Onko tuo asia paisunut suomessa kun tuota sakkia suomeen tuotu?
nehän ei viinaa juo muslimit
nehän ei viinaa juo muslimit
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kysymyksesi koskee ilmeisesti Al-Holin leirilta haettuja lapsia. Muita Suomeen viime aikoina tuotuja ei mieleen nimittäin tule.
Epäilen, ettei moinen määrä voi tilastoissa näkyä. Eivätkä lapset hirveän paljoa viinaa juo muutenkaan.
rikospaikka ohjelmassa ainakin lähes aina kysymys ulkomaalaisista kun huumerikoksia setvitään
Wallanderissa aina..
Onko näin? Voi että.
Itse tunnen muutaman huumeita käyttävän/käyttäneen ihmisen ja tiedän yhden niitä myyneen. Yksikään ei kylläkään ollut ulkomaalainen. Tuppaavat nuo moottoripyöräjengitkin olemaan kovin kotimaisia.
Mutta kuten katsomasi ohjelmatkaan, ei minun kokemukseni juuri todellisuudesta kerro. Eiköhän se ole kuitenkin tilastoista tuo metsästettävä. Niissä ei valitettavasti Al-holin pakolaisia eritellä. Eivätkä ne kyllä niissä näkyisikään.
Taisit olla oikeassa. Tässä faktaa ulkomaisten rikollisuudesta.
"Vuosien 2017 ja 2018 aikana ulkomaan kansalaisia epäiltiin rikoslakirikoksista 1,2 kertaa enemmän kuin suomalaisia. Ruotsalaisia epäiltiin 2,3 kertaa suomalaisia enemmän ja irakilaisia 2 kertaa enemmän.
Joidenkin rikostyyppien kohdalla ero on vielä suurempi. Esimerkiksi huumausainerikoksien kohdalla somalialaiset miehet ovat epäiltynä 3,4 kertaa useammin kuin suomalaiset miehet. Seksuaalirikoksien kohdalla irakilaiset miehet ovat epäiltynä 12,8 useammin kuin suomalaiset miehet. "
https://www.stat.fi/til/rpk/2018/13/rpk_2018_13_2019-05-16_tie_001_fi.html
Sipilän luomaa turvallisuutta
mitä tekee meidän nuorisolle huumeet