Hellou
Oon parikymppinen synnyttämätön tyttö ja viikko sitten perjantaina mulle asennettin ensimmäistä kertaa kuparikierukka, nova t 380. Vaihdoin e-pillereistä kierukkaan moninaisten ongelmien vuoksi. Ennen kierukan asennusta lääkärin suosituksesta tein raskaustestin joka oli negatiivinen, kuukautiset olivatkin juuri alkamassa.
Sekä kohdun mittaaminen että itse kierukan asennus teki valtavan kipeää. Oikein hätkähdin kipua ja kyyneleet silmissä yritin pysyä paikallaan ja rentona. Asennuksen jälkeen pahimmat kivut hälveni ja pääsin lähtemään kotiin. Kuukautiset tuntuivat alkaneen ja varmasti asennuksesta johtuvaa vuotoa oli myös. Asennus päivänä tuntui jonkin verran kipua ja se päivä menikin pitkälti lepäillessä.
Lauantaina tuli vielä runsaammin vuotoa, mutta sen jälkeen verinen vuoto ja kaikki kivut loppuivat kuin seinään.
Kuitenkin olen huomannut melko paljon limaista vuotoa, alkuun rusehtavaa, sitten kirkasta ja kellertävääkin.
Onko normaalia, että menkat ikäänkuin loppuu kesken ja tulee vain limaista vuotoa? (Vuodon haju ehkä hieman poikkeaa aiemmasta, se on kuitenkin happaman hajuista ei tympeän, mutta muuten ei esimerkiksi mitään tulehdukseen viittaavia oireita, kutinaa, kipua ym.) Yleensä kuukautisvuoto kestää 5päivää nyt kierukan asennuksen jälkeen vain 2 päivää.
Minkäänlaisia kipuja minulla ei ole, nyt myös tunnen kierukan narut sormin, joten olettaisin kierukan olevan paikallaan?
Eilen kokeiltiin ensimmäistä kertaa yhdyntää kondomin kanssa eikä siitä aiheutunut kipua/vuotoa. Voikohan kondomin jättää jo pois? Kuulostaako kokemukseni normaalilta?
Ensimmäinen kuparikierukka
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442797Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 591360
- 941253
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138- 471129