Eivätkä varmasti tule mihinkään mansikan poimintaan keräämään kurkkuja kasvihuoneessa sosiaaliset etuudet ovat liian korkeatasoista
Suomalaiset työ ei kelpaa työttömille 9e tunti
Anonyymi
32<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Menisitkö itse 8.70 euron tuntipalkalla 50 tuntia viikossa raskaaseen töihin jonne päästäkseen tarvitsee auton jolloin käteen jää hiluja?
Jos et menisi niin olet tekopyhä luuseri, jos menisit niin mene sitten itse talkoisiin rikkaiden maatalonisäntien avuksi :D
Ei ne maatalonisännät pääsääntöisesti rikkaita ole. Ovat enimmäkseen valtion torppareita. Suunnilleen sama tuntipalkka jää useimmille viljelijöille käteen tehdystä työstä.
Globalisaation takia työvoima eri maissa kilpailee samoista töistä, joten ukrainalaiset ja venäläiset tavallisesti tulevat tekemään nuo työt. Ukrainassa ja Venäjällä eläminen on niin paljon halvempaa, että käytännössä tuo palkka vastaa heille n. 3000€ kuukausipalkkaa suomalaiselle.
Jyväjemmari nyky-Suomessa on rikas vain kuollessaan .. muuten velkahelvetissä pankkien torpparina.
Kukaan ei varmasti niitä jyviä jemmailisi jos siitä jäisi vain matalapalkkatason rahat taskuun.
Mielelläön saisi palkkaa sen veran että tukålisinpalkallaan to i neen
Mi y ähön se olisi
Kiinteistö vero 1000€ vuodessa
Sähkölasku 300- 100 € kukaudessa albi kesä
Ruoka kallista maatalustuki vero ineen perunat , ja kaalit noin 49€ kilo
Poltyopuut 150€ kuutio. Plus kuljetus
Työvaatteet oltava siis y it ei boi mennä lantavaatteissa.
Työmatkat 500€ kuukaudessa
Työtuokailu 300€ kukaudessa
Asunnon lämmitys 200€
Vesilasku 200€ kuukaudessa.
Eikö siellä maalaa ole työttömiä joilla lyhyt työmatka
Misiei Maalaiset työllistä naapuritaan ei kaikki viljele
Työttömyysturva toimeentulotuki asumistuki paljon paremmin elävät kuin työssä olevat
Paskapuhetta. Joku voi saada 500 kuussa elämiseen.
Kyllähän sosiaalietuudet pitäisi leikata jos työ ei ala kelpaan suomalaisille
Mutta kun ensimmäinen 300€ palkasta ei leikkaa työttömyys eikä asumistukia ja siitä ylimenevä osa 1 tienattu euro leikkaa työttömyysturvaa 50 centtiä.
Asumistukeen ei vaikuta alle 1000€/kk palkka mitenkään.
Joten työnteko on aina kannattavaa. et ole tainnut edes kokeilla kun väität toista?
Ja vaikka ois miljoonavelat ulosotossa niin ulosotosta voi hakea työsuhteen alkaessa 6-kuukautta ulosoton lykkäystä jolloin koko palkka jää itselle. Lisäksi veroprosentin voi laskettaa lähelle nollaa jos on ollut alkuvuoden työtön ja aloittaa nyt huhtikuussa työt.
Hei, sinun perustelut ontuu tosi pahasti :D Suosittelen pienipalkkaisenkin työn hakemista.
Ja sosiaalitoimiston asiakkaana et varmaan tiennyt sitäkään että kaikessa palkkatyössä kertyy lomarahat, palkalliset vapaat ja joulurahat jotka saat puhtaana käteen lopputilissä jos työ oli vain kausiluonteista.
Puolisoni oli ennen yhteen muuttoamme puutarhatöissä ja käteen jäi reilusti enemmän kuin ollessaan työttömänä. Kyllä urbaanilegendaa että sosiaalituilla eläisi mukavasti-
"Työttömyysturva toimeentulotuki asumistuki paljon paremmin elävät kuin työssä olevat"
Puhut puhdasta paskaa. Luikuria.
On se maataloustukikin sosiaalietuutta
Valt ion veroraaha.
