Maahanmuuttajaoppilaiden tukeminen koulussa

https://www.utupub.fi/handle/10024/149370 "Pro Gradu -tutkielmani tarjoaa tietoa siitä, miten opettajat tukevat maahanmuuttajaoppilaita koulussa. Tulosten mukaan maahanmuuttajaoppilaiden tukeminen koulussa ei ole yksiselitteistä. Tämän vuoksi opettajien on otettava huomioon monia eri asioita maahanmuuttajaoppilaita tuettaessa."
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Samaa jankkausta kielitaidosta ja kulttuurista ja identiteetistä ja GLOBALISOITUMISESTA. Voi herran jumala.

Äänestä

Kuka tekisi tieteellisen analyysin ja tutkimuksen aiheesta "Kehitysmaamuslimioppilaan islam kotoutumisen esteenä suomalaiseen yhteiskuntaan"?

Äänestä

Poistetaan maastamme maahantunkeutujat ja heidän typerät kakaransa (eivät opi kuitenkaan mitään) päästään tästäkin ongelmasta ja lukemattomista muistakin ongelmista.

Äänestä

Gradun voisi tehdä hyvin integroiduista maahanmuuttajista, miksei oppia niistä, jotka ovat työelämässä oli hän sitten akateeminen tai duunari. Oppia heiltä eikä jauhaa tuota samaa shittiä mikä on jokaisessa maahanmuuttoa käsittelevässä brosedyyrissä. Nämä lainaavat toisiaan ja tekevät johtopäätöksensä sen mukaan mitä edellinen on graduunsa nakuttanut. Tylsää ja puuduttavaa lukea.

Äänestä
  • Niin totta, ei suomalaisen koululaitoksen tehtävä ole tänne vapaaehtoisesti tulleiden puolesta pureskella kaikkea valmiiksi. Jos haluaa hillotolpalle on sen eteen tehtävä töitä enemmän kuin alkuperäisväestö, mutta sehän on itsestään selvä asia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin totta, ei suomalaisen koululaitoksen tehtävä ole tänne vapaaehtoisesti tulleiden puolesta pureskella kaikkea valmiiksi. Jos haluaa hillotolpalle on sen eteen tehtävä töitä enemmän kuin alkuperäisväestö, mutta sehän on itsestään selvä asia.

    Kaikki paha tulee idästä; lähi-idästä ja Aasiasta. Who ei osaa hoitaa tehtäviään(kehitysmaajohtajat), irakilaiset valehtelijat ja terroristit, egyptiläistaustainen terroristi-iskun suunnittelija pidätettiin Espanjassa, Al-hol-leiriläiset, jotka hankkiutuneet Syyriaan vapaaehtoiseti!

    Äänestä

  • Kannatan! Olen itsekin ollut kuusi vuotta "mamuna" Norjassa. Työelämään sijoituin onneksi ns. muuttopäivänä. Töihin paikallisten sekaan ja olematon kielitaitonikin alkoi karttua vauhdilla, vaikken kielissä ole mikään nopeaoppinen. Ja jo siinä ensimmäisessä tilinauhassa ollut ennakonpidätysrivi nosti pääni täysin samaan tasoon itse norskienkin kanssa. Kulttuurierojen puuttuessa en tietysti ole vertailukelpoinen tapaus etnisesti vieraampiin "mamuihin".
    MUTTA!
    Kielikurssia käydessäni oli rikkautenani tutustua siellä eri kansallisuuksiin, joiden erot kotoutumisessa olivat valovuosien päässä toisistaan.
    Indokiinalaiset:
    Lähes poikkeuksetta buddhalaisia ja erittäin lahjakkaita etsimään ja löytämään töitä JA elämään kulttuurieroista huolimatta kaikkien sääntöjen ja maan tapojen mukaan. Kas! apua ja hyväksyntää saivat jopa Norjalaisilta "persuiltakin" (FRP:läiset). Kielitaitomme kehityttyä kyselin heiltä että miksi niin kova paniikki ja vaiva löytää HETI se työpaikka. Ja vastaushan oli täysin ymmärrettävä ainakin minulle. "Haluan maksaa veroja, elää OIKEAA elämää ja olla kuin kotonani". Ja onnistuivat siinä ihailtavan hyvin. Äärimmäisiä sopeutujia.
    Sen toisenlaisen ääriryhmän uskonnollista taustaa en tässä nyt kerro. He yleisissä keskusteluissamme arvostelivat usein Norjan yhteiskuntaa siitä, että se alkoi esitellä heille vain jotain "työhönsijoittumismahdollisuuksia" panostamatta tuon taivaallista heidän kotoutumiseensa. Noin 8 kymmenestä elivät työttöminä vielä useammankin oleskeluvuoden jälkeen. Heidän kotoutumisensa oli siis vain ja ainoastaan yhteikunnan vastuu ja asia. Ja paikallisten suhtautumisen heihin varmaan arvaattekin.
    Eli ne gradut ja tutkimukset pitäisi tehdä ehdottomasti myös niistä, jotka täällä ovat sijoittuneet heti työelämään ja eläneet siinä min. kaksi vuotta. Kuten kommentoitavani ehdotti. Tutkimustuloksia en ennalta arvaa, vaan TIEDÄN. Jäisipähän monta turhaa kinaa ja keskustelua kotoutumisongelmista kokematta kaikilla poliittisilla tasoilla.
    Jos pakolainen tai maahanmuuttaja on "radikalisoitunut", niin kuka uskoo hänen tuhlanneen jo kaksi vuotta jonkin työn "puurtamiseen" ja aikovan edelleenkin tuhlata. Että mittari siinäkin.
    Tämä tarinani perustuu omaan kokemukseen ja huomioihin aitiopaikalta ruohonjuuritasolta. Tiedän, mistä puhun.

    Äänestä

Maahanmuuttajalasten tukeminen koulussa ei ole sen tärkeämpää kuin suomalaislastenkaan. Vaikka suomalainen koulutus voi ainakin ulkopuolisten silmin hyvin, ei oppilaiden tukeminen välttämättä onnistu, koska opettajien/päättäjien ajatukset eivät kohtaa opiskelijoiden kanssa. Esimerkiksi erityisopetus: sitä tyrkytetään ja pakotetaan oppilaille, joita se ei voisi vähempää kiinnostaa, mutta sitä oikeasti haluaville sanotaan hymyillen ettei onnistu. Maahanmuuttajat ovat kiistelty aihe ylipäänsä, mutta ennen kuin aletaan vaatia heidän koulutuksensa täydellisyyttä, pitäisi se laittaa kuntoon suomalaislastenkin kohdalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.utupub.fi/handle/10024/149370 "Pro Gradu -tutkielmani tarjoaa tietoa siitä, miten opettajat tukevat maahanmuuttajaoppilaita koulussa. Tulosten mukaan maahanmuuttajaoppilaiden tukeminen koulussa ei ole yksiselitteistä. Tämän vuoksi opettajien on otettava huomioon monia eri asioita maahanmuuttajaoppilaita tuettaessa."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu