Miehen tekopyhyys suututtaa

Anonyymi

Muutama vuosi ollaan seurusteltu ja nyt aletaan olla siinä pisteessä, ettei minun pää kestä enää. Mies siis latelee moraalisia ohjeita kaikille, ketkä vain jaksavat kuunnella. Hänen mielestään kaikkien pitäisi elää juuri niin kuin hän sanoo ja suuttuu, jos huomaa, ettei joku noudata hänen ohjeitaan.

Noh, ihan kiva jos on selkeä käsitys siitä, miten haluaa elämänsä elää, mutta hänen jatkuva painostamisensa ahdistaa. Kaiken huipuksi hän itse ei noudata omia ohjeitaan. Useammankin kerran olen nähnyt hänen tekevän tahallaan asioita, joista saarnaa muille. Tiedän, ettei kukaan ole täydellinen, mutta miehen puheet ja teot ovat niin ristiriidassa keskenään, etten vain voi kunnioittaa häntä. Hän esimerkiksi sallii valehtelun tietyissä tilanteissa ja innostuessaan saarnaamaan hän kehuskelee, kuinka ei ole koskaan valehdellut mistään asiasta. Tässä jos alkaa muistuttamaan vanhoista valheista niin mies suuttuu totaalisesti ja sanoo, ettei minulle kannata puhua yhtään mitään, kun en KOSKAAN häntä kunnioita, enkä KOSKAAN tee niin kuin hän sanoo.

Ongelma ei ole se, etten itse omaisi minkäänlaista moraalia ja sen vuoksi olisin jatkuvasti saarnan tarpeessa. Koskaan en ole miehen luottamusta pettänyt ja muutenkin olen pyrkinyt kunnioittamaan hänen ajatuksiaan ja vakaumustaan. Tuntuu vain niin äärettömän pahalta se, miten hän puhuu minulle muista ihmisistä ja tuomitsee heidät pienimmästäkin virheestä. Hän puhuu jopa läheisistään pahaa minulle.

Olen alkanut jättää mainitsematta tekemisiäni miehelleni, koska en ikinä osaa ennakoida, mistä seuraava saarna saa alkunsa. Kyseessä voi olla joku ihan mitätön asia, jonka vain teen hänen mielestään väärin. Saarnan aikana hän yleensä haukkuu minut maanrakoon, enkä enää edes jaksa puolustautua. Annan mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Jos suuni avaan, niin hän korottaa ääntään tai huutaa "turpa kiinni".

Koko tilanne hämmentää ja välillä tuntuu, kuin eläisin kahden eri ihmisen kanssa. On se toinen, joka on rakastava, hauska ja huomaavainen ja sitten taas se toinen, joka suoraan sanottuna ahdistaa ja pelottaa minua. Onko kellään kokemuksia tällaisesta tilanteesta?

10

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Herra hoo holhoomassa ?

    • Anonyymi

      Jokainen ihminen on valhettelija. sanoo jo Raamattukin. Parempi olla esimerkkinä rakkaudessa kuin paasata ja tuomita muita.

    • muista, että itse olet miehen itsellesi valinnut.

      • Anonyymi

        Mitä teet parisuhde palstalla kun et ole ikinä edes ollut suhteessa? Pitää vaan päästä pätemään typerillä letkautuksilla joka palstalla, eikö vain?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mitä teet parisuhde palstalla kun et ole ikinä edes ollut suhteessa? Pitää vaan päästä pätemään typerillä letkautuksilla joka palstalla, eikö vain?

        Sun ei kannata lotota


    • Anonyymi

      Kalle?

    • Miehillä on taipumus luoda tai omaksua moraalinen systeemi, jota tulisi härkäpäisesti noudattaa, vaikka menisi väärinkin. Naisten taipumus taas on joustaa ja ratkaista tapauskohtaisesti.

      Olet joutunut yhteen tässä suhteessa erityisen hankalan miehen kanssa. Olet joutunut tekemisiin myös miehen kanssa, joka ei myönnä erehdystään. Pahin on kuitenkin, että miehesi pyrkii jyräämään sinut. Mies, joka sanoo puolisolleen, että "turpa kiinni", on parantumaton moukka, paino sekä sanalla parantumaton että sanalla moukka.

      Ratkaisu on toki sinun, mutta jos oma päätelmäsi kulkee samaan suuntaan, tiedät ettet ole ajatuksinesi yksin.

      Jumalan siunausta sinulle ja hyvää jatkoa elämääsi!

    • Anonyymi

      Kaksialanen mielialahäiriöisen kanssa seurustelet onnea vaan

    • Anonyymi

      Kun ihminen on epävarma hänen käyttäytymisensä heijastuu niin, että hän kuvittelee myös muiden tarvitsevan "vanhemman" ohjeita elääkseen. Ja kun hän niitä ohjeita latelee ja muut eivät "tottele" hän voi harhaisesti kuvitella olevansa parempi kuin muut.

      Näitä "vanhempia" on ollut aina eli aikuisia, jotka kuvittelevat voivansa kertoa miten toisten on elettävä mutta jotka eivät missään nimessä siedä toisten neuvoja itselleen. Miehesi ei viihdy itsensä kanssa, eikä ole tyytyväinen itseensä. Vaikea tilanne koska ei hän itse tajua, mistä on kysymys ja toisten on turha tulla neuvomaan. Hän tarvitsee ammattilaisen apua!

    • Anonyymi

      Miehesi kuulostaa todella vinksahtaneelta. Useimmille ihmisille ajatus:

      - "mut se on hyvä silloin kun ei hakkaa (tarkoittaa henkistä moukarointia jota sinun miehesi tekee)"
      -"mutku on se joskus ihanakin"

      estää totuutta silmiin katsomisen. Jos et todellakaan viihdy enää tuon tason ihmisen kanssa, miksi et laske sitä menemään ja moukaroimaan aivan rauhassa yksikseen muita ihmisiä?
      Eihän sinun tarvitse noin ala-arvoista käytostä sietää. Mies on selvästi niin iso moukka ettei siihen tehoa, puheet, ei saarnat.
      Vain laske jo menemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      207
      5150
    2. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      46
      4800
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      202
      2759
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      135
      2348
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      65
      1982
    6. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      112
      1861
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      67
      1804
    8. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      208
      1684
    9. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      158
      1265
    10. Martina tienaa itse rahansa

      Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      1006
    Aihe