100 00 e koronatukea. Enps tajunnu hakee, mutta voihan sitä hakee jälkikäteen.
Ei ole päässyt hkemaan töitä, siihen voisi hakea tukea että on pitänyt olla kotona.
työtön on heikoilla kun ei ole tuloja, joten koronatuki olisi heille tosi hyvä.
korvauksiakin pitiäsi nostaa normaalille tasolle, ainakin 1500 e nosto olisi hyvä.
Ei ole päässyt hkemaan töitä, siihen voisi hakea tukea että on pitänyt olla kotona.
työtön on heikoilla kun ei ole tuloja, joten koronatuki olisi heille tosi hyvä.
korvauksiakin pitiäsi nostaa normaalille tasolle, ainakin 1500 e nosto olisi hyvä.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Bisnes finlandia kuuluu kaikille.
Kuuluu ainakin rahat joita jaetaan holtittomasti.
Niitä jaetaan monia vuosia pelkkää tappiota tehneille yrityksille (niitten pitäisi olla jo haettu konkurssiin verottajan toimesta!), jopa postilaatikko-osoitteellisille rahaa !! On jaettu myös suurille miljoonien voittoja tehneille, joille tuo raha on kuin ei mitään.
Hjallis Harkimokin otti esille firman, jonka liikevaihto oli ollut 1000 euroa ja tappio 7000 euroa ja rahaa tuli kuin rännistä ikään. Ei se Hjalliskaan tykännyt tuosta kun mainitsi.
Perusteet rahan levittämiselle väärille yrityksille on nähty, mutta mitä tekee hallitus?
Perustat vaan pöytälaatikkofirman ja keksit jonkun hienon kehitysidean. Johan jotkut fiksut on noin kupannut koronatukia🤑🤑🤑
ei sitä köyhille anneta !!
vaan rikkaita tuetaan, kuten ennenkin,, Ek, Mtk, ja ne saa enemmän.
Luokkayhteiskunta on tällainen !!
Ja kuspää hallinto tuhlaa lainarahaa rikaille !!!
suomi velkaantuu,,,,
Kyllä täällä jaetaan rahaa ihan kaikille, ei täällä jaotella rikkaita. Lisäksi tietyt tuet ja avustukset jaetaan vain köyhille. Se on sitten eri juttu, jos köyhä ei osaa hakea tukia, niin siitä voi syyttää itseään. Ja tukien hakemiseenkin saa apua ja tukea.
Paljon köyhille tarkoitettua rahaa jää jakamatta, kun hakijoita ei edes ole! Joten älä trollaa!!
Joku luonnevikahan se on jos ottaa rahaa kansalta perusteettomasti ja moni selvästi huijaten ja sitten vaan rahat taskuun! Kun näitä tulee olemaan satoja ehkä tuhansia, niin takaisinperintä taitaa olla aivan mahdoton tehtävä ja työllistää vielä täysin turhaan nyt tämän mokan takia myöhemmin.
Sama se myös suljettujen elinkeinojen kanssa...minkä taakseen jättää sen edestään löytää.
Ei tule pitkän päälle tuo kuolemienkaan määrä Suomessa tähän jäämään. Ruotsi antoi kansalaisilleen vapauden lakien mukaan ja se päättää miten liikkuu ja missä liikkuu.
Kyllä Suomessakin noita suuria ostoskeskuksia olemme aina välttäneet, ne ovat kaikkea muuta kuin houkuttelevia. Samoin on kyllä muukin rakentaminen todella surkeassa jamassa viihtyisyyden puolesta.
On kuule namurahaa nuo, jos on jaettu nyt tuota koronatukea jollekin väärin perustein ja sitä paitsi takaisinperinta myös toimii.
Vaan siinä Suomi vuotaa kuin seula, kun Kelan kautta mätetään rahaa tuhansille aivan perusteettomasti. Kela jakaa rahaa vuosittain n. 15miljardia euroa rahaa erilaisiin etuuksiin ja tukiin, siitä potista monet vetää suorastaan suokuokalla rahaa. Ei ole minkäälaista valvontaa ja takaisinperinnät on olematonta. Et jää kiinni, ellei joku sinua erikseen anna ilmi. Ohessa yksi esimerkki, kuinka Kelaa huijattiin https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201707302200294436
ja lehtitietojen mukaan tämäkin tapaus tuli ainoastaan ilmi ulkopuolisen ilmiannon perusteella.
