Ravintoloiden sulkemiselle ei ole enää perusteita

Niinpä ravintolat avautuvat 14.5. Tuskinpa nimittäin Marin haluaa saada haastetta oikeuteen keskeisen perusoikeuden, eli yrittämisen vapauden polkemisesta ilman pakottavaa syytä. Yrittäjien joukkokanne on valmiina odottamassa.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ok

Äänestä

Toukokuun lopussa avataan ravintolat. Sellainen on päätös.

Äänestä
  • Sama se sitten nähdään riittääkö asiakkaita, ei riittänyt ainakaan silloin kun ne suljettiin.
    Nyt tautitilanne on vaan pahentunut niin tuskin riittää nytkään mitä nyt muutama hölmö ukko.
    Tuet tíetenkin pitää poistaa samalla, ei yhteiskunnan ole tarkoitus kannattamatonta yritystoimintaa tukea kun on kuitenkin yrittämisen vapaus.

    Äänestä

Eihän hallitus voi päättää ravintoloiden avaamista, koska se on eduskunnan päätöksen varassa. Vai vielä haaste? Katin kontit.

Äänestä
  • Voihan se päättää ja sama vaikka päättäkin. Asiakkaat sitten päättävät menevätkö baareihin korona aikana.

    Äänestä

Joo ne pitää avata, samalla pitää lopettaa yrittäjien 2000euron sossutuki.
Kun kerran baarit on auki niin tuloot nyt sitten omillaan toimeen.

Äänestä

Hallitus on järkeä vailla. Taas oli yli sata uutta tartuntaa.. ja baarit vaan auki.
Koko sulkeminen oli sitten täysin järjetöntä kun siitä ei ollut mitään iloa.
Eilen 136 uutta tartuntaa.

SDP on tyhmin joukkio Suomessa.

Äänestä

Joo ruotsin linja olisi ollut parempi, olisi tullut valtiolle halvemmaksi.

Kauppakamari: Tukholman läänissä hotellien ja ravintoloiden konkurssiaalto

Hotelli- ja ravintola-alan konkurssit ovat lisääntyneet voimakkaasti Tukholman läänissä, vaikka Ruotsissa ei ole määrätty ravintoloita Suomen tapaan suljettaviksi.

Huhtikuun konkurssiluvut ovat ennätykselliset, eik ävastaavaa ole nähty 20 vuoteen, sanoo Tukholman kauppakamarin edustaja Stefan Westerberg Ruotsin julkisen palvelun televisioyhtiö SVT:lle.

Kauppakamarin tietojen mukaan konkurssien määrä nousi edellisvuodesta 286 prosentilla. Yhteensä nurin on mennyt 56 yritystä.

”Tämä on todella vakavaa. Mitä pidempään kriisi kestää, sitä vaikeampaa yrittäjien on aloittaa taas toimintansa”, Westerberg sanoo.

Äänestä

Kuten Jussi Halla-aho totesi, pitäisi erottaa ruokaravintolat yökerhoista ja kaljabaareista, joita pubeiksikin kutsutaan.

Harvennetut pöytävälit ravintoloissa ja erityisesti ruokaravintoloiden terasseilla toimisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Niinpä ravintolat avautuvat 14.5. Tuskinpa nimittäin Marin haluaa saada haastetta oikeuteen keskeisen perusoikeuden, eli yrittämisen vapauden polkemisesta ilman pakottavaa syytä. Yrittäjien joukkokanne on valmiina odottamassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu