JEESUS NAULITTIIN RISTILLE VAIN KERRAN!

Mutta se riittää, sillä sovitustyön vaikutus kestää iankaikkisesti!
35117
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

”Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan.

2Äänestä
  • Noin uskossa uskotte... Matt.:24:23- 26 25:41, Apostolien teot:13:6

    Äänestä

  • Mistä tuo oppisi on?

    Äänestä

Miksi se tällä palstalla pitää naulata tolppaan useamman kerran päivässä?
Kysynpähän vaan?

1Äänestä
  • Naulaaminen tuo kicksejä!!!

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Naulaaminen tuo kicksejä!!!

    Niin kai sen täytyy olla.

    1Äänestä

  • Ei naulata ei. Kerran vain, mutta siitä KERROTAAN, sillä se pelastaa. Ymmärsitkö vieläkään? 😁

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei naulata ei. Kerran vain, mutta siitä KERROTAAN, sillä se pelastaa. Ymmärsitkö vieläkään? 😁

    Satu päivässä riittää jopa lapsillekin, se luetaan yleensä iltaisin.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Satu päivässä riittää jopa lapsillekin, se luetaan yleensä iltaisin.

    Lapset otetaan huostaan, jos joku "hihhuli" menee niille kertomaan,
    jotain naulaamistarinoita.😢

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin kai sen täytyy olla.

    Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat.

    Äänestä

  • Hä? En ole edes nauloja nähnyt!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei naulata ei. Kerran vain, mutta siitä KERROTAAN, sillä se pelastaa. Ymmärsitkö vieläkään? 😁

    Ei sitä tiedä vaikka naulattaisiin toistamiseen, jos ei oppinut kerrasta ja erehtyy näyttämään naamansa uudelleen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei sitä tiedä vaikka naulattaisiin toistamiseen, jos ei oppinut kerrasta ja erehtyy näyttämään naamansa uudelleen.

    Ei lai pilvessä toikkaroinnista juuri missään noin kovaa rangaista. Kannattaa kyllä katsoa minne hyppää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei naulata ei. Kerran vain, mutta siitä KERROTAAN, sillä se pelastaa. Ymmärsitkö vieläkään? 😁

    Ei ne ymmärrä. Liian vaikeaa.

    Äänestä

Kaikkivaltiaan Lait asettaneen Jeesuksen antamana on Vaatimus: Joh. 14:15
/ Ehdoton kielto: Matt. 24:23 ja kiellon kohde: Apostolien teot:13:6
/ Kiellon hylkäämisen seuraukset: Luukkaan evankeliumi: 7:23.
/ Matteuksen mukaan: 25:41
-
Ja kun Lait antanut Kaikkivaltias Jeesus ei syntejä=rikoksia sovittanut vaan tuomitsi laittomat niin kuka ne kristittyjen synnit sovitti?
kun tällä ei ole valtuuksia Kaikkivaltiailta: Apostolien teot:13:6 ja 1
Johanneksen kirje 3:4-10 / Ja kun Lait antanut Kaikkivaltias Jeesus ei syntejä=rikoksia sovittanut vaan tuomitsi laittomat niin kuka ne kristittyjen synnit sovitti? ....kristittyjen oma laittomuuden Barjeesusko?
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."

Äänestä

Naulitsemissatu on väkivaltainen. Satu muutettava rauhanomaisempaan muotoon.

2Äänestä

Jeesuksessa on pelastus ,mutta kuten raamatun teksti varoittaa niin pelastuksen voi menettää.
Siksi varoituksia varoituksien perään ihan meidän sukupolvelle ja ilmestyskirjaa myöten.

Äänestä
  • Kyllä. Me tarvitsemme Jumalan varoituksia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä. Me tarvitsemme Jumalan varoituksia.

    Aivan niin. Tarvitaan kilvoitusta.

    Äänestä

Niinhän tuo vain kestää ja kestää. 2000v venattu ihan turhan päiten. Hohhoijaa.

2Äänestä
  • Lyhyt aika ikuisuuden rinnalla! 😁

    Äänestä

Selvä!

Äänestä

Aloittaja on naulannut jeesuksensa ristille niin monta kertaa, että jos ne naulat oisi käytetty rakennushommissa, niin eräskin talo olisi noussut pystyyn.

1Äänestä
  • Ja nykyään käytettäisiin naulapyssyä. Runkonaulaimella kun pistää ukon riippumaan, niin pysyy.

    1Äänestä

  • Väärin. Miksi sinä tahallasi käsität väärin?

    Äänestä

JEesus Nasaretilainen hirtettiin eikä suinkaan ristiinnaulittu. Hän inkarnoitui Apollonius Tyanalaiseksi myöhemmin.

2Äänestä

Sanos muuta. Huomattava mediatapahtuma yhden rikollisen teloituksesta varsinkin kun suurin rikos oli varmaan homoseksuaalisuus.

1Äänestä

On ihanaa että jumala tulee ja vihaa! On verta ja suolenpätkiä. Mahdotonta teurastusta. Se on autuutta se.

1Äänestä

Voitte vain kuvitella mitä palannut Jeesus tuumaa ihmisistä jotka kantavat kidutusvälinettä kaulassaan tai pitävät seinällä.
Sattaa sen verran vieläkin vituttaa....

1Äänestä

Sattuikohan sitä?

1Äänestä

Amen. Maailmassa ei ole mitää ihanampaa käynytkään tapahtuman jälkeen.

Äänestä

Juurikin noinikkäästeen!

Äänestä

Kyllä yksi jeesus kerran vuodessa pitäsi naulata seinään tai puuhun kerran vuodessa eihän se jahvetti jumala muuten lepy kun uskovaisetkin on niin saatanan syntisiä nykyään.

1Äänestä

Ensin pitää tulla uskoon, sitten vasta voi alkaa pyhittäytyä ja siivota elämänsä. Näin lyhytvideo sen opettaa:
https://youtu.be/5J_clCAuX9I

Äänestä

Eikä tässä vielä kaikki. Samalla vaivalla kunnon show pystyyn: Nykyään voitaisiin nakutella runkonaulaimella useampaan kertaan ja samalla myös mielikuvitusellisemmistakin paikoista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 32 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mutta se riittää, sillä sovitustyön vaikutus kestää iankaikkisesti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu