Helsingissä on julkaistu pyöräliikenteen kehitämisohjelma 2020–2025
https://www.hel.fi/static/public/hela/Kaupunkiymparistolautakunta/Suomi/Paatos/2020/Kymp_2020-05-05_Kylk_14_Pk/19843364-3DB4-CEBC-9682-71AAF3A00000/Liite.pdf
Missä on Tampereen oma versio? Ei kai Tamperelaiset huonompia voi olla.
https://www.hel.fi/static/public/hela/Kaupunkiymparistolautakunta/Suomi/Paatos/2020/Kymp_2020-05-05_Kylk_14_Pk/19843364-3DB4-CEBC-9682-71AAF3A00000/Liite.pdf
Missä on Tampereen oma versio? Ei kai Tamperelaiset huonompia voi olla.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hehheh... pyöräkaupunkeja maahan jossa tulee vaakaräntää puolet vuodesta.
Varsinaista viherutopiaa.
Ei ole huonoja kelejä. On vain vääriä varusteita. On lisäksi laiskoja kermaperseitä, joiden kunto ei kestä mitään.
Koitas sitkuttaa fillarilla puolen metrin umpihangessa, se on suksihommaa, siinä ei pääse etempäin edes potkukelkalla. kunnon talvi kun tulee, niin ei tuolla fillarilla ajella, ne on etelämaiden juttuja. Eihän täällä huoltoyhtiöt saa edes kaikkia pihoja aurattua niin, että niistä pääsisi aamulla fillarilla jos kunnon lumisade tulee, nähty on kuinka perille ei ole uskallettu ajaa edes vanhuksia kuskaavilla ja hakevilla palveluautoilla kun pihat on olleet sellaisessa kunnossa, että kuskit eivät ole uskaltaneet ajaa oville asti pelätessään jäävänsä jumiin pihoihin.
"Ajoneuvolla saa tilapäisesti ajaa muullakin kuin sille tarkoitetulla tien osalla, jos erityiset olosuhteet sitä vaativat ja siitä ei aiheudu vaaraa eikä huomattavaa haittaa."
Lähde: https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2018/20180729
Sit pyöräillään hyvin auratulla ajoradalla kunnes kevyenliikenteen väylä on aurattu.
Eikös se ole se joku paana? Se rakennetaan Tampereelta Hämeenlinnan ja Riihimäen kautta suoraan Helsinkiin. Tunnin junaa ei tule, mutta seittemän tunnin pyöräilyrata.
Selasin raporttia. Hämmästyttävää, miten vähän pyöräilyn osuus on kasvanut, vaikka on tehty vaikka mitä väyliä ja tuotu kaduille vuokrapyöriä. Tukholmassakaan ei ole osuus paljon suurempi.
Suunnittelijat eivät varmaan tiedä esim sitä, että ihmisen ikääntyessä pyöräily alkaa tuntua vaaralliselta, oli sitten oma väylä tai ei. Joskus oli ihan kiva liikkua pyörällä, mutta ei enää.
Lossiliikenteen kehittäminen on nyt aivan etusijalla.
Ainakin nyt korona-aikana pyöräilijöiden määrä on lisääntynyt huomattavasti. Liikennesäännöt olisi kuitenkin hyvä osata, että osaa toimia tilanteissa oikein.
Uusi tieliikennelaki - muutokset pyöräilijälle
https://youtu.be/V0V8WpUVIUc
Uutta lakia pukkaa myös. Nykysukupolvelle löytyy videota, jos luetun tekstin ymmärtäminen on haasteellista.
... ja heille jotka luettua tekstiä ymmärtävät, niin uusi tieliikennelaki löytyy täältä: https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2018/20180729
Ajantasainen linkki on tämä >> https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2018/20180729