Erikoista että Suomi on täynnä vihaa Amerikan ja Venäjän presidenttiä kohtaan.
Suomessa myös vihataan Suomen toiseksi suurinta puoluetta.
Mistä tälläinen viha oikein kumpuaa ja mitä tästä vihasta on seurauksena?
Suomessa myös vihataan Suomen toiseksi suurinta puoluetta.
Mistä tälläinen viha oikein kumpuaa ja mitä tästä vihasta on seurauksena?
Vastaukset 28
Vanhimmat
Toiseksi suurin puolue on Kokoomus. Missä viha?
Trollit vihaa. Tavallista kansaa ei hetkauta, kuka tuhansien kilometrien pässä istuu pressana. Ne ovat lähinnä satuhahmoja Seiskan sivuolta samaan tapaan kuin Englannin kuninkaalliset.
Suomen kansa on agitoitu vihamaan.
Kiitos kuuluu agitaattoreille.
Tieditkö, että vihan käyttämisen poliittisena aseena keksi Bushin republikaaninen poliittinen neuvonantaja Karl Rove. Koko maailma on seurannut republikaanien jalanjälkiä.
Kyllä kokoomus on puolueena eduskunassa vasta 3 suurin toki kannatusmittauksissa ovat toisena mutta gallubit ei vaikuta eduskutaryhmien kokoon.
katkeruus lisääntyy, kun ei yrityksistä huolimatta emme muuttuneer sosialistiseksi valtioksi. Sosiaalidemokraattinen johtava puolue ei osaa johtaa pikkuruikkuista Suomea. Kaikki on sinne - tänne - tonne ideologiaa. Kysytään kuitenkin Saksan Merkeliltä, mitä pitää tehdä, saako naamioita käyttää?
Ei tässä mitään erikoista ole. Päinvastoin se kertoo meidän korkeasta moraalista ja siitä, että järki on pysynyt edelleen päässä. Samanlaisia vihan tunteita ihmisten olisi pitänyt älytä kohdistaa myös 1930-luvulla kahteen vastaavaan eli herroihin Hitler ja Stalin.
USAssa ja Venäjällä on presdidentteinä kansallismieliset kahjot, joille on tärkeintä maansa menestys, kansalaisistaan he eivät paljon piittaa. Tämä sama periaate oli silloin aikanaan myös Hitlerilla ja Stalinilla. Kansalaiset olivat tykinruokaa, jotka voitiin uhrata maan kunnian ja yhtenäiskulttuurin vuoksi.
Ne jotka tällaisia ylimielisiä vallanpitäjiä arvostelevat, ovat siis kansalaisyhteskunnan kannattajia eivät kansallisvaltion puolestapuhujia. Sotilaat puetaan melkein aina samanlaiseen vaatetukseen, jotta yksillöisyys ja ihmisyys häviäisi ja olisi ihmisiä vain osana kansaa.
Putin ja Trump harjoittavat valtapolitiikkaa. Kumpaakaan ei kiinnosta yhteistyö muiden kanssa piirun vertaa. Aivan toisenlaisia hallitsijoita ovat Saksan Merkel, Ranskan Macron ja USAn edellinen presidentti Obama. Nämä ovat yhteistyöhaluisia ja -hakuisia.
Suomi haluaa vaikuttaa Venäjän ja Amerikan politiikkaan vihallaan.
SDP puolueen puheenjohtaja haistattaa keskisormellä Suomenkin presidentille.
SDP vihaa Niinistöäkin.
*...Mutta sitten ilmaantui GateObama joka iso uutinen sitten WaterGate skandaalin.
Suomalaisten mielipide kummankaan suurvallan toimiin ei paina paskaakaan suuntaan tai toiseen. Suomella ei ole mahdollisuuksia puuttua kummankaan valtion tekemisiin.
Kaikki on suhteellista, kun odotettu EU:n hajoaminen toteutuu, tilanteet muuttuu jälleen.
En usko, että haluavat vaikuttaa, koska kyllä Suomessa tiedetään, ettei meidän kantamme heitä hetkauta mihinkään. Haluamme pitää vain etäisyyttä hulluihin. Tämä sen vuoksi, että se vahvistaa omaa moraaliamme. Samalle tavalla näiden maiden kansalaisten olisi syytä pitää etäisyyttä tällaisiin johtajiin, joiden politiikka yleensä aina lopulta johtaa myös oman kansan suuriin kärsimyksiin.
USAssa on toki paljon toivoa paremmasta, koska maassa on suuri ja järki päässä oleva oppositio, jolla on kaiken lisäksi hyvät mahdollisuudet siirtää valta itselleen seuraavissa vaaleissa. Venäjälläkin on järkeviä oppositiovoimia, mutta totalitaristisessa maassa valta ei siirry helpolla, vaan todennäköisesti vain väkivaltaisena kansannousuna, kun porukalle alkaa meno riittää.
USA:ssa media on vasemmiston hallussa. Trump kutsuu sitä valemediaksi. Trump ei voi sanoa mitään, edes hyvää päivää, etteivät hänen vastustajansa ryhtyisi häntä nälvimään. Kun Suomessa Yle on vasemmistolainen
ja apinoi suoraan USA:n Trump vihamielistä mediaa, niin oletettu viha johtuu siitä.
