Työnteko ja perussuomalaiset

Anonyymi

Palstapersut avautuu harva se päivä matujen tai vihervassarien työnteon haluttomuudesta, aivan kuten he itse olisivat taas ahkeraa väkeä. Tämä linkki kuitenkin palauttaa heidät nopeasti maan pinnalle:

"Jäsenistä työssäkäyviä on noin puolet, ja eläkeläisiä joukossa on noin kolmasosa. Työttömien osuus on perussuomalaisten jäsenistössä (11 prosenttia) suurin."

https://yle.fi/uutiset/3-9528779

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä ei ole koko totuus. Kyllä, Perussuomalaisten jäsenistä työtttöminä on tuon vuonna 2017 valmistuneen tutkimuksen mukaan ollut 11 prosenttia, ja kannattajista peräti 15 prosenttia, mikä oli kirkkaasti korkein määrä vertailluista kuudesta puolueesta. Toiseksi eniten työttömiä oli Vasemmistoliitolla, 8 prosenttia jäsenistä ja 7 prosenttia kannattajista.

      Kuitenkin, kun katsotaan työssäkäyvien osuutta, Perussuomalaisten jäsenet ja kannattajat tulivat kolmanneksi Vihreiden ja Kokoomuksen jälkeen. Jäsenistä töitä teki 51 prosenttia ja kannattajista 60 prosenttia.

      • Anonyymi

        Linkki, muutoin mutua.



      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Säälimätön tilasto – ketkä oikeasti myivät eniten Suomen kansallisomaisuutta?

      Sdp on ollut hallituksessa lähes aina, kun valtio on myynyt omistuksiaan.

      Omistajaohjausministeri Juha Sipilä (kesk) esitteli viime torstaina hallituksen omistajaohjauspolitiikkaa ja tiistaina eduskunnassa on luvassa kuuma debatti, kun Sipilä antaa pääministerin ominaisuudessa ilmoituksen eduskunnalle samasta aiheesta.

      Sdp:n puheenjohtaja Antti Rinne lausui tuoreeltaan happaman käsityksenä hallituksen suunnitelmasta. Hän paheksui torstaina ilmestyneessä blogikirjoituksessaan, että kaavaillusta kehitysyhtiöstä näyttää todellisuudessa tulevan myyntiyhtiö, jonka tarkoituksena on valmistella sen hallintaan siirrettäviä yhtiöitä tai niiden osia myyntikuntoon.

      Virallisen kantansa Sdp kertoo tiistaina. On kiinnostavaa kuulla, mille kannalle Sdp asettuu. On sitä nimittäin myyty ja ennenkin ja yleensä niin, että Sdp on ollut lähes aina tiukasti vallan kahvassa, kun perinteisiä valtionyhtiöitä on pantu lihoiksi.

      Ilta-Sanomat kertoi maanantaina, että valtio on myynyt yhtiöomaisuuttaan yhteensä 17,5 miljardin euron edessä sitten vuoden 1991. Euromääräisesti suurimmat myynnit teki Paavo Lipposen (sd) II hallitus (1999–2003). Summa oli peräti 6,8 miljardia euroa, kiitos erityisesti teknobuumin ja Soneran. Tässä hallituksessa myös omistajaohjaus oli demareilla. Ensin omistajaohjaussalkkua kantoi Erkki Tuomioja, hänen jälkeensä Sinikka Mönkäre.

      Matti Vanhasen (kesk) I hallitus (2003–2007) myi osuuksia valtionyhtiöistä yhteensä runsaan 5 miljardin edestä. Sdp oli mukana hallituksessa siunaamassa myyntipäätöksiä.

      Kolmanneksi eniten myi Jyrki Kataisen (kok) ja Alexander Stubbin (kok) hallitukset (2011–2015). Tässä hallituksessa Sdp:llä oli mm. valtiovarainministerin salkku. Sitä kantoi ensin Jutta Urpilainen ja hänen jälkeensä puolueen puheenjohtajaksi 2014 noussut Antti Rinne. Vuoden 2014 syksyllä Sdp sai omistajaohjausministerin salkun. Se meni kehitysministeri Sirpa Paaterolle. Paateron aikana Solidium myi TeliaSoneran ja Outokummun osakkeita.

      Neljänneksi eniten valtionyhtiöitä myi Lipposen I hallitus (1995–99). Summa oli vajaat 3 miljardia euroa. Omistajaohjauksesta vastasi kauppa- ja teollisuusministeri Antti Kalliomäki (sd).

      Tilasto kertoo säälimättömästi, että Sdp on ollut valtion omaisuuden himomyyjä. Summat ovat täysin eri luokkaa kuin se, mistä nyt puhutaan. Tämä kannattaa muistaa, jos Rinne tovereineen panee taas pelotteluvaihteen silmään ja nostaa tiistaina eduskunnassa suuren metakan hallituksen myyntisuunnitelmista.

      Ilta-Sanomien julkistama tilasto asettaa outoon valoon myös Sdp:n syvän paheksunnan yhtiöittämisestä. Sdp:n mielestä hallitus meni äärimmäisyyksiin markkinahenkisyydessä, kun se esitteli liikennekaarihankkeen yhteydessä suunnitelmansa perustaa valtion 100-prosenttisesti omistama liikenneinfrayhtiö. Sellainenkin on pientä verrattuna Sdp:n takavuosina harjoittamaan osakkeiden myyntivimmaan ja yhtiöiden ”pörssittämiseen”.

      Kaiken kukkuraksi Sdp:n aikana tehtyihin operaatioihin liittyy runsaasti lieveilmiöitä, esimerkkeinä Fortumin osakkeiden alihinnoittelu, Fortumin ruhtinaalliset optiot ja Sonera-sekoilut, vain muutaman mainitakseni.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      76
      2093
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1828
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      121
      1396
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1289
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      137
      1210
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      827
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      806
    8. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      177
      774
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      430
      709
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      592
    Aihe