On pakko jonnekin päästä avautumaan.
Niin julmalta kun tää kuulostaakin niin nää rajoitukset on auttanut mua pääsemään eroon jatkuvasta pelikoneiden ruokkimisesta. Outoa kun lompakossa on kuun puolessa välissä vielä kolikoita. Lisäksi ei ole tullut haettua pikaruokaakaan kun kerran näiden rajoitusten aikana.
On enemmän tullu seurattua mihin rahat menevät ja ruokakaupoista ei tuu paljoa heräteostoksia ostettua. Pikku hiljaa alkaa löytämään sen innon kokkaamiseen ja leipomiseenkin ja näin jää rahaa hieman säästöönkin kun ei tarvi aina leipää kaupasta hakea.
Minulla ei ole pahanpäivänvara kassaa, joten sitä olen nyt alkanut kasaamaan. Kaappeihin olen kuitenkin pienen ruokavarasto jemmannut jo jonkin aikaa sitten.
Miten muilla rajoitukset on vaikuttanut esim. pelaamisen hillitsemiseen? Onko pelaamises siirtynyt nettiin, vai siihenkö se loppui?
Itselläni on netissä pelitili, mutta siihen olen laittanut 40 euron max rajan kuukaudessa. Tätä tiliä en kuitenkaan ole paljoa käyttänyt. 20 e laitoin tässä kuussa sinne, mutta muuten ei enää houkuttele pelit kuten pahempina päivinä. Nukkuminen on helpottunut kun pelit on vähentynyt.
Rahaa jää kerrankin talteen
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1133765Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma453270Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest252600- 1992446
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem222379Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu351596- 1071398
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1471304Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja281284Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt711128