Asumis- ja toimeentulotuilla keplotellaan melkoisesti, niillä maksetaan asuntoja ja uusia Mersuja, sekä moottoripyöriä. Tämä on tätä päivää!
Hurstille oltaisiin annettu 100 000 jos vain olisi hakenut.
se raha meni täysin hukkaan eri keinottelijoille!!
-miten voi olla näin älytön ja osaamaton hallinto suomessa?
siis täysin osaamatonta hallintoa, ja hallitus, ministerit ei ota vastuuta.
Ei se raha hukkaan ole mennyt, siinä on aika rankat ehdot, että voidaan vielä nähdä aika monet takaisinperinnät.
On näitä ollut ennenkin, miten muuten luulet niin monien aikoinaan lähteneen Australiaan, Kanadaan tai Ruotsiin töihin.
Olisit itse hakenut, jos se on NIIN helppoa!
Minulla kokemusta aiemmasta ihan omakohtaisesti, kun jaettiin paljon kohua herättänyttä avustusta, siinä oli niin rankat ehdot, että olin yli 15 vuotta melkoisesti "löysässä hirressä" roikkumassa, kun olin todella tarkkailussa. Ja jossain vaiheessa olin joutua maksamaan takaisin paljon suuremman summan (yli 100000€!!!), mitä olin saannut sitä avustusta. Jouduin vielä pakotettuna muuttamaankin toiselle paikkakunnalle niiden ehtojen mukaan. Joten ota selvää asioista ennen trollaamista!!
Hei et kai kuvittele että niistä ehdoista kukaan välittää????? Ei kuule, kansalle voi sanoa mitä tahansa mutta toiminta eduskunnassa ymn on aivan toista.
Kansalta otetaan eurokin takasin jos liikaa on maksettu, mutta ei 10 milj hyväveli systeemissä niin tehdä, eikä binese finlandiassa ym missä valtio maksaa rikkaille.
Aina keksitään teko syy jottei peritä takasin, kyllä tututtujen tutut ranhansa saa pitää toisin kuin kansa.
Voi sinua tietämätöntä, kyllä rahojen takaisinperintä toimii!! Siinä kuule menee talot ja tavarat pakkohuutokauppaan, kun niitä rahoja peritään, jos nyt on jotain ulosmitattavaa. Kyllä systeemit toimii, olen sen verran ollut mukana, että tiedän!
Tietty aina on joukossa sellaisia ketkuja, jotka keplottelee sitten omaisuutta toisten nimiin ja pitää luotollisen tilinsä aina miinuksella, kuten eräs hyvin tunnettu entinen pankinjohtaja. Hänenkin kohdallaan kävi sitten niin, että se keplottelu maksoi kaverini uran, joutui eroamaan valtiovarainministerin paikalta.
Kunhan nyt osaisit hakea kaikki muutkin tuet, mitkä on olleet haettavissa ilman tätä koronaakin. Paljon jää EU:n tukirahaakin käyttämättä, kun sitä ei osata hakea. Sama juttu monien ministeriöiden ja säätiöiden vuotuisista rahavaroista jää käyttämättä, kun hakijoita ei ole. Ja nämäkin rahat on KAIKKIEN haettavissa!
- osaamaton, naiivi hallinto tupsuttaa rahaa sinne tänne, ymmärtämättä kriisin vakavuutta.
-osaamattomalle hallinnolle ei tulisi antaa lainarahaa käyttöön.
tilanne on kuin hölmöläis-tarinoista !
ja kun ilmaista rahaa jaetaan, niin aina löytyy epärehellisiä rahan haluajia.
on siis rikollita toimintaa tämä vähäjärkisyys.
Osaamaton hallinto tulsi nopeasti laittaa vaihtoon !!
Kriisaikoina tälläiset tolvanat ja harjoitettu rahanjako ja korruptio tuhoaa koko maan !
