huomioon eli suosittaa ja ohjeistaa muuttamaan pois Uudeltamaalta esim. kesämökilleen tai kotiseudulleen Maalle.
No, tämä ei tietenkään tarkoita, että maalla kyläiltäisiin ja kaupoissa asioitaisin kuin ei virusta olisikaan. Siis muuttaa ympäristöön, jossa lapset ja vanhemmat viihtyvät paremmin.
Ajattele - kyläkauppiaat olisivat tulleet auliisti mukaan ja muoittaneet / suunnitelleet ostokset ja noutopaikan.
Ajatellen tätä virusta ja tavoiteita, niin toteuttamiseen ei ole yhtä ainutta tapaa,- vaan tavoitteeseen pääsemiseen tarvitaan pienten tekijöiden hyödyntäminen. Aivan sama mielikuva, jos ymmärrät mistä muodostuu energia taloudellisen talon toteuttaminen. Ei ole olemassa yhtä tekijää, vaan tavoitteeseen päästään monen tekijän yhteisvaikutuksesta.
Niin, luonnollisesti siis ei kaikilla ole mahdolisuus muuttaa pois Uudeltamaalta, mutta sitä ihmettelen miksi tätä tekijääei hyödynnetty ja edelleen hyödynnetä
Kuten jokainen ymmärtääkin, niin Suomi on erittäin onnekas tässä koronaviruksen levinnäisyyden hallinassa. Harvaan asutettu elinympäristö ja kulttuurset tekijät ovat avuksi. Muilla mailla ei ole tätä etua.
m.l
Soronna, sorromnoo, vsjo ravno, vaan mikä on Soronna?