Mihun aina katoaa satokauden voitot kun jo kebääl l ä talonpojilla kellään ei ole jäönyt yh t ään siemen vilaa laariin.
Kaikki järes y ään l äsi ojossa hutaa siemen vilajaa valtiolta ilmaiseksi
Olen aina kysynyt paljonko yåalonpoijaat sa maatalosutukee siis sossu tukke kukaan ei uskalla kertoo.
No. 9 miljardiid ene saa yhteensä. Duudnarien verovaroja jattavakseen
Kyllähän jos työtön ilmoittaa työhaastattelun aikana että menee etuudet
Mistä tiedät riippuu missä asuu ja pal j onko on pääomatuloja.
Jos asuu kaupunhin vuokratalossa ja saa vukratukee.
Mut eise asun y o kaupunhin vuokratalossa mitään kovin luksusta ole
Mistä tiedät riippuu missä asuu ja pal j onko on pääomatuloja.
Jos asuu kaupunhin vuokratalossa ja saa vukratukee.
Mut eise asun y o kaupunhin vuokratalossa mitään kovin luksusta ole
Kyllä j än yritystuet pitäisi suunnata enemmän niinettä nii y ä käytettäisiin. Vain työntekiöiden palkoijå j in eikä johtajien autoihun ja bonuksiin
Mihin jika vuosi katoaa aina tilikuden voitot kun v irmataina tutiklyhiä kun yritystukien jakao alkaa ja kaikki järjestäen.
Paitsi jos on toimeentulotuella. Silloin menee koko tuki johon kuuluu mm. Lääkkeet, sähkölasku, vesilasku ja paljon muuta.
ongelma on rakenteellinen ... otat vastaan kolmen kuukauden kausityön ja sen jälkeen olet kuusi kuukautta ilman tukia 0e .... karenssi...
pahimmassa tapauksessa lähtee kämppä alta
ulkomaisille kaiketi maksetaan verottomasti :(
No sepä se. Suunnilleen sama jää käteen työttömänä. Töissä ollessa "voitto"rahat menisivät jo työmatkoihin. Työttömältäkään ei nyt kovin paljoa voi enää leikata kun ei nytkään jää käteen paljoa muutenkaan vuokran ja laskujen jälkeen ruokaa varten.
Vaatteetkin tulee hommattua kirpparilta.
Mene näyttäämään esimerkilläsi uhrautuja, vai pitääkö työttömän tai duunarin tehdä mielestäsi tappiollista toimintaa työllisyyden nimissä?
Asun täälä pks ei täällä mitää himmii marjanpoimioille
Jos lähen hommiin suonenjielle jää 300,m2 asumatta ja huolehtimatta .
Millä rahala palkaan talonmiehen ja vartijan ja hioltomiehen ja vaimolle autonkuljettajalle.
Samoin kuka lämmittää takat 3 kpl.
Kuka teke polttopuut.
Kuka råtekee kiyitaliåustyöt.
Hoitajia tunnutaan pitävän eräänlaisina orjina...
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/33733f76-8df4-4713-b2c6-0696a54cd842
Maassa on ilmeisesti vallalla jokin oletus että ihmiset tekevät työn huvikseen ja ilmaiseksi. Mikähän riistotaho tämmöisiä on viritellyt. No, ne päivät ovat lopullisesti ohi!
1440 jos tekee 8h päiviä 20pv/kk.
Tuosta ei mene veroa kovin paljoa.
Jos asumiskulut on yli 500 niin alkaa saamaan jo asumistukeakin.
Esimerkkinä saa 152,37 e/kk asumistukea eli asumiskuluiksi jää 347,63.
Eli 1000 nettoa handuun/kk vs työttömyyskorvaus mitä se on 460 e/kk.
Ootteko te ihan vajakkeja, jos tuo ei kelpaa niin ok sitten.
9 e tuntipalkalla työ on tuskin kovinkaan vaativaa. Ihmettelen vaan mitä elämässä aikoo oikein tehdä sitten. Tuo vuokrakin on kalleimmasta päästä melkein, jossain pienemmän kaupungissa vuokra olla vaikka vain 300 yksiössä. Ei kannata lähtee edes yksityiselle puolelle asumaan eli ns aikuiselämän alkuvaiheessa, et meinana saa ikinä kaupungin asuntoa kun et ole asunnon tarpeessa. Silloin kun vielä asuu perheen kanssa niin kannattaa vaan hakea kaupungin asuntoa eikä lähtee minnekkään muualle ellei ole ihan pakko. Yksityisillä markkinoilla maksat sen 200-400 enemmän vuokraa ja toiseksi sopimus on katkolla 11kk välein.
