Haluaisin lopettaa harmonet nimisten e-pillereiden syömisen.. Epäilen ja tiedän että minulla on kohonnut verenpaine ja muutenkin en näe niiden syömistä enää niin ajankohtaisena. Lisäksi tuoteselosteesta luin että vakavat haittavaikutukset ovat lisääntyneet huomattavasti!!
Pitääkö minun varata aika lääkärille?Jos pitää, niin kuuluuko siihen se "sisätutkimus" vaikka vasta kävin siinä reseptiä uusiessa..
Ps: Onko teillä muuten pudonnut paino jos olette lopettaneet? =)
Vastailkaa please..
Pitääkö minun varata aika lääkärille?Jos pitää, niin kuuluuko siihen se "sisätutkimus" vaikka vasta kävin siinä reseptiä uusiessa..
Ps: Onko teillä muuten pudonnut paino jos olette lopettaneet? =)
Vastailkaa please..
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei kai vaan hiukset rupea irtoilemaan jos ne lopettaa????? Tai muita ongelmia? Ainaki kuukautisrytmi menee sekasin..
En ole ikinä kuullutkaan mistään hiusten putoilemisesta. Eikä mulla ainakaan menneet kuukautiset sekaisin kun lopein pillerit, einkä käsittääkseni ole ainoa...
pillereiden lopettaminen.....senkun jättää pillerit syömättä! mulla paino nousi vähän, mutta muita ongelmia ei tullut...hyötyjä oli ettei suonta enää vedä eikä verenpaine ole enää koholla...
Ei mulla ainakaan oo ollu mitään ongelmia. Verenpaineet alkaneet painua ennalleen, mielialojen muutokset vähentyä, ja myös paino tippunut. Ja mitä menkkoihin tulee, niin ehkä alkuun saattaa tulla vähän viiveellä, mutta kyllä nekin siitä normalisoituu. Eli ei mitään ongelmia!
Eli ei tarvitse edes soittaa ja kysyä asiasta lääkäriltä?Että lopetan vain tämän liuskan loppuun??
Eli sen kun lopetat, ei siihen lääkärin lupaa tarvita!
Itse olen syönyt 10v. ja lopetin ja todellakin mulla rupes hiuksia irtoileen aivan älyttömästi. Muistan kyllä nuorena tämän saman vian että todennäköistä oli että pillerit piti nämä hiukset päässä :D
Minä lopetin pillerit pari viikoa sitten. itseasiassa kolme mutta lasken sen siitä kun minun olisi pitäny alottaa uusi laatta. Alkoi kiinnostaa josko halut lisääntyisivät ja yhdyntäongelmat helopottaisivat. Vielä ei ole muutosta kuulunut. Hiukset tuntuisivat rasvoittuvan nopeammin. Söin Diane Novia akneen ja nassukin on vielä kondiksessa, sain kyllä ihotautilääkäriltä täsmälääkityksen. Saa nähdä miten migreeni tähän reagoi.
Eli et todellakaan tarvitse lääkärin lupaa. Kunhan vain muistaa käyttää kumia. Jos jotain epäselvyyttä on niin ei kai siitä haittaa ole jos kysyy, mutta uuten voit vain lopettaa. Sinunhan se päätös on.
Lopetin pillerit kuukausi sitten. Olin syönyt Cilest-merkkisiä viiden vuoden ajan. Nyt en tunne kroppaani omaksi, kädet tärisevät ja mikä pahinta: olen henkisesti hajalla!
Olen yleensä ollut aktiivinen, ahkera, helposti innostuva ja iloinen. Olen suunnilleen ollut kokoajan jalat irti maasta, kova vauhti päällä. Nyt olen ihan maassa. En jaksa hoitaa asioita, väsyttää ja mielessä pyörii kaikkea masentavaa.
Juttelin tänään terveydenhoitajan kanssa. Hän kehotti varaamaan ajan lääkärille. On kuulemma mahdollista saada jotakin "hormonilääkitystä" (siis vähemmän ja harvemmin kuin pillereiden hormoniannos, mutta kuitenkin), jotta olo paranisi. Oireeni ovat terveydenhoitajan mukaan vieroitusoireita. Pillereitähän ei voi lopettaa vaiheittain, kuten esim. kahvin tai tupakan voi. Olenkin heti maanantaina varaamassa ajan lääkärille.
Onko kellään kokemusta tällaisesta? Onko pillereistä eroon pääseminen onnistunut "luonnollisesti"?
Hiukset rasvoittuvat huomattavasti nopeammin nykyään. Mitä ne plussat ovat lopettamisesta? Tahtoisin kovasti kuulla..! Voisi helpottaa. :)
Lopetin n. pari kuukautta sitten Yasmin-pillerit ja aluksi tuntui aivan mahtavalta! Olo oli kevyt, ei turvotusta, ei nopeita mielialan muutoksia joita oli aina pillereiden aikaan. Mutta muutama viikko kun meni, niin hiukset rasvoittuivat muutamassa tunnissa sen näköisiksi kuin olisi rypsiöljypullolla valellut. :( Lisäksi hiuksia lähtee aivan hulluna! Plus mielettömät päänsäryt ja menkkakivut vaikka menkkoja ei tulekkaan. Ja todella masentunut mieli. Helvet.....i jos olisi tämän tiennyt silloin monta vuotta sitten kun aloitti nuorena tyttönä pillereitä syömään niin en olisi aloittanut ollenkaan.Ei yksinkertaisesti voi olla tervettä pumpata monta vuotta ylimääräisiä hormoneita kehoonsa. Nyt sitten kehoraukka yrittää varmaan jotenkin normalisoida tilannetta. Mutta joo, toivottavasti pikkuhiljaa alkaa oma hormonitoiminta tasaantumaan. Olisi kiva kuulla muiden lopettajien kokemuksia, milloin alkoi "vieroitusoireet" helpottamaan? Ja mitä oireita teillä on ollut? Kasvaako esim. tukka yhtä tuuheana takaisin? Ja kaikille muille samassa tilanteessa oleville, tsemmpiä! :)