Pyytäisin vilpittömästi vihjeitä lakiasiantoimistoista jotka ovat erikoistuneet tulonmenetyksiä koskeviin vahingonkorvauksiin, sekä henkisiin kärsimyksiin? Miten tämä liittyy uusiutuvaan energiaan? No liittyy siten että täällä meillä tuulivoimahankkeet ovat viivästyneet vastustamisesta johtuen ja suuri osa vastustamisesta on liittynyt muutaman ihmisen jatkuvaan, systemaattiseen pelotteluun infraäänien terveysvaikutuksilla. Tästä pelottelusta on myös aiheutunut niin suoraa kuin epäsuoraakin henkistä kärsimystä osalle kuntalaisille, etenkin vanhusväestölle. Noin parin kolmen vuoden ajalta on hyvinkin tarkkaa kirjaa siitä millaista tämä valheeseen perustuva, jopa välillä maanomistajin uhkailuksikin mennyt pelleily on mennyt. Lisäksi on melko vankkaa todistusta siitä miten arvoltaan 120tuhatta olevan omakotitalotontin arvo on näillä pelotteluilla saatu painumaan likimain puoleen. Tässäkin yhteydessä voidaan puhua tulonmenetyksistä.
Tarkoituksenamme on tehdä tästä ennakkotapaus, sillä meidän ja monen mielestä tällaiselle huuhaalla pelottelulla ja hankkeiden jarruttamiselle on tultava loppu. Liittyy vahvasti eilen Valtioneuvoston rahoittaman tutkimuksen julkaisuun.
Nähdään oikeudessa
8
192
Vastaukset
- Anonyymi
Tuskin löydät täältä vihjeitä joten suosittelen ihan vaan googlettamaan ja lähettämään kysymyksiä asian suhteen lakiasiaintoimistoille. Voi olla haasteellinen asia mutta jos näyttöä löytyy ansionmenetyksistä niin mikseipä niin. Muu onkin sitten enemmän haasteellista todentaa olettaisin.
- Anonyymi
jOS EI OLE OLLUT TULOJA NIIN EI MENETYKSIÄKÄÄN.
- Anonyymi
Se on totta, että tuulivoimalaitosten läheisyys pudottaa kiinteistöjen arvoa roimasti. Jos saat korvauksia, niin myös minua kiinnostaa lakimiehen yhteystiedot.
- Anonyymi
Se arvon pudotus on todella roima.
Rakennusten arvo putoaa käytännössä nollaan, eikä maakaan kiinnosta muita kuin jotain naapurin isäntää, joka voi olla kiinnostunut kiinnostunut viljelymaasta. Rakennusten arvo yleensä menetetään, koska ne eivät sovellu edes vapaa-ajan asunnoiksi tuulivoimaloiden tultua.
- Anonyymi
Jos saisin joskus tilapäisen mielehäriön jonka seurauksena haluaisin muuttaa maalle. Niin yksi kriteeri maallemuutossa olisi että lähistöllä ei saa olla tuulimyllyjä eikä niille saa olla kaavoitettu lähimmän sadan kilometrin säteellä sijoituspaikkoja.
- Anonyymi
Jos minun kesämökkini lähelle ruvetaan rakentamaan tuulimyllyjä. Niin minäkin haluaisin tietää mistä löytyy kohtuuhintainen, pätevä ja luotettava lakimies tekemään valituksen ja vetämään kunnan oikeuteen.
- Anonyymi
Kyllä meillä pyörii mukavasti tuulimylly 3,5kw eikä pidä mitään ääntä ja ilmaista virtaa tulee !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä meillä pyörii mukavasti tuulimylly 3,5kw eikä pidä mitään ääntä ja ilmaista virtaa tulee !
Mistäs olet löytänyt niin mainion myllyn että virtaa tulee ilmaiseksi?
Ennen sanottiin että ilmaista tavaraa on vain varkailla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 373401
- 971684
- 1361595
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa451470- 911290
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo291192- 571095
MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil2451042Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa270991Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall125990