Hölynpölyä.+USAssa+ei+edes+ole+minkäänlaista+relevanttia+vasemmistoa.+Demokraattinen+puoluekin+on+varsinkin+suomalaisesta+näkökulmasta+oikeistolainen,+täkäläisistä+puolueista+lähimpänä+ehkä+Kokoomus.+Mutta+persujen+mielestähän+n.+83+%+suomalaisistakin+on+punikkeja+:)
Kovasti näyttää, että tämän toiseksi suurimman puolueen kannattajat ennemminkin vihaavat kaikkia muita. Ne muut edustavat milloin sosialismia, milloin viher-vasemmistoa tai sateenkaarta taikka ovat suvakkeja. Tällaisen vihamielisen keskusteluilmapiirin Suomeen ovat tuoneet juuri tämän toiseksi suurimman puolueen kannattajat. Ennen heidän esiinmarssiaan, vihapuhetta esiintyi viimeksi kommunististen puolueiden aikana.
Tämä toiseksi suurin puolue edustaa nykyisin alle 20 prosentin vähemmistöä Suomessa. Kaikki muut puolueet sijoittuvat poliittisella kartalla enemmän tai vähemmän etäälle juuri tästä kyseisestä puolueesta.
Kokoomus?
Suomen eläkeläiset kuvittelevat yhä elävänsä Kekkoslovakiassa, maassa, jolla oli myyttinen asema kahden suurvallan välissä. Dementoituneita raukat.
SDP trollitehdas vihaa jopa eläkeläisiäkin.
Kyseessä on pienet määrät tuollaisia vihaajia. Some vaan saa kaiken näyttämään kokoaan suuremmilta.
SDP, RKP ja Vihreät rakastavat velkarahaa ja matuja mutta vihaavat tavallisia suomalaisia.
Jos Haliitus vihaa suomalaisia niin mitä siitä on seurauksena?
Vanhuksia on jo tapettu.
Nyt Sdp johtoisen hallituksen 2. yritys menossa.
Eikö noiden typerien persfantasioiden keksiminen ala jo tympiä?
Suomessa ei ole havaittu lisäkuolleisuutta verrattuna aiempiin vuosiin.
Persu haukkumassa isänmaataan. Eipä enää yllätä.
Ainakaan Venäjää ei vihata. Kehitysmaalle lähinnä naureskellaan.
Miksi niin tehtäisiin? Todellisuudesssa me olemme kuin ruotsalaiset. Emme katsele itään.
Ongelmana on "someilmiö", jolla on taipumus luoda vääristyneitä mielikuvia eri asioista. Esimerkiksi pieni aktiivinen mölyryhmä, joka mölyää netissä saattaa saada aikaan vaikutelman, niin kuin enemmistö olisi sitä mieltä ja että mielipide olisi jotenkin virallinen ja valtavirtavoimainen, vaikka todellisuudessa enemmistö saattaa olla heidän kanssaan eri mieltä.
Myös valtamedialla on voima muokata mielipiteitä. Esim. valtamediakenttä on ollut alkuunpanema voima perusteetto,malle poliittiselle vainolle Perussuomalaisia kohtaan. Se on tukenut Persuvastaisia populisteja julkaisemalla Persuista negatiivisia juttuja ja samalla vähentänyt Persuja koskevaa mediatilaa ja -aikaa Persuihin liittyvien positiivisten asioiden osalta. Tämän vuoksi kansalla on harhainen mielikuva, niin kuin Persut olisi oikeasti sellainen, minkä harhainen mielikuva tarjoaa. Valtamediakenttä myös valitsee kohteensa ja uhrinsa, sekä miten heistä viestitään. Trump on ollut jatkuva pommituksen kohde, samoin kuin Putin, eikä ole mitenkään yllättävää, että Trump, Putin ja Persut on rinnastettu, vaikka todellisuudessa siihen ei ole mitään perustetta. Varsinkin somessa tämä on sellaista mentaalista masturbointia, millä ei ole enää järjen kanssa mitään tekemistä, vaan se on pelkästään vahingoittamisesta koettua sairaalloista nautintoa.
Tästä voisi puhua ennemminkin mediailmiönä, sillä sosiaalinen media on tietenkin osa mediakenttää. Googlettamalla löytyy paljon hyvää tietoa, miten mediakentässä tapahtuva toiminta ja viestintä vaikuttaa mielipiteisiin ja miten mediakenttä toimii epäterveenä alustana varsinkin sille ryhmälle, joka toimii jonkun eduksi "vihollista" vahingoittamalla. Hyvänä esimerkkinä on populistien ja heitä kannattavien somettajien luoma häpeästigman uhka, eli jos kannatat Persuja, se on ikään kuin hävettävä asia. Minulla on joskus tulla oksennus ylös kun luen näitä mölyäjien kirjoituksia ja katselen heidän videoitaan. Niin tekopyhää paskaa ja niin läpinäkyvästi, mutta eivät silti tajua itse. Tietenkään, kun mentaalinen masturbointi on heroiinin kaltaisesti koukuttavaa huumetta.
Jumalia ei ole. Kun Facebook kehitti algoritmin lisäämään kävijöiden määrää ja siten kasvattamaan tulostaan, sillä ei ollut mitään poliittista agendaa. Yllätyitkö?
Algoritmin sivuvaikutus oli se, että se alkoi suosia negatiivisia viestejä, koska niillä maksimoidaan käyttäjien kiinnostus. Enemmän tunnetta. Seurauksena koko maailmasta tuli negatiivinen paikka.
Tä???
Mites on vihan laita Afrikassa ja Lähi-Idässä, entäs Väli-Amerikassa? Tänään tulee dokkari, Unelmana USA.
Kyllä Suomessa asiat on huippu hyvin.