Tämä ei nyt ehkä ole murheista suurin ja kallein autoilussa, mutta tämmöinen pieni yksityiskohta tuli vastaan, ei tosin itsellä. Itse en pieniin yksityiskohtiin takerru ellei siihen ole mielekästä syytä, mutta tarvittaessa osaan kyllä olla sitten hyvinkin pedantti! En siis ole asiassa osapuoli enkä ihan lähipiiriä ja suojelen myös yksityisyyttä, joten ei kannata kysellä sen tarkemmin.
Tilanne on se, että henkilö ajoi autolla peltikolarin, jonka seurauksena auto meni ns. lunastuskuntoon ja oli itse syyllinen. Vakuutusturva ei kuitenkaan ollut riittävä, joten vahinko menee omaan piikkiin. Paikalla on ollut myös poliisi ja vakuutusyhtiön edustaja on auton katsonut (?) eli tapahtuma on kyllä ns. kirjoissa. Autolle ei ole tehty liikennekäytöstä poistoa kolarin jälkeen. Asiasta oli puhetta, mutta se on jäänyt. Auto on sittemmin myyty yritykselle romutettavaksi, mutta ei ole tarkkaa päivää (kai?) sovittuna. Kolarista on nyt kulunut joitain viikkoja.
Saako tuollaisen auton vakuutusmaksut takautuvasti päättymään kolaripäivään vai onko se vasta siitä päivästä, kun romuttaja ilmoittaa?
Entä onnistuuko auton rekisteristä poisto todella vain omalla ilmoituksella (eräs automyyjä väitti)? Oma käsitys on ettei onnistu, vaan ainakin kilvet pitää luovuttaa. Liikennekäytöstä poisto toki mitä myyjä ehkä tarkoittikin pohjimmiltaan, mutta se onkin eri juttu se.
Ottaisitteko muutamien tonnien arvoiseen autoon semmosen kaskon mikä kattaa omat töppäilyt?
Itse ottaisin ilman muuta vaikken edes ole kolariherkkä, sillä 200 euroa on tässä kohtaa pikkuraha. Sitä se ei tunnu olevan kaikille, mutta sitten nysvätään jonkun auton vakuutusten katkaisun kassa, kun menee rahaa hukkaan! On kyllä sekin puoli, että onko näissä tilanteissa aina kyse pihiydestä vaiko sittenkin ymmärtämättömyydestä, eikä vakuutukset muutenkaan ole helpoimmasta päästä.
lajijasuris
Auton kaikkien vakuutusten irtisanominen kolarin jälkeen ja pvm?
Anonyymi
0
251
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614358KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1443120Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472428Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?462343- 981985
- 241883
- 281596
- 221584
- 1501411
- 341233