Hei! Mulle tehdään abdominoplastia parin viikon päästä. Jännittää, mutta olen onnesta mykkyrällå, että nyt pääsen leikkaukseen vallitsevasta tilanteesta huolimatta. Mitä minun tulee ottaa huomioon ennen leikkausta ja leikkauksen jälkeen?
meillä on puolitoistavuotias villi poikalapsi, jännittää hieman, miten pärjään hänen kanssa... isänsä jää ainakin kahdeksi viikoksi kesälomapäiviään viettämään, että pääsen johonkin kuntoon. Kauanko menee toipuessa suurin piirtein ? Mielelläni lukisin kokemuksia ko.leikkauksesta.
Abdominoplastia
9
1206
Vastaukset 9
- Anonyymi
Hirmu järkevää mennä nyt yhtään mihinkään ”turhaan” toimenpiteeseen..
- Anonyymi
Tosi järkevää, eikö ookki? Miekin ei kävin kesäkuun alussa ja voi vitsit kylläpä kannatti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosi järkevää, eikö ookki? Miekin ei kävin kesäkuun alussa ja voi vitsit kylläpä kannatti.
Et sitten katsonut viestin kirjoituspäivämäärää. Olin tuohon aikaan juuri perunut plastiikkakirurgisen leikkauksen konsultaatioajan, koska koronan ollessa kovimmillaan, leikkausta ei uskaltanut edes ajatella. Nyt olen harkinnut että tilaisiko uuden ajan.
- Anonyymi
Itse kävin samassa toimenpiteessä viime vuonna. Abdominoplastiaa tehdään pieniä ja suuria, itse olin suuressa. Leikkaus oli aikamoinen koettelemus, kesti melkein 5 tuntia. Ensimmäiset 3 vrk kipu oli jäätävä ja seuraavat 2 vkoa kovaa. Itse olin 100% sänkypotilas noin viikon. Aluksi tarvitaan toista aikuista, jotta kodin vuodeosastoelämä onnistuu. Leikkauksen jälkeen täytyy nukkua 1kk selällään ja kulkea 1vko kumarassa. Mutta kun kaikesta selviää, jälkikäteen voi olla tulokseen tosi tyytyväinen. Nyt korona-aikaan kannattaa käyttää kaikkia mahdollisia varotoimia.
- Anonyymi
Hei! Kävin Liettuassa joulukussa, tein abdominoplastia ja tällä hetkellä vielä ala vatsa on vähän kova mutta kyllä kaikki on mennyt hyvin. Siellä hinta edullinen.
- Anonyymi
Ja kaikki vakuutukset ? olet sielläturisti--eli ei kukaan ja komplikaatiot hoidetaan veromaksojen rahalla
- Anonyymi
Mainos
- Anonyymi
2-3 kuukautta on epämukava mutta on hyvä likkua koska auttaa paljon. Pian minun leikkauksesta on 6kk ja on mennyt tosi hyvin mutta täytyy vielä odottaa vähän aika
- Anonyymi
Mulla tehtiin sama leikkaus kunnan puolella kesäkuun alussa. Nyt muutama viikko leikkauksesta ja alkanut vihdoin helpottaa kivut ja liikkuminen. Eka viikko tosiaan oli tuskainen kipujen nukkumisen selkäkipujen takia. Nyt pystyn kävelemään ja tekemään normaaleja asioita ja hoitamaan myöskin pieniä lapsiani kotona. Kuumuus on aina miinus koska tän korsetin kanssa ei ole kauheen kivaa. Tikit otettiin navasta 2vko jälkeen loput sulaa itestään kai 4vko sisällä. 2 viikkoa pitäs ottaa viel iisisti sit saa olla vapaammin koska 4vkp sanott8in ainaki minulle että ei saisi olla ilman korsettia eikä tehdä mitään ylimääräistä. Seksi jännittää miten onnistuu kun on alavatsa suht kipeä vielä ja ja vatsalihaksia on ommelu yhteen ja mies kaipaa läheisyyttä mut uskon et sekin on jo salittua. Korona ajan takia ei tarvitse aikaa siirtää kaikki menee kyl silti hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1051324Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91797Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35691- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja124584Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30551Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32526Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö183510Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi24500Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔31497