Terveysasemien määrä

Anonyymi

Miksi Rajamäen ja Klaukkalan terveysasema halutaan lakkauttaa? Onko sote yhtymä tuonut mitään hyvää kunnalle? Rajamäellä on uusi toimiva terveysasemarakennus, joka on esteetön. Käsittääkseni käyttöaste on hyvä ja noususuuntainen. Ei ole ainakaan asukas ja ihmisläheistä päätöksentekoa. Jo nyt kirkonkylän päivystys vetää huonosti. Pitkät jonot palveluihin ainakin vakavoittavat sairauksia ja lisäävät hoitokuluja. Sitäkö nyt halutaan? Näennäissäästöä?

6

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nurmijärvi on levällään kuin Jokisen eväät. Olisi parempi kun Rajamäki liitettäisiin hyvinkäähän.

      • Anonyymi

        Ja voitashan Klaukkalakin liittää Vantaaseen tai Espooseen. Ja olisihan se melko kummallista, jos lähes parinkymmenentuhannen asukkaan lähiön asiakkaalta vietäisi palvelut tekohengitettynä elinvoimaisena pidettyyn Nurmiijärven keskustaan.

        Tuettaisiko sitten taas monopoliliikennöotsijää uusilla tuoilla, kun pitäisi liki kymmenen kilometrin päähän mennä lääkäriin.


    • Anonyymi

      Terveyspalvelujen yhdenvertaisuus kirjattu perustuslakiin
      Terveyspalvelujen yhdenvertaisuus on perustuslakiin kirjattu perusoikeus ja näin ollen myös lähtökohta sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistukselle.

      Tämä kuitenkin edellyttää aluekehityksen huomioimista. Laajoista ja avoimista aineistoista huolimatta väestörakenteen ajallista muutosta ei ole kuntatasolla hiljattain kuvattu.

      Tutkimuksessa selvitettiin terveyspalvelujen kysyntään ja tarjontaan vaikuttavien tekijöiden kehitystä viime vuosikymmenten aikana. Kaupunkien ja maaseudun kehitys eroaa selvästi toisistaan, oli kyse sitten koulutuksesta, sairastavuudesta tai maahanmuutosta.

      Kaupungistumisen suuntaa ei ole todennäköisesti tarkoituksenmukaista pyrkiä kääntämään, mutta palvelujärjestelmää suunniteltaessa on kyettävä huomioimaan näiden indikaattorien kehitys myös tulevaisuudessa.

      Haasteet koskettavat koko yhteiskuntaa, eivätkä ole yksinomaan terveyssektorin ratkaistavissa. Palvelujen kysynnän alueellisten erojen kaventaminen vaatii myös alue-, työ- ja koulutuspoliittisia toimia.

      Yhdenvertaiset palvelut edellyttävät aluekehityksen ottamista huomioon
      Alueellinen eriytyminen ja siitä seuraavat erot väestön palvelutarpeessa on
      tarpeen ottaa huomioon perusterveydenhuollon palveluja suunniteltaessa,
      etenkin mikäli edelleen halutaan turvata lain edellyttämä tasa-arvo palvelujen
      saatavuudessa ja hoidon laadussa. Peruspalvelujärjestelmää kehitettäessä on
      olennaista havaita, että isojen ja pienten kuntien asukkaiden tarpeet voivat
      olla erilaisia ja että tämä erilaistumiskehitys on varsin nopeaa. Yhdenvertai-
      suuden takaaminen on väestön näkökulmasta yksi tärkeimpiä
      tavoitteita palvelujärjestelmää uudistettaessa.

      Oli kai sulaa hulluutta tuhlata Rajamäen terveysaseman rakentamiseen kuntalaisten verovaroja (n. 7000 asukasta), kun jo alunperin oli tiedossa yhden (Keusote)terveysaseman sulkeminen Nurmijärvellä. Jos tällä rakentamisella pyrittiin siihen, että terveysasema Klaukkalassa sulettaisi, koskisi se lähes 20 000 asukkaan taajaman terveysasemaa. Tässä ei ainakaan toteudu yhdenvertaisuus, kun itseasiassa Nurmijärven keskustan taajamassa asukkaita ei ole juurikaan enempää kuin Rajamäellä. Paljonko kunnan päättäjät nyt törsäsivät lakkautettavaan Rajamäen terveysasemaan veronmaksajien rahoja? Miksi täällä Nurmijärvellä kuntapäättäjien väärien päätösten tekeminen on enemmänkin toistuvaa?

      https://kuntakriitikko.blogi.net/blog/33/divide-et-impera/

    • Anonyymi

      Ei voi ymmärtää. Klaken väkimäärää ..kasvatetaan. Uusia kerrostaloja rakennetaan. Ja nyt sitten suunnitellaan terkkarin sulkemista.
      Rajamäellä uusi..nytkö se pitäisi sulkea. Ei päätä eikä häntää näillä suunnitelmilla. Palvelut muutenkin..piip.

      • Anonyymi

        Toivottavasti Klaukkalasta olevat kunnanvaltuuston ja -hallituksen jäsenet ja vanhuusneuvoston jäsenet osaavat puoltaa terveyskeskuksen pysymistä Klaukkalassa. Miten tässä kunnassa aina toimitaan hölmöimmällä tavalla? Osaisiko joku selventää tämän kunnan päättäjien kytköksiä.


    • Anonyymi

      Just oli uutinen, että ei niitä. lakkautetakaan. Hyvä näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      190
      13980
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      49
      4739
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      68
      4343
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      218
      3725
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      102
      3514
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      103
      3395
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      2020
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1355
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1080
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      289
      1055
    Aihe