niistä hengen hedelmistä
voisitko sä kertoa kuis sävyisyys saa hengen hedelmänä toimimaan ja se pysyy ittessään?
gal 5:22 Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen.
voisitko sä kertoa kuis sävyisyys saa hengen hedelmänä toimimaan ja se pysyy ittessään?
gal 5:22 Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
KR 1933/-38, Gal. 5:22
Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen.
Mun sävyissä luonne haihtui elämän vaikeuksien kurimuksissa 🤣
Olin aikaisemmin lehmänhermo ja viilipytty. Aina hillitty ja hymyilevä. Iloinen ja kiltti.
Nyt useamman kuritus vuoden jälkeen olen tympääntynyt, väsynyt ja ärsyyntynyt.
Taistelen kyynisyyttä vastaan. Kateutta ja vihaa vastaan.
Ymmärrän ettei se ole muiden syy siis tämä kurimuksissa sinnitteleminen. Minulla ei ole oikeutta suunnata tai purkaa sitä suyttömiin ihmisiin.
En halua atkuvasti kiukutella muille, mutta juu, muuttunut olen.
En ole enää entiseni 😩
En voi kehua omaavani kyseisiä hengen hedelmiä niin että Jeesuksen rakkaus ja rauha välittyisi kauttani muille ihmisille.
Lisään, en ole hellari. Tuntemani helluntailaiset ovat ihania.
Sukulaiseni Laureenit ihan huippuja tyyppejä ,,👍
Sävyisä on harkitseva, joustava, hyväntahtoinen ja sopuisa. Vastakohta on harkitsematon, häijy ja riidanhaluinen. Temperamentti on synnynnäinen, sitä ei voi valita. Toiset ovat luonnostaan rauhallisempia ja toiset taas herkemmin regoivia. Ajattelen itse, että hengen hedelmät eivä muuta ihmistä erilaiseksi, vaan tasoittavat ääripäitä.
Niin mää uskon, et sävyisyys ei oo se juttu, vaan Jumalan rakkaus, joka tuo rauhan ja sitä kautta heijastuu ihmisen olemuksesta muille ihmisille.
Tuota rauhaa vihulainen pyrkii kaikin tavoin särkemään.
Ennen helluntalaiset oli sellaisia, erottuivat edykseen maallisista mörökölleistä. Nyt alkaa melkein olla jo toisinpäin, että ovat ynseämpiä ja vastentahtoisempi muille ihmisille kuin maalliset ihmiset. Osin se johtuu siitä, että aikaisemmin suurin osa heistä oli tullut uskoon maallisesta elämästä, kokeneet jotain mistä olivat iloisia ja vapautuneita. Toisen polven helluntalaiset ovat taasen sitä samaa kuulleet koko ikänsä ja heistä tietty pakkopullaisuus sekä kyllästyneisyys näkyy sekä varautuneisuus muita ihmisiä kohtaan.
Tältä se vain näyttää arkitodellisuudessa eikä se millään sanantutkiskelulla tai selitelyllä miksikään muutu.
Minä taas olen sitä mieltä, että osittain on luonnekysymyskin.
Toisaalta on sekin raskasta, jos ihmiseltä joka on esim hiljainen ja huolestuttaa tyyppiä, aletaan vaatimaan muutosta eikä häntä hyväksytä joukkoon kuuluvaksi tai peräti pidetään huonona uskovaisena luonteensa vuoksi.
Ihmisellä on kuitenkin oikeus tunteisiinsa.
tunteet ei saa hallita uskovaa koska tunteet vaihtelevat
se ei oo luottavaista
mutta jumalan sana ei oo koskaan muuttunut
jumalan sanan mukaan eläminen on jumalan armon alla
jumalan armoa kanssasi sanan totuuden mukaan
En tuota tarkoittanut jaan, että tunteet saisivat hallita ketään ihmistä niin että hän menisi äärimmäisyyksiin asti toimissaan.
Mutta kun itse tuntee nuo kaikki tunteet niin on helpompi ymmärtää myös muita ja olla armollusempi heitä kohtaan, koska itselleenkin ovat tuttuja, ne aivan kaikki inhimilliset tunteet.
ymmärrän
jumalan armoa kanssasi sanan totuuden mukaan
Kiitos, lohdullista. Niin myös sinun kanssasi. Minun kanssani onkin tarvittu paljon armoa. Mutta on lohdullista tietää, että armo riittää.
Jumalan armo ei ole vajavaista niinkuin me ihmiset.
Tuohon saamme turvata joka päivä.
Toinen ihana lause on ,: Rauha teille.
Jeesus ei jättänyt meitä yksin.
amen:)
ja kiitos
jumalan armoa kanssasi sanan totuuden mukaan
Jumalalle kelpaa omana itsenään. Jumala ei muuta kenenkään temperamenttia. Se voi korkeintaan hioutua Jumalan koulussa. Esim. kärsimätön voi oppia hieman kärsivällisyyttä ja pelokas rohkeutta, jne...
