Ruotsi tuhoaa suomen kieltä ja on vakava uhka

Nyt Espoossa hävitetään jo Suomenoja ja paikan nimi pakkoruotsitetaan. Onko tämä nyt näin koronan aikana tärkein asia hoidettavaksi, siis suomenkielisten alistaminen.

"Asuinalueen nimeä aletaan tietoisesti häivyttää Espoossa: Hämmennystä herättänyt Suomenoja katoaa, koska ruotsinkielinen vaihtoehto on ollut käytössä keskiajalta asti"

https://www.hs.fi/kaupunki/espoo/art-2000006496904.html

Ja ennen ruotsalaisten tuloa paikalla oli varmasti joku parempi nimi 😂

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi, tuo köyhän miehen ruotsi jossa jakovaraa ei ole, me selvitään tästä eiks jee? Jos ei muuten niin järjestetään ensi vappuna liputus.

      Jos Ruotsin tasolle halutaan niin ei sinne näillä nimipelleilyillä päästää vaan kunnon palkoilla joka vaatii pääomaa joka taas vaati talousosaamista jota ei YYA Demari Suomesta löydy. Noh ehkä Ruotsi ostaa nuo alueet halvalla kun ruvetaan taas myymään jotta saadaan velkoja kuitattua siksi ruotsalaistavat Esbon valmiiksi. Sata egee taas jokaiselle ens vappuna vai mitä? Täytyyhän nisti Niilon saada ilmaiset huvinsa.

    • Anonyymi

      Tämä on hyvä muutos, koska Suomenoja paikkana on muutenkin hyvin epämääräinen. Se ei ole mikään asuinpaikka vaan pikemminkin risteyskohta. Kaikki espoolaiset tuntevat esim. Finnoontien paremmin kun epämääräisen ”Suomenojan”.

    • Anonyymi

      Kaivauksissa Espoosta on löytynyt asumusten jäänteitä, joista paikalliset viljelijät ajettiin pois kodeistaan uusien aateloitujen ruotsinkielisten tieltä 1500-1600 luvuilla.

    • Anonyymi

      Askel askeleelta se ruotsinkielisten ihannoima Hitlerkin astui valtaan.

      • Anonyymi

        Espoossa on myös paljon eesti-alkuisia paikannnimiä. Viittaa etelästä tulleeseen asutukseen.
        Tällaisia paikannimiä ovat esim. Eestinmalmi, Eestinkallio, Eestinlaakso, Eestinrinne, ja se on säilynyt ja säilytetty myös eesti-alkuisissa katujen ja teiden nimissä.
        Arvellaan myös Espoon kaupungin nimen juontuvan eestiläisasutuksesta., Espoo, Espoonlahti, ja monet katujen ja teiden Espoo-alkuiset nimet.
        Kaikille kävi yhtä huonosti kuin suomenkieliselle alkuperäisväestölle. Suomenkieliset ovat asuttaneet myös rannikkoja tuhansia vuosia parin sadan vuoden välikauta lukuun ottamatta.
        Maasto ja rantaviiva olivat maan kohoamisen johdosta toisenlaiset. Osa puroista ja joista on kuivunut ja peittynyt kasvillisuuden alle, mutta saattavat löytyä tulva-aikoina.


    • Anonyymi

      PS-puolue haluaa rajat kiinni ja Suomen suomalaiseksi. Fennomaani-PS haluaa juuria tästä maasta kaiken itselleen vieraan.

      Fennomaanille käy Kalevala sekä talan teesit.

      • Koitappa poistaa joku ruotsinkielinen paikannimi niin huomaat ketä juurii ja mitä 😂


      • Sven-Håkan kirjoitti:

        Koitappa poistaa joku ruotsinkielinen paikannimi niin huomaat ketä juurii ja mitä 😂

        Finnossa asuu kuitenkin varmastio paljon fennoja :-)


      • Sven-Håkan kirjoitti:

        Koitappa poistaa joku ruotsinkielinen paikannimi niin huomaat ketä juurii ja mitä 😂

        "Koitappa poistaa joku ruotsinkielinen paikannimi niin huomaat ketä juurii ja mitä 😂"


        "myös suomenkieliset ovat puhuneet pitkään Finnoosta."

        En ole koskaan puhunut finnååsta.
        Jos kuitenkin tämä S.Suvirannan logiikka toimii myös toiseen suuntaan , niin
        kaikki tien nimet. paitsi ehkä muutamissa svekokortteleissa voitaisiin saman tien suomennuttaa, samoilla perusteilla.


      • räkäpää kirjoitti:

        Finnossa asuu kuitenkin varmastio paljon fennoja :-)

        Noin 95%


    • Anonyymi

      Häh? On svekomaanit pöljiä 👎🏼👎🏼👎🏼

      • Se sallittakoon, mutta suomalaiset hurrit ovat pahinta mitä kieliaktiivi voi tietää.

        RKP:n eduskuntavaaliehdokkassa oli monta RKP:n pesantiksi haluavaa susua :-(


      • Anonyymi
        räkäpää kirjoitti:

        Se sallittakoon, mutta suomalaiset hurrit ovat pahinta mitä kieliaktiivi voi tietää.

        RKP:n eduskuntavaaliehdokkassa oli monta RKP:n pesantiksi haluavaa susua :-(

        Pienelle silppupuolueelle fennohurrien tuomat yksi - kaksi ääntä kultakin on hyvä lisä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pienelle silppupuolueelle fennohurrien tuomat yksi - kaksi ääntä kultakin on hyvä lisä.

        Oli ihmeen monta ehdokasta.

        Tämä selittä'ä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      338
      7058
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      295
      6561
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5776
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      171
      5197
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4023
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      283
      3987
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      143
      3589
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3308
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      4
      3291
    10. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      50
      3221
    Aihe