Työmarkkinatuella 9 euron päivä korvauksella ei voi enää pärjätä. Myöskin tilapäiset rahoituskeinot on ajettu alas tai päivärahalla olevien saavuttamattomiin. Hallitus tukee 1001% latauksella konkurssi eemeli yrityksiä mutta huolen aiheen uutisoinnin ulkopuolella on koko kevään ajan olleet kotitaloudet.
Ootteko hiffanneet
Anonyymi
20<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Huonolta näyttää..
Rikollinen tie ja kilin kalin keikat kutsuvat.
Moni kansalainen on ajettu tahtomattaan Suomessakin jo rikolliseksi.
Jos kantasuomalainen perhe tai yksinäinen - työtön, työssä, yrittäjä, sairas tai eläkeläinen - ei voi enää suomessa elää hyvinvointivaltiolle kuuluvaa normalia elämää omilla tuloillaan ilman velkaantumista ym. muita ongelmia, on vika jossain aivan muualla kuin kansalaisissa itsessään.
Ei kai yksin tuolla rahalla ole koskaan ajateltu pärjättävän. Siihen on ajateltu haettavaksi tuet muuhun tarpeeseen.
Niinhän sitä luulisi. Harva vain saa muita tukia.
Edelleen kannattaa päivittää osaamistaan ja mennä oikeisiin töihin. Niitähän.on, ei muuten työnantajat olisi niin riipuvaisia ulkomaalaisista.
Oikeat työt jaetaan nepotismilla ja strukturalismilla, jotkin hyvävelijärjestelmällä. Roskatyöt annetaan maahanmuuttajille - ei kantasuomalaisille.
Juuri näin. Työpaikat jaetaan työntekijöiden lapsille, sukulaisille ja muille tutuille. Jotain satunnaisia hanttipaskahommia voivat osa-aikaistaa .
Työttömät pakotetaan ... kuutamolle repolaisen hommiin.
Kävellen 100 metrin matkan 9 egun työpaikalle voi jättää euron kaksi hanketta päivässä eväiden jälkeen.
Vaikka ihmisen normaali kävelyvauhti on keskimäärin viisi kilometriä tunnissa mutta kun tekee sen 9 euron eteen kaksikertaa päivässä - eväät ??
on niitäkin joilla menee hyvin
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a21bafe2-eb2d-4644-8980-aeb557d241de
Kantasuomalaisella menee huonosti kun on suomen kansalaisuus rasitteena,olis parempi olla ruskeasilmäinen islamin uskoinen nuori mies..
Siitä vaan menolippu vaikka Irakiin tai Afrikkaan.
Tuohon minäkin uskon, koska näin uudenkarhealla autolla paikalle saapuneen uusissa merkkivaatteissaan iso kirjekuori kädessään Kelan ovesta sisään astelevan "yrittäjän".
Viestiä on turha poistaa, ei ole rasistinen, ei sellaiseksi tarkoitettu, vaan todella paikkansapitävä eli faktaa. Pelkästään vastaus yo. viestiin.
Selasi tuoreeltaan laskujeni historiaa ja mitäkä huomasin. Autovero on tuplaantunut vuodesta 2010. Ei mikään ilo uutinen autoa välttämättömästi tarvitsevan työttömyydessä painivan rahapussukalle.
Melkoinen rahareika valtiolla piilossa. Tupakka aski myöskin yli tuplattu mutta aina perse on auki vaikka työttömiltä edellisellä hallituskaudella leikattiin mutta nostettiin kansanedustajien palkkioita sekä palkattiin väkeä te toimistolle kelaan kun tämä työttömien jahti ruuhkautti palvelun. Suomi hätätilassa. Joku hitommoinen rahareikä suureltayleisöltä piilossa.
Ammoinen+jäänne,+++200++kpl+kansanedustajia+kovalla+palkalla,+++kymmeniä+avustajia,+kovalla+palkalla,++virkamies+armeija...
Nyt+säästöleikkuri+eduskuntaankin;++kansanedustajien+määräksi++100+kpl,++avustajat+minimiin,+turhat+virkamies!armeijat"++pois.++Ryhmäkurin+takia+samaa+nappia++painetaan,+lähes+sama+lopputulos+äänestyksissä+tulisi+puolet+vähemmällä+porukalla.++Yksi+"rahareikö"++kutistuisi+paljon+pienemmäksi+ja+SYYSTÄ!
EU:ssa++päätetään+asiat,+++perähölmölän++lakiasioistakin+++n++80+%+tulee+++suoraan+EU:sta.
Mitään+täällä'+ei+uskalleta+päättää+ilman,+ettei+hypättäisi++brysselistä+anomasta.
Kyykyllään+ja+rähmällään+sinne.,
En ymmärrä. Jos on 200 kansanedustajaa avustajineen ja sitten vielä se brysselin laitos eikä yhtään ainoata virustartuntaa koko sakilla vaikka koko ajan matkustelevat ja kokoustelevat suomessa ja ulkomailla. Ei pitäis edes tilastollisesti olla mahdollista. Vanhuksia ja sairaita samoin hoitohenkilökuntaa on saaneet tartuntoja.
Repolainen Oy työllistää 🐺 myöskin autoveron maksun kanssa vaikeuksissa olevan.
Ei sitä vanhaksi elä tai elää.
No nämä jotkut poppi tai urheilupojat jo 20-30 v turvanneet taloudellisesti satoja vuosia eteenpäin elämänsä kartanoineen ja auton keräily harrastuksineen ym.
Itsellä ei ees asunton ikinä varaa ollut. Töitä tehty luultavasti paljon enemmän ja monipuolisesti mitä nämä pintaliitäjät?
Näin tämä maailma toimii vain.