Mitä kokemuksia teillä on Voxra-lääkkeestä? Kysyin lääkäriltä, että olisiko mitään piristävää lääkettä. Lääkäri sanoi, että tämä lääke piristää. Kokemuksia?
Vastaukset 16
- Anonyymi
Söin 2 vuotta annoksella 150mg/pv. Minulla toimi hyvin masennukseen ja nimenomaan piristävä vaikutus. Tupakointia en tosin lopettanut vaikka bupropionia siihenkin käytetään.
- Anonyymi
Oliko sinulla käytössä muita mielialalääkkeitä? Oliko Voxralla haittavaikutuksia? Vähän pelotti, kun luki niistä epilepsia-kohtauksista ja muista huolestuttavista vaikutuksista. Miksi lopetit? Etkö ole enää tarvinnut mielialaan tai vireyteen vaikuttavaa lääkettä. Kiitos, kun kerroit tämän positiivisen kokemuksesi.
- Anonyymi
Minulla aiheutti huomattavia sivu-oireita.
selkeää ahdistusta sekä muita komplikaatioita
jo pienillä annostuksilla.
Mutta en ole ns. normaali tapaus.
ADHD ADD. pään piuhat on vähän toisenlaiset ilmeisesti. - Anonyymi
adhdd-> ei aiheuttanut minulle epilepsiakohtauksia. mutta toisaalta en ole koskaan kärsinyt päänsäryistäkään.
- Anonyymi
herovoton ahdistus paranoija ja kun tässä ollaan näköjään ilmaiseksi oltu testikaniineina niin rahaa saa perkele laittaa kaikille joille tuota on laitettu.
- Anonyymi
Kokemuksia?
- Anonyymi
Tekee tekopirteäksi ja aluksi melkein verrattavissa piriin. Muutaman kuukauden jälkeen fiilikset alkaa tasoittua ja uni taas maistumaan. Aloitusta lukuunottamatta ainakin mulla todella vähähaittainen ja toimiva lääke. Painokin tippui muutaman kilon (vielä tosin pudotettavaa). Kannattaa pyytää unilääkkeitä ekoiksi viikoiksi. Atarax vois olla hyvä ei-bentso kun poistaa myös ahdistusta, jota aluksi voi tulla.
Kannattaa kuitenkin muistaa, että jokainen reagoi näihin lääkkeisiin eri tavalla. Mikä toimii yhdellä, ei toimi toisella ja päinvastoin. Kokeileminen on ainoa keino selvittää tehokkuus.
- Anonyymi
Ensimmäinen masennuslääke, josta ei tullut outoja olotiloja. Voxran aiheuttamat vatsakivut olivat sen verran rajut, että piti lopettaa lääkkkeen syönti.
- Anonyymi
Ei minkäänlaista mielialavaikutusta eli hukkaan meni rahat. Systeemille vain todistetta että on toteltu käskyjä ja syöty jotakin-
- Anonyymi
Syön nyt kolmatta päivää lääkettä. Ei nyt ainakaan vielä ole ollut kovinkaan suurta piristymistä, tosin eipä paljon aloitusoireitakaan.
- Anonyymi
Järkyttävä väsymys. Lääkettä on tullut syötyä noin viikko, e mitään vaikutusta.
- Anonyymi
Voxra vaatii tarpeeksi hitaan ruoansulatuksen jotta ehtii imeytyä, muuten se ei toimi. Ja jos se imeytyy kunnolla, se voi viedä sitten yöunet ennen kuin tottuu. Vaihtoehtona zyban, nopeammin imeytyvä ja lyhytvaikutteisempi bupropioni. Ulkomailla vastaava welbutrin suosittua masennuksessa, mutta Suomessa tarjolla vain superkallis zyban. Voi silti olla hintansa väärti, varsinkin jos väsymys ja energian puute ongelma.
- Anonyymi
Siis voiko jollakin olla liian nopea aineenvaihdunta, että Voxra ei toimi vai meneekö siihen vaan pitkä aika ennen kuin alkaa vaikuttamaan mielialassa ja pirteydessä?
- Anonyymi
Nyt oli viime yönä noin viikon käytön jälkeen yö, jolloin en pystynyt nukahtamaan hetkeksikään. Jos tämä oli Voxran haittavaikutus, niin ilmeisesti se menee ohi? Lääkkeen ohjeteksteissä ei puhuttu mitään, että se menisi. Siellä luki vaan, että lääke tulee ottaa aamulla.
- Anonyymi
Kyllä se menee ohi, mutta kannattaa ehkä pyytää unilääkettä viikoksi tai pariksi. Atarax on hyvä valinta ja jos se ei sovi, niin sitten vaikka Triptyl tai Ketipinor.
- Anonyymi
Ei piristänyt. Siitä erilainen kuin monet muut ettei masentanut. Mulla ei ole rahaa tai energiaa syödä turhia lääkkeitä. Lopetin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.983074Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt482506Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.491308- 371047
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä287996Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153899Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi11841Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?587202 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk51685- 37659