Mitä kokemuksia teillä on Voxra-lääkkeestä? Kysyin lääkäriltä, että olisiko mitään piristävää lääkettä. Lääkäri sanoi, että tämä lääke piristää. Kokemuksia?
voxra-lääke
16
270
Vastaukset
- Anonyymi
Söin 2 vuotta annoksella 150mg/pv. Minulla toimi hyvin masennukseen ja nimenomaan piristävä vaikutus. Tupakointia en tosin lopettanut vaikka bupropionia siihenkin käytetään.
- Anonyymi
Oliko sinulla käytössä muita mielialalääkkeitä? Oliko Voxralla haittavaikutuksia? Vähän pelotti, kun luki niistä epilepsia-kohtauksista ja muista huolestuttavista vaikutuksista. Miksi lopetit? Etkö ole enää tarvinnut mielialaan tai vireyteen vaikuttavaa lääkettä. Kiitos, kun kerroit tämän positiivisen kokemuksesi.
- Anonyymi
Minulla aiheutti huomattavia sivu-oireita.
selkeää ahdistusta sekä muita komplikaatioita
jo pienillä annostuksilla.
Mutta en ole ns. normaali tapaus.
ADHD ADD. pään piuhat on vähän toisenlaiset ilmeisesti. - Anonyymi
adhdd-> ei aiheuttanut minulle epilepsiakohtauksia. mutta toisaalta en ole koskaan kärsinyt päänsäryistäkään.
- Anonyymi
herovoton ahdistus paranoija ja kun tässä ollaan näköjään ilmaiseksi oltu testikaniineina niin rahaa saa perkele laittaa kaikille joille tuota on laitettu.
- Anonyymi
Kokemuksia?
- Anonyymi
Tekee tekopirteäksi ja aluksi melkein verrattavissa piriin. Muutaman kuukauden jälkeen fiilikset alkaa tasoittua ja uni taas maistumaan. Aloitusta lukuunottamatta ainakin mulla todella vähähaittainen ja toimiva lääke. Painokin tippui muutaman kilon (vielä tosin pudotettavaa). Kannattaa pyytää unilääkkeitä ekoiksi viikoiksi. Atarax vois olla hyvä ei-bentso kun poistaa myös ahdistusta, jota aluksi voi tulla.
Kannattaa kuitenkin muistaa, että jokainen reagoi näihin lääkkeisiin eri tavalla. Mikä toimii yhdellä, ei toimi toisella ja päinvastoin. Kokeileminen on ainoa keino selvittää tehokkuus.
- Anonyymi
Ensimmäinen masennuslääke, josta ei tullut outoja olotiloja. Voxran aiheuttamat vatsakivut olivat sen verran rajut, että piti lopettaa lääkkkeen syönti.
- Anonyymi
Ei minkäänlaista mielialavaikutusta eli hukkaan meni rahat. Systeemille vain todistetta että on toteltu käskyjä ja syöty jotakin-
- Anonyymi
Syön nyt kolmatta päivää lääkettä. Ei nyt ainakaan vielä ole ollut kovinkaan suurta piristymistä, tosin eipä paljon aloitusoireitakaan.
- Anonyymi
Järkyttävä väsymys. Lääkettä on tullut syötyä noin viikko, e mitään vaikutusta.
- Anonyymi
Voxra vaatii tarpeeksi hitaan ruoansulatuksen jotta ehtii imeytyä, muuten se ei toimi. Ja jos se imeytyy kunnolla, se voi viedä sitten yöunet ennen kuin tottuu. Vaihtoehtona zyban, nopeammin imeytyvä ja lyhytvaikutteisempi bupropioni. Ulkomailla vastaava welbutrin suosittua masennuksessa, mutta Suomessa tarjolla vain superkallis zyban. Voi silti olla hintansa väärti, varsinkin jos väsymys ja energian puute ongelma.
- Anonyymi
Siis voiko jollakin olla liian nopea aineenvaihdunta, että Voxra ei toimi vai meneekö siihen vaan pitkä aika ennen kuin alkaa vaikuttamaan mielialassa ja pirteydessä?
- Anonyymi
Nyt oli viime yönä noin viikon käytön jälkeen yö, jolloin en pystynyt nukahtamaan hetkeksikään. Jos tämä oli Voxran haittavaikutus, niin ilmeisesti se menee ohi? Lääkkeen ohjeteksteissä ei puhuttu mitään, että se menisi. Siellä luki vaan, että lääke tulee ottaa aamulla.
- Anonyymi
Kyllä se menee ohi, mutta kannattaa ehkä pyytää unilääkettä viikoksi tai pariksi. Atarax on hyvä valinta ja jos se ei sovi, niin sitten vaikka Triptyl tai Ketipinor.
- Anonyymi
Ei piristänyt. Siitä erilainen kuin monet muut ettei masentanut. Mulla ei ole rahaa tai energiaa syödä turhia lääkkeitä. Lopetin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 113658
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka413602- 1523392
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032655Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv762651Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61728- 441455
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4011182Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos581150Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m12988