Moraali on jo tuhottu.
Oletko perehtynyt noihin avustusten ehtoihin? Ei ole mielestäni osaamatonta touhua!
Kunhan nyt edes itsekin osaisit hakea kaikki avustukset mihin olet oikeutettu...
Voit hakea työttömänä vaikka kuinka erilaisia apurahoja, stipendejä ja tukia. Ei työttömyys mikään este ole moneenkaan rahoituksen hakuun. Täysi tampio on työttömänä peruspäivärahoilla, koska rahaa on jaossa niin valtavasti ja vailla ottajaa!
Nuo koronatuet on työttömälle niin hankalia, kun ei niitä kaikki yrittäjätkään viitsi hakea, mutta muita rahoja on tarjolla vaikka kuinka ja ne soveltuu paljon paremmin työttömälle, eikä ole pelkoa, että peritään takaisin!
-teoriaa,,, ja syvää tietämättömyyttä,,,,, - ja ei ole jossain jotain tuki-hanaa..
Mutta eri laisiin toimiin ja omistamiseen on kyllä haettavissa tukea ja vero-alea.
Mutta ei ne on enemmän elinkeino, urheilu, taide, tms, tukea,,,,,, tuki jonkin tekemiseen...
Sinulla itselläsi on syvää tietämättömyyttä! Kyllä rahaa on jaossa monessa paikkaa, kun vain osaat hakea, eikä ole sidoksissa omistamisiin.
Otan ihan esimerkkinä taasen kerran; Vanhin lapsistamme harrasti partiota, meillä ei ollut rahaa kustantaa häntä kansainväliselle partioleirille kauas ulkomaille, joten anoimme hänelle stipendiä matkaa varten, lisäksi kävimme kysymässä muutamista yrityksistä sponsoreita tuolle matkallle lähteville partiolaisille ja aika moni yritys lähtikin sponsoroimaan tuota matkaa, mm. eräskin kauppa kustansi bussimatkalla tarvittavia eväitä.
Tai sitten, haimme yhdeltä säätiöltä stipendiä lapsemme harrastuksiin ja koska hakijoita ei ollut juuri muita, saimme stipendin lapsellemme.
Toki avustuksiin ja tukiin on aina selvitettävä se tarve ja tehtävä tarvittaessa hyvinkin tarkat laskelmat kustannuksista, mutta ne on hyvin helposti tehtävissä. Lisäksi avustusten ja tukien myöntäjät haluavat joskus myös nähdä, että miten heidän myöntämät rahat on käytetty, kuten matkoista raportit ja mahdollisesti kuvia. Ne on kuitenkin helppo järjestää.
Paljon on myös avustuksia, joita jää käyttämättä, kun niitä ei osata hakea. Muistan nuorena, kun haimme kavereille harrastuksiin nuorisolautakunnalta avustuksia, olimme ainoat hakijat ja saimme aina ne jaossa olevat määrärahat sieltä. Joskus hieman keljutti taas niiden kavereiden puolesta, jotka eivät osanneet hakea niitä avustuksia ja raha olisi ollut heille todella tarpeen.
Parannukset heikompiosaisten toimeentuloon ei toteudu koskaan kekkulin ollessa kassanvartiana , on vain odotettavissa leikkauksia ja tuloerojen kasvua , aivan kuin erään suomen epäsuosituimman ollessa vallankahvassa , heikoimpia nyt on vaan helppo kurmuuttaa kun ei puolustajia löydy.
Oli valtionvarainministerinä vaikka vassari, ei muutosta tapahdu, koska valltionvarainministeriö sanelee realistisesti mihin on varaa ja mihin ei. Nyt muuten varsinkin on tilanne, että tuli kuka hyvänsä valtiovarainministeriksi seuraavaan hallitukseen ja oli luvannut mitä hyvänsä, niin hän tekee juuri niin, kuin valtiovarainministeriön virkamiehet sanovat. Jakovarat meni tässä koronassa!
Tosin köyhille on rahaa jaossa yllin kyllin, jos vaan osaavat sitä hakea!