Autovero ja vakuutus

Anonyymi

Maksoin autoveron viime viikolla vahingossa kaksi päivää myöhässä. Valitsin, että maksan nähdessä erässä laskussa olevan maksutaulukon mukaisesti. Ajoin eilen porokolarin, keula on rytyssä. Rupesin illalla katsomaan traficomin sivuilta tietoja autosta ja siellä luki, että auto olisi käyttökiellossa ja toinenkin erä verosta tulee maksaa heti? Eli tarkoittaako tämä sitä, että tulen saamaan poliisilta sakot käyttökiellossa olevalla autolla ajamisesta ja en saa vakuutuksesta korvauksia 4 vuotta vanhasta autostani?

5

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja lisäyksenä vielä edelliseen, että poliisit eivät käyneet paikalla, toki heillä on rekkaritieto ja maksoin veron 2 tunnin päästä kolarista.

    • Anonyymi

      Oliko sinulla siis tuontiauto, mistä et ollut maksanut Autoveroa. Vai tarkoitatko nyt ihan jotain muuta veroa??

      • Anonyymi

        Ei kehata tarttua pikkumaisuuksiin.
        Vero kuin vero, pitäähän se tajuta, että autoverosta tässä puhutaan.


    • Anonyymi

      Suomessahan on vakavin rikos, kun jokin vero on maksamatta, tai myöhässä. Valtion lypsylehmän eli auton käyttömaksu oli varmaa aloittajalta myöhässä.

    • Anonyymi

      Auto tai prätkä on ajokiellossa jos ei ole maksettu päivämäärään mennessä vero.Myös vakuutus ei korvaa penniäkään jos huomaavat sen. Ja muistakaa ei riitä että maksatte erääntyneen laskun on ajokki silti ajokiellossa sillä pitää muistaa lisätä myöhästymis maksu kun maksaa. Ja kaverilla oli myös ongelmia kun maksoi veron mutta oli laittanut summaan vahindossa 4c liikaa.Rahat palautui mutta ajokki oli ajokiellossa ja onneksi ei mitään ehtinyt tapahtua. Maksu pitää olla centilleen oikein tai tulee ongelmia eikä voi siirrellä ikinä seuraavaan laskuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2326
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      183
      1944
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      171
      1784
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      114
      1603
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1545
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      113
      1345
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1155
    8. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1093
    9. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      160
      1078
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      59
      1035
    Aihe