Heitä loukkaa kirkon asema Suomessa.
Uskonnon opetus kouluissa saa myös vaparit loukkaantumaan, mutta uskonnonopetuksen poistaminen kouluista nykyisen lain puitteissa loukkaa uskovaisten oikeuksia.
Kriisinhallintajoukot ja pappi loukkaavat myös vaparien tunteita.
Vapaa-ajattelijat ajavat harvainvaltaa, joka loukkaa tasa-arvoa.
Uskonnon opetus kouluissa saa myös vaparit loukkaantumaan, mutta uskonnonopetuksen poistaminen kouluista nykyisen lain puitteissa loukkaa uskovaisten oikeuksia.
Kriisinhallintajoukot ja pappi loukkaavat myös vaparien tunteita.
Vapaa-ajattelijat ajavat harvainvaltaa, joka loukkaa tasa-arvoa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ulkopuolinen kirkon erikoisetujen puolustaja tulee täällä sanomaan, mitä tunteita vapaa-ajattelijat tuntevat. Itse olet varmaankin melko tunteeton tyyppi kylmine syytöksinesi.
Uskonnovapaus ei tarkoita, että valtion pitäisi hoitaa lasten uskontokasvatus, vaan se tarkoittaa sitä, että valtio varmistaa, että vanhemmat saavat uskontokasvatusta antaa. Vanhemmat voivat lapsensa kastattaakin, mutta Vapaa-ajattelijain mielestä valtion ei tule rekisteröidä sitä eikä pakkottaa lasta koulussa opiskelemaan uskontoa kieltämällä elämänkatsomustiedon opetus kirkon jäseniksi liitetyirä lapsilta.
Melko hyvä kommentti, alkukappale soopaa.
Törmääkö tässä kirkon etu uskonnonvapauslakiin? Miksi kirkkolakia ei voida korjata?
Vapaa-ajattelijat eivät ole kiinnostuneita ihmisten hyvinvoinnista. Kaikkien on erottava kirkosta, koska vaparit niin vaativat. Oikeus uskoa erilaista hömppää on vaakalaudalla. On kuitenkin paljon ihmisiä, jotka tarvitsevat uskontoa elämänsä henkiseksi tueksi. Ja uskontovereita muunlaiseen tukeen.
Vapareille kelpaa mallimaaksi Saudi-Arabia, Brunei, Qatar, Bahrain, Kuwait, Emiraatit,Egypti, Iran, Somalia ja Irak. Kyseisissä valtioissa ei ole luterilaista kansankirkkoa, kuten ei myöskään kommunistisissa valtioissa.
Mikä mahtaa olla vaparien ajama yhteiskuntamalli, koska näyttää ettei heille sovi demokraattinen oikeusvaltio.
Ihminen voi olla uskonnotton ja puolueeton, mutta pitääkö vaatia muilta samaa?
Vapareiden on hyvä vouhottaa kun ei ole uskonnollisia johtajia jotka määräävät teloitettavaksi uskonnosta luopujat, tiedättekö edes missä näin tapahtuu?
Vapaa-ajattelu liiton malliin on pelkkää pelleilyä.
Uusateismin vastakkainen ote julistamiseen on ymmärrettävä, muttei eroa hallinnantarpeellaan esim kirkoista. Se ei sius lisää yksilön vapautta niin paljon kuin voisi.
Vapaa-ajattelu on dogmaattista. Siinä ei ole sen enempää vapautta kuin ajatteluakaan.