Toivottavasti moni maatilaloinen

menee konkkaan niin säästyy veronmaksajien rahoja tärkeämpiin kohteisiin.
11<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

101 ruokaa perunasta
kattellaan ensi kesänä

Äänestä
  • Kunhan ei tee niitä ruokia väkevästä Suomiperunasta niin hyvää tulee.

    Äänestä

vähän taijat nyt provosoida jurputtaa tukijaisista. Mieluumminko ostat puolassa valmiiksi keitettyjä pottuja ja käyt Lidl ostaa saksassa ydinvoimalan viereisillä pelloilla kasvaneesta viljasta leivottua pullaleipää

Äänestä
  • Kyllä suomalaista ruokaa on mahdollista boikotoida. K-kaupasta saa puolalaista jogurttia, s-kaupasta tanskalaista säilykelihaa, ja lidlistä saksalaista maitoa.

    Mukava on kotona köllötellä vatsa täynnä kun tiedän että suomalaiset tukijussit ei kostunut penniäkään minun tämänkään päivän ruokailuista.

    Äänestä

  • Delphin kirjoitti:

    Kyllä suomalaista ruokaa on mahdollista boikotoida. K-kaupasta saa puolalaista jogurttia, s-kaupasta tanskalaista säilykelihaa, ja lidlistä saksalaista maitoa.

    Mukava on kotona köllötellä vatsa täynnä kun tiedän että suomalaiset tukijussit ei kostunut penniäkään minun tämänkään päivän ruokailuista.

    Olen samaa mieltä!

    Äänestä

Onhan niitä Suomessakin, Loviisa ja Olkiluoto :)

Äänestä

Syö sitten oma paskasi kun todellisuus koittaa kotimainen ruoka loppuu kaupoista

Äänestä

Suomessakin kannattaa porkkanoita kyntää peltoon ulkomailta tulee porkkanaa 25 senttiä kilo

Äänestä

Suomessa ei kannata maata viljellä kuin Etelä Suomessa.
Muut tilat voidaan lakkauttaaa kannattamattomina.

Äänestä

Pääsee maatilansa pitäjä nostaan toimeentulotuki työttömyysturva sitäkö se aloittaja haluaa sinä maksat sen verovaroista kiitos etukäteen jo

Äänestä

On taas laskutaidoton ja vähäisillä ymmärryksen lahjoilla varustettu sosialisti, tai vähäisemmillä lahjoilla varustettu kokoomuslainen kirjoittanut aloituksen.

Kas kun maataloustukien jälkeenkin maatalous tuottaa sentään hieman arvonlisää. Ei paljoa mutta hieman plussaa kuitenkin. Kalliimmaksi tulee valtiolle maksaa sosiaalitukia vetelehtimisestä kuin maksaa jonkin verran siitä, että toinen tekee työtä ja valtio saa hitusen enemmän takaisin kuin on maksanut.

Kokoomuslainen tietysti valittaa, ettei noin matalan tuottavuuden alaa pidä tukea. Mutta kun tuo maatalous sattuu olemaan huoltovarmuusala. Ja vieläpä sellainen, ettei tuotantoa voi ykskaks vaan käynnistää, jos kapasiteettia ei ole pidetty toiminnassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

menee konkkaan niin säästyy veronmaksajien rahoja tärkeämpiin kohteisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu