Italiassakin havaittu koronavirukseen

liitettyä lasten tulehdus­tautia
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006508107.html?ref=rss
Italian Bergamossakin on havaittu lapsilla sairaalahoitoa vaativaa oireyhtymää, joka on yhdistetty koronavirukseen. Tutkijat kertovat havainnoistaan The Lancetissa.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kotona lorviminen heikentää immuniteettia, kun ei altistu ympäristön ärsykkeille.

Huvittaa tämä vouhuotus, jolla ihmiset saadaan sairastumaan entistä pahemmin.

Äänestä

Ja+Suomessa+lapset+koronakouluun+koska+THL-Salmisesta+ja+HUS-Järvisestä+koronavirus+ei+"todennäköisesti"+ole+lapsille+ka+nuorille+vaarallinen+ja+heidät+voisi+jopa+tartuttaa+siihen+laumaimmuniteetin+saamiseksi.+Vajaa+300+kuollutta+Suomessa+vajaan+1%+vasta-aineilla,+ja+laumaimmuniteetti+vaatii+70-95%:n+sairastuvuuden.+Ruumiita+tulee+melkoisesti+lisää+jos+tuota+epävarmaa+laumaimmuniteettia+aletaan+hakea.

Äänestä

Sen lisäksi, että tautitapaukset olivat lisääntyneet merkittävästi koronavirusepidemian alettua, koronavirustartunnan saaneet lapset vaikuttivat olevan myös sairaampia ja heillä oli pahempia oireita. Kuudella kymmenestä oli sydänongelmia. Ennen epidemiaa vastaavia oireita oli vain kahdella 19 potilaasta.

Lisäksi puolilla uusista potilaista oli merkkejä Kawasaki-taudin shokkisyndroomasta, jota ei havaittu yhdelläkään potilaalla ennen epidemiaa.

Epidemian sairastuneet olivat myös vanhempia kuin aiemmin. Nyt sairastuneet olivat keskimäärin 7,5-vuotiaita, kun taas aiemmin sairastuneiden keski-ikä oli vain kolme vuotta, CNN kertoo.

Mystisestä oireyhtymästä on aiemmin raportoitu Britanniassa ja New Yorkissa. Suomessa ei ole tiedossa koronavirukseen yhdistettyjä tulehdustautitapauksia, Helsingin yliopistollisesta sairaalasta kerrottiin maanantaina.

Äänestä

Koronavirukseen ei voi saada minkäänlaista immuniteettia, vaan se pyörii keskuudessamme.

Äänestä

Persuille tuli siittämisen hetkellä kusta päähän, eikä heitä sen vuoksi voi kouluihin laskea. Samasta syystä ei voi muitakaan kouluun päästää, koska ihmisten yhdenvertaisuus.

Äänestä
  • Miten tämä asiaa liittyy Perussuomalaisiin?

    Äänestä

  • Perustuslain mukaan Suomessa on perusoikeudet. Perusoikeuksiimme kuuluu turvallinen eli vihervassuvapaa yhteiskunta. Yhteiskuntahan ei voi olla turvallinen jos vihervassuöyhöttäjät kulkevat vapaana ja pössyttävät kannabista joukossamme. Näin Vihervasurit tulee poistaa yhteiskunnastamme jos perustuslakia noudatetaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten tämä asiaa liittyy Perussuomalaisiin?

    Eihän kusipäisyys muuhun liitykään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

liitettyä lasten tulehdus­tautia
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006508107.html?ref=rss
Italian Bergamossakin on havaittu lapsilla sairaalahoitoa vaativaa oireyhtymää, joka on yhdistetty koronavirukseen. Tutkijat kertovat havainnoistaan The Lancetissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu