K-kauppa myy plussa-kortilla kaljaa halvemmalla kuin ilman korttia. Onko laillista?
Plussa-kortilla kalja halvempaa, onko laillista?
Anonyymi
30124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
ei tietoao mutta taitaa olla alkoholitonta mallia jos tarkemmin katsoo, muuten virhekö?
sinällään en tajua miksi ei mitä tahansa saisi myydä plussa etuna kun kerra myyniissä on sama kauppa, se tuntuu kusetukselta tavallaan
mutta lakeja ym asetus noudatettaava
5,0 prosenttista amerikan budvaiseria.
Käy hakeen s-marketista niin saa halvemalla ilma boonuksiakin.
Osta Alkosta, täysihintainen ja -volttinen maistuukin paremmalta!
Alkoon on kuulemma tulossa takaisin asiakaskortti eli viinakortti, hehe. Yli 1200 pulloa olutta vuodessa juovat saavat jouluna sixpackin ihan halvalla .. älä unta näe
Ei ole nyt siitä kyse, vaan siitä rikkooko kapitalistifirma Suomen lainsäädäntöä.
No nyt kannattaa valittaa äkkiä johonkin, vaikka Päivi Räsäselle tai sitten vaan hommata plussa-kortti.
Ei ole kyse mistään valittamisesta, vaan lainsäädännön noudattamisesta.
Kaikilla+kansalaisilla+on+jo+Kelakortti+jolla+pitäisi+saada+yli+60%+kirkasta+viinaa+omakustannushintaan+koronan+taltuttamiseksi.++Kaljoista+ei+niin+väliä.
Onko viinakortissa sama kuin Kelakortissa omavastuu ja paljonko se on? Kelalla tais olla 50e, mutta sehän tulee Alkossa täyteen jo tammikuussa.
Onneksi olen säilyttänyt kuitit tämän vuoden viina-ostoksista joten omavastuuni niistä on jo täyttynyt joten suuntaampa lähimpään Alkoon ostamaan viinaa Kelakortilla.
Lue Finlexista. Ei ole laitonta, miksi olisi?
Kannattaa+ostaa+mieluummin+lidlistä+5,3%+perlenbacheria+kuin+tuhlata+rahansa+tiskivedeltä+maistuvaan+pirkka-olueeseen+vaikka+sen+plussakortilla+halvalla+saisikin.
Ei ole kyse hinnasta, vaan lainsäädännöstä ja sen noudattamisesta. Saako alkoholista antaa alennusta jäsenkortilla? Mitään bonuksia ja vastaavia ei ole enää muutamaan vuoteen saanut antaa alkoholiostoksista.
Poonuksia ei saa alkoholijuomista eikä tupakasta. Mutta kyllä juomien hinnoissa voi olla pieni ero eri kaupoissa. Olen huomannut sen, kun käyn kahdessa eri K-kaupassa.
Tietenkin alkoholijuoman hinta saa olla mitä tahansa, kunhan ei myy tappiolla. Mutta onko alennuksen antaminen alkoholista etukortilla laillista?
Lidlissä et maksa olutostoksistasi plussaa etkä boonusta vaan saat ne edullisesti ilman että kaupparyhmittymät tietävät alkoholi-ongelmastasi.
Hinta ei ole tässä kysymys, vaan lainsäädännön noudattaminen. Saako etukorteilla antaa alennusta alkoholijuomista? Bonuksia ja vastaavia ei ainakaan saa enää antaa muuta kuin korkeintaan juomapakkausten mahdollisista panteista.
Kuka kieltää myymästä tappiolla ?
Ennen tuota oli Pirkka siideri pluskortilla 2.05 ja ilman korttia 2.45.
Tuo hinta oli K -marketeissa eikä tullut mieleenkään siitä valittaa.
Sama lähikauppa myi ½ litran lonkero tölkkejä erän 1 € kappale, kun oli parasta ennen päiväys ohi. Ensiksi ostin yhden ja maiston, että ehtaa tavaraa ja lähin takas sinne, saatana ei ollut kun kymmenen jäljellä, koska joku saatanan ahne oli ostanut varmaan 50 tölkkiä satsista pois.
Alennuksella saa myydä lyhyenkin aikaa, kunhan ei ilmoittele siitä "ulkopuolelle". Esimerkiksi Lidlillä on joskus viikonlopun mittaisia alekampanjoita olutlaatikoista.
Tallinnan Prismasta sai ainakin joskus boonusta viinastakin.
Ei saa enää.
"Ostohyvitysten maksaminen on kielletty Suomessa toimivan etuohjelman yhteydessä myös ulkomailla tehdyistä alkoholiostoista."
On laillista antaa alennusta etukortilla. Ns. hyvityskielto ei koske kuin bonuksia ja vastaavia palautuksia.
"Hyvityskielto ei estä tarjoamasta esimerkiksi kanta-asiakasetuna jotain alkoholijuomaa edullisemmin."
Mikä laki kieltää myymästä kaljaa alennuksella tai antamasta siitä ostobonareita? Ei mikään, myyväthän kuppilatkin happy hour -hintaisia bissejä.
Bonuksia ei saa enää antaa.
"Alkoholijuoman hinnasta annettavan hyvityksen, joka lasketaan alkoholijuomien tai muiden kulutushyödykkeiden ja palveluiden ostojen perusteella, tarjoaminen ja maksaminen vähittäismyynnissä ja anniskelussa on kielletty."
Ai k18 tuotteista ei saakaan boonusta? Turhaan sitten tilasin k-plus kortin.
Kelakortillekin voi tuntua joskus ladatun ylimääräistä etua. Kuka lie varannut sitten.
alennuksen saaminen on eri asia kuin
plussan kertyminen
ehkä tuossa kiertää osaavat säädöksiä, jos noin edes on? en ole huomannu mitään kalja tarjousta.
mutta jos siis alennus tulee plussalla, mutta ei saa plussaa muuten siitä ostoksesta, niin taitaneet keksiä ovelan jutun
jos noin on, aika tyhmää eli on tuotteita joista saa plussa kortilla alennuksen
mutta samalla tuote kuuluu ryhmään joista ei kerry ostettaessa plussaa.
samoin eikö savukkeet ainakin kuulu siihen ryhmään?
Amerikan budvaiseri on plussatarjouksessa.Se aito tsekkoslovakialainen ei.