Hei! Mulle tehdään abdominoplastia parin viikon päästä. Jännittää, mutta olen onnesta mykkyrällå, että nyt pääsen leikkaukseen vallitsevasta tilanteesta huolimatta. Mitä minun tulee ottaa huomioon ennen leikkausta ja leikkauksen jälkeen?
meillä on puolitoistavuotias villi poikalapsi, jännittää hieman, miten pärjään hänen kanssa... isänsä jää ainakin kahdeksi viikoksi kesälomapäiviään viettämään, että pääsen johonkin kuntoon. Kauanko menee toipuessa suurin piirtein ? Mielelläni lukisin kokemuksia ko.leikkauksesta.
Abdominoplastia
9
1101
Vastaukset
- Anonyymi
Hirmu järkevää mennä nyt yhtään mihinkään ”turhaan” toimenpiteeseen..
- Anonyymi
Tosi järkevää, eikö ookki? Miekin ei kävin kesäkuun alussa ja voi vitsit kylläpä kannatti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosi järkevää, eikö ookki? Miekin ei kävin kesäkuun alussa ja voi vitsit kylläpä kannatti.
Et sitten katsonut viestin kirjoituspäivämäärää. Olin tuohon aikaan juuri perunut plastiikkakirurgisen leikkauksen konsultaatioajan, koska koronan ollessa kovimmillaan, leikkausta ei uskaltanut edes ajatella. Nyt olen harkinnut että tilaisiko uuden ajan.
- Anonyymi
Itse kävin samassa toimenpiteessä viime vuonna. Abdominoplastiaa tehdään pieniä ja suuria, itse olin suuressa. Leikkaus oli aikamoinen koettelemus, kesti melkein 5 tuntia. Ensimmäiset 3 vrk kipu oli jäätävä ja seuraavat 2 vkoa kovaa. Itse olin 100% sänkypotilas noin viikon. Aluksi tarvitaan toista aikuista, jotta kodin vuodeosastoelämä onnistuu. Leikkauksen jälkeen täytyy nukkua 1kk selällään ja kulkea 1vko kumarassa. Mutta kun kaikesta selviää, jälkikäteen voi olla tulokseen tosi tyytyväinen. Nyt korona-aikaan kannattaa käyttää kaikkia mahdollisia varotoimia.
- Anonyymi
Hei! Kävin Liettuassa joulukussa, tein abdominoplastia ja tällä hetkellä vielä ala vatsa on vähän kova mutta kyllä kaikki on mennyt hyvin. Siellä hinta edullinen.
- Anonyymi
Ja kaikki vakuutukset ? olet sielläturisti--eli ei kukaan ja komplikaatiot hoidetaan veromaksojen rahalla
- Anonyymi
Mainos
- Anonyymi
2-3 kuukautta on epämukava mutta on hyvä likkua koska auttaa paljon. Pian minun leikkauksesta on 6kk ja on mennyt tosi hyvin mutta täytyy vielä odottaa vähän aika
- Anonyymi
Mulla tehtiin sama leikkaus kunnan puolella kesäkuun alussa. Nyt muutama viikko leikkauksesta ja alkanut vihdoin helpottaa kivut ja liikkuminen. Eka viikko tosiaan oli tuskainen kipujen nukkumisen selkäkipujen takia. Nyt pystyn kävelemään ja tekemään normaaleja asioita ja hoitamaan myöskin pieniä lapsiani kotona. Kuumuus on aina miinus koska tän korsetin kanssa ei ole kauheen kivaa. Tikit otettiin navasta 2vko jälkeen loput sulaa itestään kai 4vko sisällä. 2 viikkoa pitäs ottaa viel iisisti sit saa olla vapaammin koska 4vkp sanott8in ainaki minulle että ei saisi olla ilman korsettia eikä tehdä mitään ylimääräistä. Seksi jännittää miten onnistuu kun on alavatsa suht kipeä vielä ja ja vatsalihaksia on ommelu yhteen ja mies kaipaa läheisyyttä mut uskon et sekin on jo salittua. Korona ajan takia ei tarvitse aikaa siirtää kaikki menee kyl silti hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163471
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit212372En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321965- 181881
- 821858
- 261582
- 291450
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361427Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91394Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111334