saat etuudet puoli vuotta ennakkoon, jippii, vappu alkakoon
nyt uutuus huulipunalta
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Lisää pitää myös saada jos ne avustukset myös pämppää etukäteen.
Juu kyllä punahuulet osaavat vietellä, eturessun täyttö ennen yhdeksää kuukautta.
Hydridistrategiaan perustuu uusi huulipuna hallituksen uusin.
Työttömät demarit ja muu vasemmisto rynnii pitkäripaiseen. Kerrankin on rahaa ottaa monta viikkoa putkeen.
Palstapankkopölhölesta ei taaskaan omaa minkäännäköistä totuutta heitolleen:
...mutta ei niin, että kerralla maksettaisiin kuuden kuukauden ennakko, vaan siltä ajalta, miltä ihminen on hakenut työttömyysetuutta...
Juuri+noin,+päätös+tehdään+kerralla+6kk+ajalle+vaikka.
Noin+on+välillä+toimeentulotuessakin+tehty,+ainakin+viime+syksynä+jokunen+kuukausi+oli.+En+ymmärrä+miksi+taas+palasivat+1kk+välein+kaikki+tiliotteet+ja+selvitykset+kun+100%+varmuudella+mikään+ei+muutu+ja+jos+muuttuu,+on+selvä+että+työtön+työnhaku+päällä+työtön+ilmoittaa+sen+kun+kukapa+nyt+rangaistuksia+tai+muuta+seuraamusta+haluaa?+Ne+tuet+otetaan+mitä+laillisesti+tulee.
Joskus+aikoinaan+olisin+saanut+1kk+liikaa+oliko+se+asumistuki+mutta+kun+tiedän+että+se+perittäisiin+takaisin+ja+juuri+KELAN+kanssa+ei+työtön+voi+oikein+haluata+joutua+huonoon+väliin,+niin+ilmoitin+ajoissa+muutoksista.
Ja vappunaamarit kaikille.
Eikä saa puolta vuotta ennakkoon.
Nyt meni aivan väärin.
Saa päivärahan kuukausittain ilman päätöstä.
Ei taida olla käsityskyky tallella.
Holhous poistuu, viva korona brandy.
niin, niin kuin sanoit, saa päivärahan ilman päätöstä, siinä sitten yrittävät takaisinperiä
kyllä ne tasan armasti perii, vaikka olisi 6kk päätös etä 1x kk tulee ilman jatkohakemuksia siis aina päiväraha,
jos sulla tulee muutos sinä aikana, sinä ilmoitat sen tietysti. MIksi haluaisit ongelmia ja perintää?
Eihän kelan kans voi haluta ongelmia, tämä paikka maksaa eläkkeet ja päivärahat kaikki.. olet sitten tyhjän päällä, yksi niistä ketä katoaa metsiin ja poliisin etsii aikansa, loplta löytyy jonku kuusen juurelta veret valuneena ja villieläntein pureksimana raato.
Sitä ei oikein ymmärrä miksi käytäntö ei ole TOISTAISEKSI eli niin kauan tulee vakiosumma / kk jos on työtön vaikka tai muu alhaisen" perustulon "hakija?
Mitä järkeä on edes vuosittain tehdä hakemusta uusiksi tai jopa kerran kk?
kun selvä on että pitää ilmoittaa ja suurin osa ilmoittaa muutoksista. Hakemusten jatkuvan tehtailun siis jos vähentää redikaalisti näin, kela voi sen sijaan tarkistaa säännöllisesti vaikka verottajan kautta muutoksia tai eikö sieltä autom. taida kela tietojärjestelmiin ping-vastaus tulla jos jollain tulot lisääntyy?
Suurin osa tajuaa itse heti ilmoittaa muutoksista.
= yhtäkuin eli
"Toistaiseksi" tarvitsemansa etuuden hakija ja muutokset ilmenee joko automaation kautta tai hakijan ilmoittaessa jos muuta sisältöä elämän mikä nostaa tuloja tai jos vaihtaa eri nimelle haettavan etuuden?
AIka monee etuuteen tuo kävisi? työmarkkinatuki, päiväraha, toimeentulotuki ..
Villieläinten pureksima raato...tuo tulevaisuudenkuva innoitti minua joka olen aina ollut luonnonsuojelija.
Duunarin krapula tulee olemaan karmea, pää on kipeä, elimistö huutaa hoosiannaa ja monen kuukauden avustukset on juotu.