Miten mies voi osoittaa vastuunkantoa perheessä

Anonyymi

Aina puhutaan naisen roolista mutta puhutaapa toisin päin. Mita mies tekee perheessä

12

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Outoja aloituksia. Mies tekee tietenkin sitä mitä nainen käskee.:)

    • Mulla oli 13 vuotta tosi hyvä avioliitto.oltiin vain me kaksi eikä annettu kenenkään edes yrittää väliintuloa. Me ja meidän salaisuudet ja vitsit.mieheni vastuualuetta oli ruuan laitto ja siivoaminen.minä hommasin kotiin rahaa ja sisustin.
      Jos riitaa tuli niin loppuaikoina siitä kun mä sotkin. En koskaan ehtinyt idea-asteelta tarttumaan siihen tiskiharjaan kun hän jo hoiti sitä asiaa.
      Asia olisi muuttunut jos olisimme saaneet aikaa.ei siksi että mies on perheenpää...taikka että hän olisi koskaan miettinyt mikä hänen vastuualuetta olisi koska hän oli sattunut syntymäänmieheksi..ei sillä meillä vallitsi kotona täysi tasa-arvo...vaan minä rakastin tuota miestä täydestä sydämestä ja jos häntä rasittikin joskus välillä mun sotkut niin siksi tahdoin auttaa häntä ja ottaa sen harmin pois häntä rasittamasta.
      Hän sanoi usein olevansa kanssani onnellinen enkä minä ymmärtänyt miksi.
      Hän oli positiivinen onnellinen ja iloinen mies.

      • Tuota rakasta miestäni ennen koin lakiavioliiton.äijällä oli takataskussa joltakin saatu hassu paperi jossa oli ohjeita hyvään,kristilliseen avioliittoon. Hän sanoi pitävänsä tuota lappua aina taskussaan.hän sanoi minun syntyneen palvelemaan häntä koska Adam luotiin ennen eevaa. Olin ihan hiljaa mutta mietin mielessäni että eläimet luotiin ennen Aatamia.
        Hän vei mun palkan.en kuulemma osannut hoitaa rahaasioita.sitten sanoi minulle, kolmen lapsen äidille tules ni mä näytän miten pesukone toimii...hah.
        Se oli kun just olin muuttanut omilleni. Sitten hän löi ja mä lähdin. Riitti tuo kristillinen elämä.löysin ihanan miehen josta yllä kerroin.hän ei tehnyt mulle koskaan mitään pahaa.


    • Anonyymi

      Litran mitta on helpompi. Sitä voi viedä nurkasta toiseen mielin määrin.

      • Ettei vaan itse Markku Lievonen ole tämän viestin takana?


    • On turvana, pilarina.

    • Anonyymi

      Ei ole mitään miehen ja naisen rooleja, on vain ihmisiä.

      Tällä palstalla vain mietitään mikä on mies ja mikä on nainen... eivät ihmisiä kummempia kumpikaan.

      ....hormonit määrittävät varmasti jonkin verran, esim. testosteroni, vaikuttaa ihmisen käytökseen... mutteivät nekään kaikkea selitä, on muutoinkin yksilöllisiä eroja reagoida asioihin ja miten toimii.

    • Kantamalla vastuun. Esimerkiksi hoitamalla vaikeat tapaamiset ja kirjeenvaihdon viranomaisten kanssa. Samoin hoitamalla perheeseen liittyvät riita-asiat. Näin naisen ei tarvitse rasittua.

      Hoitamalla kurinpidon.

      Sanomalla tarvittaessa viimeisen sanan asiaan kuin asiaan (ei jäädä sotkemaan ja touhottamaan turhia).

      Vastaamalla raha-asioista.

      Hoitamalla pääosan raskaimmista ja teknisemmistä töistä.

      Pitämällä huolen siitä ettei nainen rasitu liikaa.

      • Anonyymi

        Eipä taida sinunkaan liitollasi pitkää tulevaisuutta olla, jos et sitten sattunut saamaan vaimoksi täyttä nyhveröä. Käsityksesi miehestä ja miehen roolista ei ole 2020 luvulta vaan pikemminkin 1920 luvulta. Nykyään naiset vaativat tasa-arvoa ja myös ansaitsevat sen.


      • Anonyymi

        Yleensä se hoitaa niitä asioita, joka osaa parhaiten ne hoitaa.

        Minusta on ollut hyvä minulle itselleni oppia käymään keskusteluja eri tahojen kanssa, tarvitsen sitä niin yksityiselämässä kuin töissäkin...jos joku hoitaisi asiat puolestani, varmaan lamaantuisin, etten osaisi toimia, kun pitäisi osata...kun joutuu koko ajan toimimasn, niin siitä tulee arkea ja hyvin vähän tilanteet enää jännittää...joskus olisi puhelimella soittamiset sun muut voineet niin tehdä... Naisen on hyvä osata hoitaa asiat kuin mieskin, jos ei olisi miestä, miten osaamaton nainen sitten toimisi....

        Raha-asioissa, jokaisella on omat varansa, sekä yhteiset varat, pitää pystyä luottamaan, että asioita hoidetaan yhteisen edun nimissä.

        PS. Olen joskus pitänyt kaltaisiasi arvoja ihanteena...mutta se ei ole todellisuutta, eikä hyväksi naiselle, oppia olemaan kuin lapsi suhteessa mieheen.

        L-S


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eipä taida sinunkaan liitollasi pitkää tulevaisuutta olla, jos et sitten sattunut saamaan vaimoksi täyttä nyhveröä. Käsityksesi miehestä ja miehen roolista ei ole 2020 luvulta vaan pikemminkin 1920 luvulta. Nykyään naiset vaativat tasa-arvoa ja myös ansaitsevat sen.

        Avioliittoni on kestänyt paljon pidempään kuin valtaosa "2000-luvun roolinmukaisista" avioliitoista. Itse asiassa 1920-luvulla avioliitot yleensä kestivät hyvin. Tuo malli tuottikin toimivampia ja onnellisia liittoja. 2000-luvulla perheet ja lapset voivat koko ajan huonommin ja huonommin, mikä on sekä moraalin rappion että naisen roolin muutoksen väistämätön seuraus.

        Olet kuitenkin erehtynyt tasa-arvokommentissasi. Liittoni ei suinkaan ole epätasa-arvoinen. Mies on perheen pää ei viittaa sukupuolten arvoon vaan biologisiin tosiasioihin perustuviin erilaisii tehtäviin.


    • Anonyymi

      Mies rapsuttaa iltaisin jalasta. Kuuntelee ja keskustelee. Tekee pihatöitä ja autohommia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      213
      5378
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5004
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      14
      4791
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2027
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1771
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      81
      1635
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1441
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1275
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1260
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1085
    Aihe