300 euron yksiöt ovat melkoisen harvinaisia pienemmissäkin kaupungeissa. 400 ja yli on helposti.
Jos saa 1000-1200e käteen verojen jälkeen niin ei saa mitään asumistukia.
Työttömänä ollessa korvaukset(asumistuki, toimeentulotuki, työttömyystuki) tekevät sen vähän alle 1000 plus muut edut(ilmainen oikeusapu, lääkekorvaukset) ja jos työstä saa sen /- saman tonnin käteen niin kukin voi miettiä miten kannattavaa sellainen on. Sillä summalla rahaa ei pysty muuttamaan elämäänsä mihinkään suuntaan, ei ostamaan eikä hankkimaan yhtään mitään, ei siitä jää edes säästöön mitään.
Työtä tekemällä tonni käteen - työttömänä tonni käteen. Siinä punnitsemista.
Yhden matun kuukausikustannukset keskimäärin ovat 2500-3000 euroa.
Ja lisää yritetään haalia. Jo pelkät noutokulut ovat kymmeniä tuhansia per noudettava.
Suomalaisille taas ei rahaa tipu, ei vappusatasia eikä muutakaan.
Tässä sitä on arvopohjaa arvioitaessa kenen asioita tämä vassarihallitus ajaa.
Eihän tuolla tule toimeen, taskurahoiksi nuo riittävät
1000EUR kun menee pelkästään asumiseen jos asuu kaupungin laidalla 30 neliön yksiössä, miten luulet että tuollainen palkka riittää mihinkään?
Jos ukrainassa menot ovat puolet siitä mitä Suomessa, niin kaippa se kannattaa.
Suomen ongelma on kulut. TYÖNTEKIJÄ MENEE TÖIHIN MAKSAAKSEEN ELÄMISEN KULUJA.
OHO...!
Nyt rikas nostaa vuokria, EU nostattaa ruoan hintaa...
Työntekijä ei elä palkallaan
maataloustyö on matalapalkkaa,
eihän mukaan halua maksaa ruoastaan sen enempää
EU on muodostanut eurooppaan orjaluokan
Keskiluokka on tapettu. Saksa vihasi sitä onnellista, äänestävää ja ajattelevaa porukkaa. Se piti tuhota. Saaatiin Suomeenkin saksan mallinen köyhät ja rikkaat asetelma. Se lisää riitaa, epätoivoa ja valtapeliä. Ja lopulta väkivaltaa.
Kaikki repii väkisin, jopa lääkäreistä kuoriutuu ahneita riistäjiä ja puoskareita.
Köyhyys korostaa huonoja piirteitä korruptioon taipuvissa yksilöissä, kuten poliitikoissa ja tyhjissä yksilöissä.
SINÄ TULET TÄNNE HAUKKUMAAN ORJAA
RIKAS JA EU NATSI NAURAA HUUTONAURUA
Maatalous pitäisi olla paikallista ja omavaraisuusaste pitäisi saada ylös.
Miten se tehdään, kun maata on moukaroitu viimeiset 25 vuotta?
Saksan pckakuuri todella tehosi.
muistutan, että SAKSA KOMENTAA SUOMALAISIA
MILLOIN KURKUN TAIMET NOSTETAAN JA LEIKATAAN ALAS.
VILJELIJÄ EI SAA EDES MYYDÄ TUOTTEITAAN PAIKALLISILLE
Saksa haluaa suomen tuotteet - arvostavat laatua
ja suomeen tuodaan puolalaista ja ukrainalaista
SAKSA KUSETTAA TEITÄ KAIKKIA
muutenhan paikallinen kasvihuone toimittaisi AINA ENSIN LÄHIKAUPPAAN!
nyt kuljetuksilla ja tuilla saadaan ilveiltyä ihmeellinen karuselli
ettei vaan kenelläkään ole enää järkeä päässä