Aikaisemmin VTT oli tutkinut maskit ja asentanut ne käyttökieltoon. Sehän oli jo selvinnyt että kirurgisia vaatimuksia ne ei täytä. Mutta se että maskit aiheuttivat kutinaa ja allegisia oireita oli syy että yksi laatikko oli vajavainen , että sieltä oli joskus otettu maskeja ja laatikko oli sitten huonosti suljettu, että ne pääsivät pölyyntymään. Nyt sitten Sarmasteen maskit todettiin uusinta testauksessa moitteettomaksi.
Käyttökiellossa olevat maskit onkin hyviä
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No oliko tuo laatikon avaus tehty tahallaan ja missä se tehtiin, että maskit pääsi saastumaan kelvottomiksi ? Että silleen.
Iltasanomissa pieni juttu
Epäilyksiä herättävä uutinen.
Miten tässä nyt näin kävi?
Liikemies toi maahan käyttökelpoisiksi todettuja maskeja ja sai liiketoiminnastaan tietysti voittoakin. Liikemies toi suojamaskeja tilauksen vastimusten mukaisesti ja nyt maskit on todettu vastimukset täyttäviksi.
STM kansliapäällikkönsä ja ministerinsä mukaan ei edes suosita maskien käyttöä.
HVK toi maskeja kuitenkin uskossa, että Suomessakin muiden maiden tapaan aletaan käyttämään maskeja. Koska maskeja ei ollut riitävästi, niitä kiireessä tilattiin lisää ja myös saatiin vaikka STM jättäytyi EU:n yhteisen tilauksen ulkopuolelle.
Pääministeri,sd, erotti HVK:n pääjohtajan,
STM:n kansliapäällikkö,sd, pilkkasi julkisesti THL:n pääjohtajaa.
Liikemies pidätettiin, omaisuus takavarikoitiin ja julkisesti otettiin puolueen pilkan kohteeksi.
MIT puolestaan pääministerin, hallituksen ja STM:n toimien seurauksena tiputti Suomen coronaepidemian hoidossa roskaluokkaan (Putinin. Trumpin ja Löfvenin hallitusten seuraan).
Näin tekee osuuskauppaväki.
taitaapi käydä kuitenkin miin että valtiolta on jo periaatepäätös ettei sarvaste juhli valtoilta tienaamillaan