Nilkka on sisäänpäin lintallaan. Jalkahoitaja suosittelee tukipohjallisia kenkään.
Onko joku saanut sellaisista apua? Hiukan epäileväinen olen koska silloinhan nilkan viimeisetkin omat lihakset veltostuu käytön puutteessa ja seurauksena entistä pahemmat vaivat?
Onko kellään kokemuksia pohjallisten käytöstä ? Parantaako ne asian vaiko vain siirtää ongelmaa vain eteenpäin?
En ole asiantuntija, vaan omia arvailuja esitän.
Nilkan asentovirhe
2
150
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla on ollut pitkään samaa vaivaa ja sain viitisen vuotta sitten tukipohjalliset.
Kyllä niistä on hyötyä, haittoja en ole huomannut lainkaan.
Pohjalliset eivät vaikuta lihaksiin vaan tarkoituksena on saada jalka oikeaan asentoon.
Jos nilkka on jatkuvasti väärässä asennossa niin vaiva vain pahenee ja saattaa alkaa ajan myötä vaikuttaa selkäänkin asti.
Suosittelen pohjallisia. Itselleni on ollut iso apu niistä.
Tosin minulla leikattiin selästä hermojuttuja niin sekin auttoi jalkojen puolelle myös.
Eli minulla ehkä selkävaiva oli osasyyllinen nilkan väärään asentoon.
Jos ja kun pohjalliset hankkii niin kannattaa ottaa huomioon minkälaisiin kenkiin ne haluaa käyttöön. Jalan mukaan pohjalliset tehdään mutta he katsovat myös kengän mukaan mittoja.
Itse ostin sellaiset kengät josta saa sisäpohjan irti, sen tilalle sitten tukipohjallinen. - Anonyymi
Ehdottomasti nilkan lihasharjoitusta eikä mitään humpuukipohjallisisa joilla pilataan loputkin. Alansa tunteva ortopedi osaa auttaa ja ohjata osaavalle fysioterapeutille.
Molempia on monenlaisia, joten kannattaa vähän ottaa selvää ensin mitä osaavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2763924Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188753530Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös1572532- 572297
- 1541912
- 341727
Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä
The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v301278- 331275
- 481189
- 251168