OHISALO: MIGRIN TURVAPAIKKAPROSESSISSA ONGELMIA.
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hulluhan se on. Tai pitääkö sanoa täyskaheli.
Irakilainen itse halusi palata maahansa ja sitten tuotiin väärennetty kuolintodistus esille...
Kalliiksi tulee ja sinä maksat...!
Joutsenoon vastaanottokeskuksesta päästettiin palautusta odottavia vapaaksi pari viikkoa sitten. Sinne levisivät kuin tuhka tuuleen. On täällä naivia politiikkonaisia.
Vai muka ensimmäinen kerta, kun turvapaikka-prosessissamme on ongelmia?
Todellisuudessa KOKO turvapaikka-järjestelmämme on ongelmallinen!
Jokainen juhlapaikanhakija saa jäädä maahan niin kauan kuin lystää kielteisestä päätöksestä huolimatta.
Ja rajat on avattu vain matuille, jotta varmistetaan mamutulva kriisiaikanakin!?
Tämä palautetun väitetty tappo on sitä suurta huijausta, mitä nämä mm. irakilaiset tekevät saadakseen mahdollisimman paljon elätettävia Suomeen. Tähän ansaan sitten nämä Ohisalon tapaiset suomensyöjät menevät.
"– Jos turvapaikkajärjestelmässä on ollut virheitä, ne on täytynyt korjata ja tämä ei ollut ensimmäinen kerta, kun osoitettiin että jonkunlaisia ongelmia prosessissa on ollut, sanoo Ohisalo MTV Uutisille.
Ohisalon mukaan maahanmuuttovirasto on tehnyt turvapaikkaprosessista oman selvityksen, jossa kävi ilmi, että korjattavaa on."
- Eipä näytä viheriä myöntävän yhtään mitään , edelleenkään. Koko muu kansa tietää kyllä turvapaikkaprosessissa olevan enemmänkin ongelmia . Muu väki, poislukien vallasrouva Ohisalon porukka , tietää kyllä MISSÄ ne ongelmat ovat.
Vallasrouva ei myöskään näe mitään kummallista siinä , että MIGRI: ssa voidaan tehdä virheellisiä kielteisiä päätöksiä , mutta samaan aikaan KAIKKI myönteiset päätökset ovatkin virheettömiä . .. muu kansa voisi ihmtellä tällaista todennäköisyys laskentaa.
Ihmettelen edelleenkin , että mistä se tietämätätön äänestäjäkunta löytyy joka näitä viherpö....tä äänestelee ?
Ministerillä on viime kädessä vastuu, ei ole migrin syy jos prosessi on perseestä, hallituksessa se on tehhty.
ohimeni
Eiköhän tuossakin olisi peiliin katsomisen paikka. Jos omat prioriteetit on saada Suomeen yhä enemmän turvapaikan hakijoita voi olla varma, että ongelmiakin ja väärinkäytöksiä syntyy. Pitäisi kuunnella sellaisia ihmisiä, jotka ovat jopa näistä nk. maanmiehistään varoittaneet, oppia pitäisi ottaa myös Ruotsista ja sen lisääntyvistä ongelmista.
Ihmetyttää myös sellainen asia, että Suomessa on vuoden 2015-2016 jälkeen huumausainekuolemat lisääntyneet. En mene sanomaan, että tässä olisi yhteys, mutta ehkä jonkun tahon kannattaisi tutkia tarkemmin.
https://yle.fi/uutiset/3-11331740
Tuossa on tuore uutinen, että Marinin hallitus ottaa lähiviikkoina Kreikasta "orpolapsia" Suomeen, joiden joukossa on mukana myös lasten vanhempia ja sukulaisia.
Orpolapsien mukana tulee vanhemmat. Ja sitten yhdistetään orpolapsen omat lapset.
Tällaisia tapauksia tulee kun mennään kritiikittä erilaisten asiantuntijoiden ja viranomaisten lausuntojen pohjalla päätöksiä tekemään.
Ja sellaisten selän takana sitten vastuuta pakoillaan.
Jo kyllästymiseen asti kuultu "asiantuntijalausunnot" kun voivat olla minkä suuntaisia tahnsa.
Niistä on kuitenkin valittava aina jokin, ja siinä tulee päättäjän osoittaa ymmärrystään.
Nyt ollaan myös saatu kuulla vain selityksiä ja syytöksiä kun oma taito ja kokemus ministereiltä puuttuu.
Jatkuvassa pieleen menemisessä paljastuu hallituksen ja nukkehallituksen ero.
Ohisalon tapauksessa on kyse myös tarkoitushakuisesta, aktiivisesta vääriin tietoihin perustuvasta päätöksenteosta.
Ai nytkö ministeri herää. Turvapaikka prosessi tarvitsee lopettaa ja ottaa järeämpi toimi koska nykyään kaikki saa sen turvapaikan vaikka saisi alkuun kielteisen päätöksen, tämä koskee tietty vain afrikasta ja muslimimaista tulevia ei muita.
Hölmöläiskansaa (osa kansasta on naiiiviuden huipentumia, ei kaikki) johtaa hölmöistä hölmöimmät eli vihervasurit. Persuja kehiin. Milloin alatte uskoa?
Missä luuraa rotta sekä kumppanit? Kovin ovat hiljaa.
Taitaa ottaa koville kun olivat väärässä. Onhan toi tyhmyyden huipentuma että jotakin väitetään kuolleeksi ilman ruumista ja todisteita. Irakista nyt saa kaikenlaista "todistusta" ostettua kadultakin mutta suomessa sentään poliisi huomaa kusetuksen. Mikä nolointa oli ohisalon anteeksi pyyntö euroopan ihmisoikeustuomioistuimelle. Missä oli ruumis ja todisteet ei missään muualla kuin ohisalon päässä. Näin kansaa kusetaan nyky suomessa.