Luonne - tai temperamentti - selittää, miksi toiset innostuvat helposti, toiset lämpenevät hitaasti. Miksi joku hakee elämäänsä jatkuvaa jännitystä, toinen stressaantuu pienistäkin muutoksista. Jotkut ovat ujoja, varautuneita ja syrjäänvetäytyviä, jotkut taas hakeutuvat jatkuvasti muiden ihmisten seuraan. Myös taipumus alakuloisuuteen, pessimismiin ja ärtyvyyteen ovat temperamenttipiirteitä.
Käytös onkin sitten eri asia kuin temperamentti. Se on pitkälti opittua ja myös valittua. Kukaan ei synny esim. vihaisena katkerana, aggressiivisena jne. Eikä myöskään niin rajattomana ja väärällä tavalla kilttinä että päätyy kynnysmatoksi.
Ei tietenkään uskossa ole mitään lakihenkisyyttä, että pitäisi olla iloinen, vapautunut, hauska, sanavlmis kuten ennen ajan helluntalaiset. Se olisi aivan sama kuin alkaisi vaatia sapatin viettämistä tai jalkojen pesua.
Armosta me olemme mitä olemme. Kun ihmiset ovat muuttuneet ahdistuneimmiksi, varautuneimmiksi ja epäluuloisemmiksi muita kohtaan, niin se vain pitää ottaa Jumalan armona, että näin on päässyt käymään. Eikä sitä ihminen voi muuksi muuttaa. Tai jos yrittää, niin se on teatteria, eikä Jumala siitä tykkää.
mitä sää tarkoitat? jumalan armo kasvattaa sanan totuuden mukaan, se ei oo lakihenkisyyttä
jumalan armoa kanssasi sanan totuuden mukaan
Helluntailaisuus on maailmaan lähetetty eksytys.
Sitä, että me olemme armosta sitä mitä olemme. Se ei muutu miksikään vaikka kääntelemme Raamattua miten päin tahansa, etsisimme sieltä mitä oppeja tahansa ja vaikka kuinka kuvittelisimme olevamme viisaampia ja pyhempiä kuin muut. Silloin monesti käy, että olemme ihmisistä kauheampia ja yritämme peitellä sen sillä, että meillä on joku sanan tottuus. Mitä Raamattu ei edes tunne.
Entisaikojen helluntalaiset vaikuttivat siksi että iloisemmilta, rennoimmilta, vapautuneimmilta ja kerkeiltä kertomaan uskosta, koska he tunsivat olevansa armosta pelastettuja vanhasta elämästään eivätkä he siihen kaivnneet, eikä ajatelleet että ovat luopuneet jostain. Olivat saaneet jotain.
Useamman polven helluntalisten synkeys tulee siitä, että he tuntevat ehkä päinvastoin luopuvansa monesta asiasta uskon vuoksi tajuamatta, että ei ole oikeasti mitäään ihanuutta mistä luopua. Mutta silti he elävät siinä armossa minkä Jumala luo eikä sitä voi kukaan miksikään muuttaa eikä vaatia. Näin vain armo sillä hetkellä on. Olisi lakihenkistä harhaoppista käskeä heidän muuttua "oikeiksi" helluntalaisiksi.
"Uudemman polven helluntalisten synkeys tulee siitä, että he tuntevat ehkä päinvastoin luopuvansa monesta asiasta uskon vuoksi tajuamatta, että ei ole oikeasti mitäään ihanuutta mistä luopua"
En ihan allekirjoita tuota. Eihän uskoa vanhemmilta peritä. Eivätkä nuoret ole kettingissä kirkon penkissä kiinni. Myös uskovaisessa perheessä kasvanut joutuu jossain vaiheessa pohtimaan uskonsa omakohtaisia perusteita. Joillakin se tarkoittaa sitä, että otetaan selville mistä tuli luovuttua. Se ei välttämättä ole huono asia, sillä sen jälkeen tietää mistä on pelastunut.
sävyisyys on PH:n tuottama, ei ihminen siihen yksin pysty tuottamaan hyvää hengen hedelmää
jos tunteet hallitsee enemmän kuin PH niin tää sävyisyyden hedelmä ei voi toteutua
tarkoitan että jos uskova on jatkuvasti mukana pahojen hedelmien kanssa, hyvä hengen hedelmä ei voi toteutua mitään
niin uskovan tulee kuolettaa nämä pahat hedelmät pois PH:n avulla
Jes. 50:4 Herra, Herra on minulle antanut opetuslasten kielen, niin että minä taidan sanalla virvoittaa väsynyttä; hän herättää aamu aamulta, herättää minun korvani kuulemaan opetuslasten tavalla.
Sananl. 10:21 (a) Vanhurskaan huulet kaitsevat monia, mutta hullut kuolevat mielettömyyteensä.
eli vanhurskaan huulet kaitsevat monia, se on se sävyisyyden hedelmä
jumalan armoa kanssasi sanan totuuden mukaan
Mitä sinä leikit tuolla loppufraasilla joka ikisessä kommentissasi?
en leiki, se on niinkuin nikki millä mua tunnetaan
sano mikä siinä sua häiritsee? et tunnu uskovalta jota ärsyttää ja miksi oot täällä jos jeesus ei oo sun herra?
jumalan armoa kanssasi sanan totuuden mukaan