Attendon hoivakotien toiminta periaatteet

Anonyymi

Työntekijöiden hyvinvoinnista ei pidetä huolta. Tiettyjä työntekijöitä suositaan (vuoripirtissä). Menehtyneiden asukkaiden lääkkeittä annetaan muille asukkaille. Asukkaiden kakkasia pyllyjä ei pyyhitä kunnolla, vaan pari pyyhkäisyä ja uusi vaippa tilalle. Asukkaiden kanssa ei olla ja liian vähän työntekijöitä. Hoitajat myöskin pompottelee muita ja käskee muiden tekemään omat hommansa. Selän takana puhutaan pahaa ja ei saa viettää kunnon ruokataukoja. Hoitajat myöskin menee pukuhuoneisiin pitkiksi ajoiksi puhumaan puhelimeen ja istuu vaan sohvilla tekemättä mitään. Pomot ei vastaa viesteihin ja työntekijöille vastataan ilkeästi sekä muutetaan työtehtäviä ja aikoja seläntakana ilman että niistä kysytään.

6

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helsingin kunallisissa hoivakodeissa on kuollut tähän viikkoon mennessä 40.

    • Anonyymi

      Kontula, Diakonialaitos, Espoossakin kuollut, Vantaallakin kuollut koronaan. Ilmeisesti tuli vahingossa esiin, että virallisissa tilastoissa koronakuolemissa olikin vain sairaalan tapaukset. Liittyikö se vasemmistoministerien Attendon ym. maalittamiseen? Maalittajat hävetkää, kysymys on ihmishengistä.

      Helsingin kaupungin hoivalaitoksissa on vakavia puutteita! Esimerkiksi henkilökuntaa ei ole riittävästi ja hoitajat sukkuloivat koronaosastojen ja terveiden osastojen välillä. AVI:n haltuun koko hoiva. Näin vihreiden Helsingissä!

      Toivottavasti minä en koskaan joudu kunnalliskotiin. Ihan itseni ja omaisteni kannalta. Hoivakotien asukkaat ja omaiset ovat asiakkaita, eikä numeroita julkisen vanhustenhoivan kirjoissa. Nämä kestävyysvajeen "ongelmat" ovat asiakkaita!

      Sote kaadettiin tekaistuin syin vuosi sitten nykyisten ministerien toimesta. Asiakkaita seisotetaan terkkarijonoissa ja heiltä evätään edelleen pääsy koronavirustesteihin, vaikka he sinne haluaisivat. Vasemmistoministerit ovat haluttomia ostaa palveluja yksityiseltä, Korona saa sen sijaan levitä. Meillä ei ole varaa tällaiseen poliittiseen populismiin Suomessa.

    • Anonyymi

      On otettava huomioon seuraavat seikat.
      Nuo hoivakodit ovat varakkaita varten, rahastus firman osakkaille.
      Henkilökuntaa pidetään vähän, säästyy rahat osakkaille.
      Bisines on bisinestä.
      Olen varma, että tiettyjä lääkkeitä myydään hoivakotien ulkopuolella.

    • Anonyymi

      Samaa kokenut Attendon(lestadiolaisten) taloissa, ei ikinä enää töihin näille.

    • Anonyymi

      Työntekijänö smaa mieltä..

    • Anonyymi

      Entäs Betesda HÄH samanlainen huuhaa mesta. Kaiken hoitava pelle. Käykää katsomassa Lohjan Väänteenjoen hoitopaikkaa. Dementtia, sekakäyttäjä, alkoholisti narkkari Uskovaisten hoitokoti. Uskovaiset vetävät näitä hoitopaikkoja, pelle hermannit uskon varjolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1431
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1297
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      134
      1038
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      897
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      846
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      54
      822
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      774
    Aihe