Nilkka on sisäänpäin lintallaan. Jalkahoitaja suosittelee tukipohjallisia kenkään.
Onko joku saanut sellaisista apua? Hiukan epäileväinen olen koska silloinhan nilkan viimeisetkin omat lihakset veltostuu käytön puutteessa ja seurauksena entistä pahemmat vaivat?
Onko kellään kokemuksia pohjallisten käytöstä ? Parantaako ne asian vaiko vain siirtää ongelmaa vain eteenpäin?
En ole asiantuntija, vaan omia arvailuja esitän.
Nilkan asentovirhe
2
143
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla on ollut pitkään samaa vaivaa ja sain viitisen vuotta sitten tukipohjalliset.
Kyllä niistä on hyötyä, haittoja en ole huomannut lainkaan.
Pohjalliset eivät vaikuta lihaksiin vaan tarkoituksena on saada jalka oikeaan asentoon.
Jos nilkka on jatkuvasti väärässä asennossa niin vaiva vain pahenee ja saattaa alkaa ajan myötä vaikuttaa selkäänkin asti.
Suosittelen pohjallisia. Itselleni on ollut iso apu niistä.
Tosin minulla leikattiin selästä hermojuttuja niin sekin auttoi jalkojen puolelle myös.
Eli minulla ehkä selkävaiva oli osasyyllinen nilkan väärään asentoon.
Jos ja kun pohjalliset hankkii niin kannattaa ottaa huomioon minkälaisiin kenkiin ne haluaa käyttöön. Jalan mukaan pohjalliset tehdään mutta he katsovat myös kengän mukaan mittoja.
Itse ostin sellaiset kengät josta saa sisäpohjan irti, sen tilalle sitten tukipohjallinen. - Anonyymi
Ehdottomasti nilkan lihasharjoitusta eikä mitään humpuukipohjallisisa joilla pilataan loputkin. Alansa tunteva ortopedi osaa auttaa ja ohjata osaavalle fysioterapeutille.
Molempia on monenlaisia, joten kannattaa vähän ottaa selvää ensin mitä osaavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p565745Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752932Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222168No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401935Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1611829- 191828
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61559Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83117281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191171Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah721006